- Reklama -

Happy End je hrou významné izraelské dramatičky Anat Gov. Napsala několik úspěšných komedií, které se hrály i v zahraničí (například „Ó, můj Bože“). Happy End byl jejím posledním počinem. Začala jej psát poté, co u ní lékaři diagnostikovali rakovinu. Krátce po uvedení inscenace v roce 2012 nemoci podlehla.

Happy End

Hra se v Izraeli těší značnému úspěchu. V Happy Endu se o této závažné chorobě a blížící se smrti hovoří otevřeně, bez zábran a s nadsázkou, což ze hry tvoří výraznou tragikomedii. Inscenace působí osvětově, neboť se díky jejímu uvedení boří určitá tabu. Současně podporuje prevenci v boji proti rakovině.
S obdobnou vizí se z izraelské stáže vrátila primářka hospicu Cesta domů, Irena Závadová, která hru do České republiky přivezla. Happy End se nyní zkouší v Rokoku pod taktovkou režiséra Arnošta Goldflama.

Happy End

Téma hry, rakovina, je samo o sobě závažné a celý inscenační tým se ze všech sil snaží, aby hra byla svěží a vyhnula se přebytečnému patosu. Na druhou stranu tragičnost této nemoci nelze popřít, nepůjde tedy ani o ironický výsměch, který by celou situaci ohledně rakoviny znevažoval.

Happy End

Příběh má nabídnout zamyšlení nad rozhodnutím pacienta (ne)přijmout léčbu. Hlavní hrdinka a její lékař vedou spor, neboť lékař chce léčit, ale pacientka to odmítá… Jak všechno dopadne, zjistíme 28. 3. 2015 na premiéře v divadle Rokoko.