Nakladatelství Slovart ani v roce 2017 neustalo s vydáváním zajímavých obrazových publikací a my jsme pro vás opět vybrali čtvero uměleckých monografií v menším formátu.

Všechny knihy mají praktický čtvercový formát 18×18 cm, každá má šest kapitol a všechny jsou psané v šesti jazycích samozřejmě včetně češtiny a slovenštiny.

 

Janina Nentwigová – Hirošige

Janina Nentwigová je historička umění, která působí také jako nezávislá autorka a vědecká pracovnice. Její publikace jsou zaměřené převážně na moderní umění. Tato kniha s více než 200 reprodukcemi zve čtenáře do světa Japonska 19. století. Hirošige je dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších mistrů japonského dřevořezu a ukiyo-e – volně přeloženo jako „obrázky pomíjivého světa“. Ve svých rytinách zachycoval ponejvíce krajinu a momenty z hlavního města Tokia – dříve Eda.

Známá jsou hlavně jeho díla často nesoucí výjev některé z bezstarostných scén každodenního života. Skvěle zvolené kompozice a výběr jemných barev tvoří obrazy, které okouzlovaly dříve i dnes. Jednoduchá estetika pověstných japonských dřevořezů inspirovala i bezpočet výtvarníků z Evropy a dalších částí světa, z čehož lze tento vliv rozpoznat především u francouzského impresionismu.
Knihu zakoupíte za 254 Kč zde.

 

Hajo Düchting – Toulousse-Lautrec

Hajo Düchting je historik umění, autor mnoha známých publikací a také umělec. Francouzský malíř Henri de Toulousse-Lautrec se narodil do starobylé aristokratické rodiny z Albi v roce 1864. Zemřel necelých 40 let poté v Malromé roku 1901. Ve svých nezapomenutelných malbách, litografiích a plakátech zachycoval život Pařížanů v období Belle Époque. Vinou vrozené vady a těžkých zlomenin nohou žil Lautrec s trvalým hendikepem a vyrostl pouze do výšky 140 cm.

Ani to mu však nebránilo soustředit své zanícení pro rozvoj výtvarných dovedností. Zpočátku ho zajímala rurální tématika, ale především od začátku lidé. O něco později se nechal fascinovat nočním životem v Paříži a dá se říct, že u toho do velké míry zůstal.
Pravidelně navštěvoval kavárny, kabarety, tančírny i nevěstince – tedy oblíbená místa soudobé umělecké bohémy. Tvořil rychlými tahy štětce a využíval také znalosti grafiky.
Knihu zakoupíte za 254 Kč zde.

 

Hajo Düchting – Cézanne

Jen málo umělců dosáhlo takové slávy a obdivu jako Paul Cézanne. Bohužel se tak nestalo za jeho života. Pocty se mu dostalo až mnoho let po smrti. V jeho obrazech lze nalézt obrovské nasazení a ambice. Cézanne se držel témat populárních už od renesance – portrétů, figur, zátiší a krajin. K těmto tradičním malířským disciplínám však uměl přistupovat vizionářsky a díky tomu se stal jedním z těch opravdových velikánů moderního umění.

Poté, co Cézanne i jeho otec pochopili, že studium práv nebude to správná cesta, trávil Paul nejvíce času na Académie Suisse, jedné z mnoha soukromých malířských škol, kde bylo možno za malý poplatek podle modelů malovat akty. Často Cézanne také navštěvoval galerii v Louvru, kde se věnoval studiu děl španělských a nizozemských mistrů a získával tak mnoho inspirace.
Knihu zakoupíte za 254 Kč zde.

 

Martina Padbergová – Egon Schiele

Martina Padbergová je historička umění, spisovatelka a kurátorka umění na volné noze. Podobně jako Janina Nentwigová se i ona věnuje především publikacím a výstavám moderního umění. Egon Schiele byl v očích mnoha lidé excentrikem a skandálním umělcem. Pravdou je však především to, že se snažil pěstovat nespoutaný způsob života. Zemřel bohužel velmi mladý, v pouhých 28 letech na španělskou chřipku, která přinesla do Evropy v roce 1918 více zkázy než první světová válka. I tak ale pozůstalým a budoucím zanechal Egon Schiele fenomenální, rozsáhlé a působivé dílo. Kromě četných prací na papíře a kreseb i mnoho olejových a akvarelových maleb a také grafických listů. Jeho ranější práce lze ještě řadit do rakouské secese, kterou nejviditelněji zastupuje Gustav Klimt. Schiele se s Klimtem přátelil. Dnes patří oba nepochybně k nejvýznamnějším umělcům 20. století.

Poté, co v dubnu 1909 Schiele opustil pro něho moc konzervativní vídeňskou výtvarnou akademii, sdružuje se s dalšími mladými umělci do skupiny Neukunstgruppe. Její krédo formuloval sám Schiele a znělo takto: „Nový umělec je a musí být za každou cenu sebou samým, musí být tvůrcem, musí bezprostředně, bez použití všeho minulého a tradičního, vytvářet vše úplně sám a od nuly. Pak je novým umělcem.“ Na mnoha Schieleho obrazech najdeme výjevy z Českého Krumlova, odkud pocházela jeho matka Marie a kde často velmi rád pobýval. A právě Český Krumlov je také nejbližší místo, kde naleznete galerii se Schieleho originály.
Knihu zakoupíte za 254 Kč zde.