Diáře. Knížky, do kterých zaznamenáváme to, jak nesmírně vytížení jsme. Na dnešním trhu jich je celá řada, v kurzu jsou diáře motivační, fitness nebo třeba takové, do kterých si můžeme vést poznámky o svých outfitech. Jeden z nejčtenějších českých básníků J. H. Krchovský nám ale nabízí něco zcela jiného – nekonečný kalendář pro libovolný rok. Vlastně takový diář pro věčnost, který je všechno, jen ne motivační.


Nakladatelství Host, básník Krchovský a ilustrátor, grafik a typograf František Štorm dali vzniknout pozoruhodnému diáři, který je příjemně odlišný od všech, které jste doposud poznali. Zatímco diáře, které známe, nám čas představují jako něco, co je nutné uspořádat, ohlídat a opanovat, Krchovského diář nám říká – klid, času je spousta a smrt si přijde pro každého bez rozdílu, tak proč ji v zběsilém životním tempu běžet vstříc? Krchovského můžeme podezřívat z toho, že on se na ni poměrně těší, pravda. Toto „exklusivní diárium“ je tedy první diář s metafyzickým přesahem a udělá jistě radost všem, kteří milují autorovu poezii, funerální tematiku, černý humor a neotřelé ilustrace.

Každý měsíc je uveden básní a ilustrací, která se k němu nebo k danému ročnímu období vztahuje, a je ukončen básní, která čtenáři připomene jeho konečnost. Každý den má své políčko, jak jsme u diářů zvyklí, a tento navíc nabízí poměrně velký prostor pro poznámky. Když si letos do diáře nezapíšete jedinou, ničemu to nevadí, protože další rok máte novou šanci. Diář totiž není označen žádným rokem. V podstatě vůbec nemusíte začít. Diář tak bude skvělým dárkem pro všechny prokrastinátory. Osobně diář chápu spíše jako zápisník pro zajímavé životní postřehy a hluboké úvahy. Zapisovat si do něj schůzky s doktory nebo nákupní seznam mi přijde trošku škoda. Zkusit můžete třeba jednu větu. Zapsat si na konci dne pouze jednu jedinou, libovolně dlouhou větu, která onen den vystihla nebo která vám zkrátka zrovna zavadila o klobouček.

Člověk plný ambicí a životního elánu bude diářem zmaten a snadno se v něm ztratí. Pro všechny ostatní je tu J. H. Krchovský s nabídkou věčného nic. Jistě budete sami nejlépe vědět, koho tímto diářem obdarovat. Vůbec nevadí, že už je po Vánocích, vůbec nevadí, když tímto diářem obdarujete v půlce roku. Nikam totiž nespěchá a to je jeho největší plus. Další velké plus pak spatřuji v celém grafickém provedení. Ilustrátor František Štorm skvěle vystihl náladu Krchovského tvorby. Jeho ilustrace jsou ponuré, ale najdete v nich i humor. Přebal diáře působí tajuplným dojmem, jako jakási kniha temné magie. Jeho rozměr je 13×18,5 cm, takže vám nezabere příliš místa v kabelce či batohu. Tahle věc se zkrátka ohromně povedla.
Nekonečný kalendář zakoupíte za 333 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.