10 očekávaných her pro rok 2021

460

Letošní rok se nesl v duchu zdecimované ekonomiky, videoherní průmysl ale prosperoval i navzdory koronavirové krizi. Po 7 letech jsme se v listopadu dočkali nové generace konzolí PlayStation a Xbox, v uplynulých měsících vyšlo plno skvělých her a během následujících týdnů se k nim ještě pár přidá — hráči nedočkavě vyhlížejí především RPG Cyberpunk 2077. Rok 2021 slibuje podobně nabitý program. Níže najdete výběr 10 her, které si zaslouží místo ve vašem kalendáři.

DEATHLOOP (PC, PlayStation 5)

Studio Arkane má na svědomí originální stealth sérii Dishonored a nyní přichází s dalším neotřelým konceptem. DEATHLOOP je stylizovaná střílečka z první osoby, v níž se v roli zabijáka Colta ocitneme v časové smyčce, kterou přeruší pouze zneškodnění 8 lidských cílů na barvitém ostrově Blackreef. Tomu se bude snažit zabránit pistolnice Julianna, již ovládá buď umělá inteligence, nebo jiný živý hráč, který do vaší mise vstoupí skrze online funkci. Pokud umřete, celá smyčka se spustí od začátku, což vybízí k opětovnému hraní a nacházení ideální cesty k dokončení. Titul vyjde již 21. května pro PC a jako konzolová exkluzivita pro PlayStation 5.

Far Cry 6 (PC, PS4/PS5, Xbox One, Xbox Series S/X, Stadia, Amazon Luna) 

V šestém díle populární open-world střílečky z první osoby se budeme v roli partyzána Daniho Rojase snažit svrhnout vládu diktátora Antóna Castilla, jenž vládne fiktivnímu karibskému ostrovu připomínajícímu Kubu. Castilla ztvární Giancarlo Esposito, představitel drogového distributora Guse Fringa ze seriálu Breaking Bad, a vývojáři tvrdí, že herní plocha bude tou vůbec největší z celé historie značky. Hra by měla vyjít v první polovině příštího roku, spekuluje se o květnu.

God of War: Ragnarök (PlayStation 5)

God of War z roku 2018 představoval pro kalifornské Santa Monica Studio velký risk. Soft-reboot úspěšné značky o spartském válečníkovi kompletně překopal hratelnost a řecká mytologie byla nahrazena tou skandinávskou. Sázka na nejistotu se vyplatila a hra sbírala jedno ocenění za druhým. Na konec roku 2021 je v plánu navazující díl a již z názvu je jasné, o co tentokrát půjde. Bližších informací se dočkáme nejspíš v létě; mezitím se spekuluje například o tom, že Ragnarök zavítá i na dosluhující PS4.

Gran Turismo 7 (PlayStation 5)

Nejúspěšnější závodní série pro konzoli od Sony se po delší odmlce vrátí s plnohodnotným sedmým dílem, a to v první polovině příštího roku. Vývojáři slibují návrat ke kořenům, od nichž se odklonili „mezidílem“ s podtitulem Sport, jenž kladl důraz na online multiplayer. Hra by měla svým ohromujícím vizuálem naplno vytěžit možnosti konzole PlayStation 5 a zážitek z jízdy posune do nových výšin také haptická odezva ovladače DualSense. 

GhostWire: Tokyo (PC, PlayStation 5)

Akční adventura s hororovými prvky nás z pohledu první osoby zavede do Tokya okupovaného duchy a dalšími nadpozemskými potvorami. Postavíme se jim za pomoci paranormálních schopností v rámci bojového systému, který vývojáři připodobňují ke kombinaci karate a magie. Na celý projekt z pozice exekutivního producenta dohlíží videoherní ikona Shinji Mikami, mozek za hrami jako Resident Evil, Dino Crisis, God Hand, Vanquish či The Evil Within. Hra vyjde pro PC a s roční konzolovou exkluzivitou pro PlayStation 5 někdy během příštího roku.

Halo Infinite (PC, Xbox One, Xbox Series S/X)

Vlajková loď herní divize Microsoftu zažívá porodní bolesti. Oblíbená sci-fi střílečka měla vyjít současně s konzolemi Xbox Series S/X 10. listopadu tohoto roku, ale po negativních reakcích na hratelnou ukázku a také kvůli vleklým neshodám uvnitř vývojářského týmu byla odložena na rok 2021. Část online multiplayeru má být free-to-play, vrátí se split-screen režim pro gaučové hraní ve 2 lidech a hra nakonec poběží i na stávajícím Xboxu One. 

Hogwarts Legacy (PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series S/X)

Dlouholetá šuškanda byla pravdivá a sny fanoušků Harryho Pottera se staly skutečností. Vývojářské studio Avalanche Software opravdu pracuje na open-world RPG, v němž se jako student bradavické školy s ojedinělými schopnostmi vydáme na cestu za odhalením pravdy v tajemném kouzelnickém světě plném nástrah. Děj nás zavede do 19. století, tedy ještě před události knihy Fantastická zvířata a kde je najít. Hra má vyjít pro PC a konzole nové i stávající generace na podzim příštího roku.

Horizon Forbidden West (PlayStation 4/5)

Nizozemské studio Guerilla Games bylo donedávna známé pouze svou akční sérií Killzone, temnou střílečkou, jež se na konzolích PlayStation pravidelně objevovala od roku 2004. V roce 2017 přišli s úplně novou značkou a vyklubal se z ní další důvod, proč vlastnit konzoli od Sony. Horizon Zero Dawn je akční RPG v nádherném exotickém otevřeném světě plném kovových příšer. Horizon Forbidden West je přímé pokračování, v němž se opět vydáme vstříc dobrodružství v kůži zrzavé hlavní hrdinky Aloy. Vše má být větší, hezčí a propracovanější než minule a s ohledem na první ukázku tomu není důvod nevěřit. Hra by se na pulty obchodů měla dostat na podzim.

Ratchet & Clank: Rift Apart (PlayStation 5)

Barevná plošinovka nerozdělitelně spjatá s konzolemi od Sony nebude chybět ani na PlayStation 5. Vývojáři z Insomniac Games ohromili fanoušky hratelnou ukázkou, jež demonstruje, jak hra těží z bleskurychlého SSD úložiště, díky čemuž nás čeká dosud nevídané skákání mezi herními lokacemi během mrknutí oka. Kromě Ratcheta bude možné ovládat i ženskou hrdinku. Hra vyjde již v první polovině roku 2021.

Resident Evil Village (PC, PlayStation 5, Xbox Series S/X)

V osmém díle legendární hororové série budeme opět prožívat příběh z pohledu hlavního hrdiny Ethana Winterse, jenž se několik let po událostech předchozí hry ocitne v prekérní situaci s přispěním Chrise Redfielda, zavedeného jména ze světa RE. Čekají nás evropské kulisy plné vlkodlaků, čarodějnic a dalších bytostí, které nechcete v noci potkat. Vývojáři se nechali slyšet, že vesnice, v níž se děj odehrává, představuje další pomyslnou postavu. Co tím přesně myslí, bychom se měli dozvědět v první polovině roku 2021, kdy se hra ukáže pravděpodobně i na stávající konzolové generaci.