Kdybychom vzali v úvahu jen nejzákladnější údaje o životě umělců, potom by bylo na místě strohé konstatování, že se narodili, žili a zemřeli, a jaksi navíc vytvořili dílo, jež dává do jisté míry smysl této poněkud truchlivé rovnici lidského osudu.

Někteří z nich by prožili život dobrodružný a tak barvitý, že by vydal na romány, jiní právě naopak všední a obyčejný; k těm patřil Josef Lada. Místem jsou Hrusice, malá vesnička v Posázaví, asi třicet kilometrů vzdálená od Prahy, kde žila rodina ševce Josefa Lady a také sedláčci a drobní řemeslníci, vesměs lidé, které ani nenapadlo zabývat se záhadami svého rodokmenu, neboť rod byl daností a život údělem – pro obyčejné lidi stejně jako pro umělce.

Výtvarná monografie zajisté není životopis, ale musí přinést alespoň ty nejzákladnější biografické údaje. Autor monografie se snaží učinit něco podobného jako kdysi profesor filosofie Martin Heidegger, jenž údajně zahájil přednášku slovy: „Aristotelés se narodil, žil, umřel. Přejděme k  jeho dílu.“ Josef Lada však není Aristotelés, je malíř, autor díla, které se váže k určitému místu, rodu a zapadá i do kontextu umění doby. U výkladu děl výtvarných je téměř nemožné nezmínit se o okolnostech a souvislostech při jejich vzniku. Autor této knihy tedy své čtenáře seznamuje se základními údaji a související tvorbou, což je nutné u umělce, jehož dílo bylo formálně srozumitelné všem divákům a bylo vytvořeno prostředky tak jednoduchými.

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 v Hrusicích a zemřel v roce 1957. Představuje v dějinách českého výtvarného umění a literatury ojedinělý fenomén. Od počátku 20. století pracoval jako kreslíř a karikaturista (tisíce kreseb pro tehdejší noviny a časopisy), dále se věnoval ilustrování knih jiných autorů (nejznámější je Haškův Švejk), ale zároveň i svých vlastních knížek pro dětské čtenáře a diváky, čímž se zařadil mezi nejoblíbenější spisovatele české literatury pro děti.
Během dvacátých až třicátých let se ustálil jeho – i v celosvětovém kontextu originální a proslulý – ladovský malířský rukopis, kromě kreseb se zaměřil na volnou tvorbu s vrcholných obdobím ve čtyřicátých letech; vytvářel však rovněž scénické a kostýmní návrhy pro divadlo a film.

Tento široký záběr přináší v reprezentativním výběru dosud nejrozsáhlejší ladovská monografie autorů Jiřího Oliče a Lva Pavlucha, kterou nyní nakladatelství Slovart připravilo ve druhém, revidovaném a upraveném vydání. Obsahuje téměř tisícovku barevných reprodukcí, a to ze všech umělcových tvůrčích období, řada děl je zobrazena také v unikátních detailech.
Publikaci uzavírá podrobný životopisný přehled, seznam vyobrazení a anglické resumé.
Knihu zakoupíte za 1 267 Kč na stránkách www.slovart.cz.