Domů Kultura Literatura Instagramové básně – poezie žije na internetu

Instagramové básně – poezie žije na internetu

Instagramová poezie

Krátké minimalistické básně, obsahující několik slovních hříček, které se často ani nerýmují, přečtete za pár vteřin. Vyskočí na vás třeba během rolování fotek z kaváren a dovolených na Instagramu. Jednoduché texty, které putují z autorovy hlavy rovnou na sociální sítě, získávají úspěch už několik let. V poslední době se objevuje samostatný nový žánr instagramové poezie uzpůsobené modernímu čtenáři, sestávající z veršů nenáročných na čas a pochopení, které však pobaví, nebo naopak zasáhnou přímo do srdce. 

Šíří se virálně především na sociálních sítích, kde mají nejznámější básníci miliony sledujících. Zdá se, že ty stejné sociální sítě, které byly obviňovány z úpadku čtení, naopak stojí za znovuzrozením poezie. „Reinkarnace žánru poezie je vzrušujícím příkladem, jak může být tradiční forma kompletně vzkříšena pomocí nové platformy a nového publika,“ řekla analytička NPD Kristen McLeanová. 

Poezie se zpopularizovala raketovou rychlostí, ale najdou se hlasy, které tvrdí, že naopak utrpěla kvalita těchto malých dílek. Zda je to ještě vůbec poezie, se ptá při pohledu na několik nerýmovaných slov na obrazovce mobilu spousta lidí. Například básnířka Rebecca Wattsová považuje online tvorbu za neuměleckou a spotřebitelskou. Ať už kvalita tvorby jednotlivých online básníků jakkoliv kolísá, nelze jim upřít, že umí vyvolat zájem a oprášit žánr pomalu upadající v zapomnění. Kde se vůbec vzaly básničky na internetu?

I tentokrát platí rčení „Za vším hledej ženu“. První úspěšnou online básnířkou se stala mladá Indka jménem Rupi Kaur. Proslavila se v roce 2016 svými básněmi o lásce, ztrátě, ženskosti a obyčejných záležitostech svého každodenního života. Dnes má na kontě přes tři miliony sledujících a dvě vydané sbírky. Brzy se k ní přidali další autoři z různých částí světa, jako například Atticus, R. H. Sin nebo Tyler Knott, kteří začali zpracovávat osobní či společenská témata. 

Zatímco ve světě řeší básníci feminismus, potraty nebo homosexualitu a vyvolávají často kontroverzní reakce, v českém rybníčku jsou instagramoví autoři teprve v začátcích. Objevují se náměty jako vystřižené z deníčku mladého intelektuála, láska na všechny způsoby (o čem jiném taky psát básně, že?) a reflexe politických či ekologických událostí. Nedílnou součást tvoří často satirické nápadité slovní hříčky. To všechno dává dohromady koktejl, díky kterému poezie žije, a my představujeme výběr mladých nadějí českého Instagramu.

@psano_strojem

Pod tímhle jménem se skrývá sympatická mladá autorka s přezdívkou Mon. Je autorkou dvou sbírek Nech mě být a Ty taky. Sama o sobě tvrdí, že miluje dopisy, gramofony, retro věci a řadí se k subkultuře Straight edge. Píše o vztazích, sexu, vypisuje svoje pocity a životní názory. Často se věnuje politice a reaguje na současné dění.

@psano_strojem

@cyklus.zeme 

Linkovaný papír, minimalismus o pár slovech, kterým vtiskne mnoho významů, to je Cyklus Země. Hraje si se slovy, s jejich podobnostmi a změnami významu, inspiraci bere ze života a nejspíš neexistuje téma, které by nedokázal zpracovat. Tenhle kluk z Moravy má za sebou několik výstav svých básní a představení s nimi spojených. 

@cyklusZeMě

@xabysuss 

Autorka Kateřina Doležalová tvoří básně i prózu, dle vlastních slov píše „myšlenky pro všechny od cizince v davu“. Procestovala kus světa a nyní žije a pracuje ve Velké Británii. Podepsala se zatím pod sedm knížek a na Instagramu tvoří mimo tento profil ještě pod pseudonymem Awe Writ. Na druhém účtu najdeme syrové, kontroverzní básně plné sexu a černého humoru. Momentálně pracuje na svém prvním románu.

Instagramová poezie
@xabyssus

@zapiskyumelce 

Zpěvák a kytarista indie-rockové kapely The Valentines mimo hudby taky píše básničky na sociální sítě. Tvoří poezii, která lehce připomíná Bukowskiho, a zaměřuje se podle očekávání hlavně na vztahy, sex, jistou prázdnotu v životě a přidává větší než malé množství nihilismu. Spolupracuje s ilustrátorkou @katerinakresli, která svými obrázky dodává jeho básním originální atmosféru.

@pise.b 

Bára Vencálková jednoduše píše pro ty, kdo pochopí. Nerýmovaně, v krátkých větách a náznacích. Kromě toho autorka dvou sbírek Destilace a Na Hraně taky studuje, kreslí a zpívá. V originálních básničkách řeší zapeklitosti všedního dne a věčná nedorozumění mezi lidmi.

@pise.b