Tip na knihu: Láska za časů korony

143

Tato kniha je dokumentární sci-fi. Dokumentární proto, že všechny příběhy v ní obsažené se skutečně staly. Každá malá věta je citací nebo osobním prožitkem. Tyhle příběhy jsou život.

Život ve své krystalické podobě. Staly se během 66 dní nouzového stavu – od 12. března do 17. května roku 2020 – lidem, které autorka vůbec neznala, i jejím přátelům. A staly se vlastně všechny také jí. A možná také vám. A proč sci-fi? Tyhle příběhy jsou zasazené do doby, kterou jsme si nikdy dřív neuměli představit. Neuměli jsme si představit, co se světem udělá koronavirová pandemie a jak moc všechno ovlivní. Koronavirus sice zastavil život v ulicích, ale nezastavil naše srdce. Ta i v karanténě bijí úplně stejně, i když cesta k našim snům a plánům se najednou zdá být mnohem klikatější.

Předlohou pro knihu Láska za časů korony jsou autorčiny vlastní deníky a také hodiny audiodeníků dalších lidí, z nichž vznikl stejnojmenný dokument pro Český rozhlas Plus a je možné si ho poslechnout v archivu.

Víc než z nového typu koronaviru má autorka strach sama ze sebe. Má strach z té spousty času, který sama se sebou stráví. Vláda vyhlásila nouzový stav. Nikdo neví, kolik toho času mezi čtyřmi stěnami bude. Přemýšlí, co se s ní stane, jestli úplně zakážou vycházení. Ve Španělsku už prý funguje půjčování psů. Za pár euro na hodinu si ho můžete pronajmout a jít s ním ven. Má jednu kamarádku, která by jí psa půjčila. Nemá psy moc ráda, ale Fausta by snesla.

Snaží se na to všechno nemyslet. Omývá si od neviditelného a děsivého koronaviru láhev vína koupenou v oblíbené vietnamské večerce. Prodavač se celý začal balit do igelitu, nosí zahradnické rukavice, štít, dvě roušky a kolem kasy postavili plexisklo s malou dírou na peníze. Ale má otevřeno a bere karty.

Nasazuje si sluchátka a začíná virtuálně cestovat mezi ložnicemi, kuchyněmi a obýváky lidí, kteří jsou jí vzdálení a přeci tak blízcí. Přes dvě desítky lidí jí posílají formou nahrávek své deníky. Mluví o lásce a vztazích v téhle divné době koronavirové. Je sama, ale ve fantazii je s nimi – v Jižní Americe, Brně, pražské Libni, Sarajevu, Římě…
Poslouchá, nad čím přemýšlí, co je trápí i co jim dává naději. A oni dávají nějakou naději jí. Svoji samotu se rozhodla přetavit do něčeho hmotného. Poslouchá, a pak píše. 

Máme všichni jedno společné. Naše srdce ani koronavirová krize nezastavila.

KNIHA: LÁSKA ZA ČASŮ KORONY

Autorka: Tereza Hronová
Foto: Lukáš Bíba
Obálka: Myokard
Design a sazba: ginger&fred
www.knihyzed.cz