Rumovou vlnu již před několika lety vystřídala ta ginová, ale oba destiláty jsou stále v oblibě, a to více než whisky. I zde v současné době vidíme trend premiumizace – lidé se již nespokojí jen tak s něčím a rádi ochutnávají a poznávají nové a nové rumy či giny. A že mají v dnešní době z čeho vybírat! A kdo neví, pro toho jsou tu dvě nové knihy, Gin a Rum, od Euromedie.

Není náhoda, že obě knihy vyšly ve stejný měsíc. Jsou si totiž dost podobné. Mají stejný formát, stejný počet stran, velmi podobnou grafiku, stejné uspořádání kapitol. Obě knihy jsou rozděleny do tří částí, přičemž ta první se věnuje historii a výrobě, druhá představuje jednotlivé značky a třetí vás naučí namíchat pár koktejlů.

Vzhledem k rozsahu knih není ani jedna z částí zpracována do hloubky, přesto se v kapitole o historii dočteme, jakou roli rum sehrál v britském námořnictvu a další zásadní momenty. Stejně tak historie ginu nevynechává slavné ginové paláce, byť, pokud byste se o tuto tématiku zajímali, se o nich dočtete více v nápojovém magazínu Barlife, který se jim nedávno také věnoval. Výroba vás provede všemi procesy, u rumu se klade důraz na staření a blendování, u ginu si zase počtete o botanicals. Teoretickou část uzavírá klasifikace obou destilátů. Schválně, víte, co jsou agricole rumy a zda se London Dry vyrábí jen v Londýně?

Další část tvoří představení jednotlivých značek. Nechybí samozřejmě ti nejznámější zástupci od obou jako Havana, Bacardi, Beefeater či Hendrick‘s. Ale odhalíte i plno dalších rumů / ginů, o nichž jste doposud nejspíš neslyšeli. A pokud slyšeli, tak bohužel, kniha není určená pro vás. Znalci budou nejspíš reptat, že výčet není komplexní (což, vzhledem k tomu, že jen rumů je na světě 6 000 druhů, není ani možné) a že chybí jejich oblíbený gin. A taky Žufánka tam nenajdete, protože je knížka originálně vydávaná v Německu.

Stejně neúplná je i třetí část s koktejlovými recepturami. K dvěma desítkám koktejlů se řadí ty nejznámější a bohužel také ty nejjednodušší ze všech. Nebo aspoň předpokládám, že Mojito, Cuba Libre, G&T či Toma Collinse si již zvládnete namíchat i sami, v domácích podmínkách. Ale možná právě o to jde – představit koktejly, k nimž nepotřebujete shakery, jiggery a barové lžičky. Stačí sklenice z Ikey, vařečka na promíchání a tradá. Sice to nebude tak hezké, jako když si ten samý koktejl objednáte v baru, ale svůj účel to splní.

Takže na rozšíření obzorů a uvědomění si, že tuzemák není rum (i když jsou ve statistikách tyto dvě kategorie spojovány a Božkovu se stále z „rumů“ v Česku vypije nejvíce) a že gin se nepije jen s tonikem, to stačí. Pokud už ale máte něco odpito, hledejte informace jinde. Za sebe mohu doporučit Rum Revolution a Gin Palace od Tristana Stephensona nebo Gin a Rum od Davea Brooma. Cože? Že byste raději ochutnávali, než o tom jen četli? Tak to pozorně sledujte akce v příštím roce, v únoru by se měl opět konat Ginfest následovaný Rumfestem v květnu.

 

Kniha: Rum / Gin

Nakladatel: Esence
Jazyk: česky
Pořadí vydání: 1.
Rok a měsíc vydání: 2017/06
Počet stran: 208
Typ, vazba: Kniha, pevná
Formát, hmotnost: 166 × 206 mm, 668 g
Cena: 239 Kč
www.knizniklub.cz / www.euromedia.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
7
Obsah
5
Informační hodnota
7
knihy-gin-a-rum-nakladatelstvi-euromediaKnihy Rum i Gin nabízí přehledné uspořádání těchto kategorií dle značek. Bohužel není v publikaci tohoto rozsahu možné obsáhnout všechny druhy rumů a ginů, celá řada jich ve výčtu stále chybí.