Další várka knižních tipů je zde. Tentokrát jsme se zaměřili na nakladatelství JOTA, Albatros, Togga a Pointa. A krása střídá nádheru. Ostatně, podívejte se, co v současnosti zaplňuje naše knihovny.

NAKLADATELSTVÍ JOTA

Jonas Salzgeber – Malá kniha stoicismu

Kde najít radost? Odkud získat sílu? Jak čelit různým strachům? Jak se vyrovnat s úmrtí blízkého člověka? A co si počít s depresivními myšlenkami, které se stále vracejí? Zatímco tradiční vzdělávání nám na takové otázky neodpoví, starověké filozofické školy se zabývaly právě jimi: Učily, jak žít. Ačkoliv tyto školy už neexistují, vy, já a většina lidí potřebujeme stejně jako kdykoliv dříve filosofii, která by nás vedla životem.
Přesně to nabízí prakticky pojatá příručka, kterou předkládá nakladatelství JOTA. Ukazuje, jak si efektivněji poradit s úskalími, jimž v životě čelíme a naplnit svůj potenciál. Přináší kombinaci nadčasové moudrosti a rad, která vám dodají sílu: Malá kniha stoicismu ukáže cestu každému, kdo chce v chaotickém světě žít klidně a moudře.

Terry Miles – Rabbits

Je běžný pracovní den. Jste plně zabraní do činnosti, a když si dáte na chvilku pauzu, hodiny ukazují 4:44 odpoledne. Mrknete do e-mailové schránky a vidíte, že máte 44 nepřečtených zpráv. S úlekem si uvědomíte, že je 4. 4. A když nasednete do auta a vydáte se domů, všimnete si, že tachometr ukazuje 44 444 najetých kilometrů.
Náhoda? Anebo jste se právě ocitli na okraji králičí nory?
Rabbits je záhadná hra založená na konceptu alternativní reality a tak robustní, že jí jako herní plán slouží celý svět. Od roku 1959, kdy začala, se jí odehrálo deset kol a bylo vyhlášeno devět vítězů. Jejich totožnost je neznámá.
A totéž platí i o ceně pro vítěze, o níž se šušká, že by jí mohlo být pracovní místo v NSA nebo CIA, nezměrné bohatství, nesmrtelnost, nebo dokonce klíč k tajemstvím samotného vesmíru.
Čím hlouběji se ale do hry ponoříte, tím je nebezpečnější. Hráči při ní v minulosti umírali, a počet mrtvých stoupá.
A brzy má začít jedenácté kolo. Na scénu vstupuje K – vášnivá fanynka Rabbits, která se už léta pokouší najít způsob, jak se do hraní zapojit. Dostane k tomu příležitost, když se na ni obrátí Alan Scarpio, údajný vítěz šestého kola. Scarpio tvrdí, že s hrou není něco v pořádku a K to musí napravit dřív, než Jedenáctka začne, jinak se to celému světu vymstí.
O pět dní později je Scarpio prohlášen za nezvěstného.
Uplynou dva týdny a s nimi i stanovená lhůta: Jedenáctka začíná. A osud vesmíru najednou visí na vlásku.

Václav Láska – Senátor

Tomáš Krása je bývalý policista, který se v předchozí knize s názvem Advokát dostal do křížku s mafiány v řadách advokátů i policistů. Teď se věnuje advokacii v Kladně. Přichází však nabídka, kterou se po chvíli váhání rozhodne přijmout. A vstupuje do světa politiky. Stává se senátorem. Velmi rychle se ale i tady dostává ke slovu jeho policejní duše. Je konfrontován se starou sebevraždou bývalého ministra. Ta ale sebevraždou tak úplně být nemusela. Tomáš začne pátrat po tom, jak to před lety bylo. Jenže vysoko postavené politické kruhy mají enormní zájem na tom, aby se tenhle starý případ neotevíral. Pročpak asi? Tomáš odmítne dobře míněnou radu, aby do toho už „neryl“, a pustí se do objasňování dávného zločinu naplno. Tím se dostává do války s protivníky, proti kterým dosud ještě nestál.

Ivana Fajnorová – Emilka

Emilka přišla na svět za první republiky na dědině nedaleko Brna a odešla z něho, když se její země stala znovu svobodnou. Tento kraj nikdy neopustila a svůj život prožila ve 20. století plném událostí, jejichž důsledky ovlivnit neuměla. Přestože byl Emilčin život protkán radostmi i bolestmi obyčejného člověka, nikdy neztratila sílu jim statečně čelit. Tento román je o opravdové lidskosti, o kráse čirého dobra a o duších obyčejných lidí, jejichž příběhy známe i ze svého vlastního okolí.

Kateřina Dubská – Hendrixova kytara

Jeden mladý muž, jedna kytara a jedno dusné normalizační Československo. Aneb příběh o tom, co má společného Jimi Hendrix s klukem ze severní Moravy.
O čem jste snili, když jste byli malí? Že až vyrostete, nebudete muset nikoho poslouchat a budete si žít po svém? Hendrixova kytara je o snech. O snech plných svobody. Jenže když vyrůstáte v socialistickém Československu, můžete si o ní nechat jen zdát. Dokud ovšem nepotkáte HUDBU. Ta dokáže pohnout vaší duší i tělem a donutí vás k činu. Založíte kapelu a pořád někde narážíte. Až utečete za dráty, kde jste konečně sami sebou a plníte si sny. A za svým si jdete velmi cílevědomě.

Zbyněk Vičar – Temná rána

Temná rána může být něco v našich životech, co přichází z šera a zanechává nezhojitelné jizvy. Mohou to být také kocoviny po probuzení z nočních můr. Světlem, které nám v takových situacích ukazuje cestu vpřed, bývá mnohdy už jen černý humor. Autor ho naštěstí postavám, ponechaným jeho rozmarům, dopřává v patřičné míře.
Jsou to zvláštní příběhy. Některé z nich by se mohly stát každému z nás třeba v kanceláři. I tam se mohou skrývat nevyzpytatelní démoni moderního věku. Některé se vynořily jako ozvěna drsných minulých časů. A některé nás možná teprve čekají, budoucnost může vypadat všelijak a vždycky jí nakonec budeme muset čelit my, lidé.
Všechny texty mají společnou rychlost, jakou se řítí vpřed. Stejně jako životní pouť autora, který povídky shromážděné v této knize vytvářel řadu let. Malou ochutnávkou vám mohou být jeho stand-upy, které možná znáte z pořadu Na stojáka, Comedy Club na kanálu Paramount Network nebo z návštěvy některého z živých vystoupení. K této směsi přidejte pořádnou dávku absurdity, okořeňte špetkou nemravnosti a ponořte se do světů, ze kterých se rádi vrátíte zpět do prosluněné reality. I když…

Stéphane Garnier – Chovejte se jako malý princ

Legendární filosofická pohádka pro děti i dospělé Malý princ je jednou z nejinspirativnějších knih všech dob.
Nehledět na to, co si myslí ostatní, přijmout, že nás mnozí nechápou, najít si doopravdy čas žít, naučit se milovat a zůstat skromný… Na každé stránce této knihy se skrývají rady malého prince.
Prožít smysluplně každou vteřinu svého života, v práci nebo se svými blízkými, a inspirovat se přitom malým princem vypadá jako samozřejmost. Jestli se někdy cítíte ve světě, který je příliš rychlý a který už nepoznáváte, trochu ztraceni, udělejte to jako malý princ: objevte znovu to dítě, které ve vás dřímá!
Nenechte se spoutat omezeními světa dospělých, osvojte si hlavní principy tohoto malého hrdiny pro každou dobu. Když se projevíte takoví, jací jste, uvidíte, že váš život bude méně hektický, a vy se budete cítit mnohem svobodnější. Udělejte z malého prince svého vysněného kouče a bude se vám ve světě, který nás často přesahuje a vyčerpává, žít lépe.

Pamela Hartová – Skandál v rytmu charlestonu

Píše se rok 1923 a Kit Scottová, mladá Australanka původem z vyšších vrstev, přijíždí do Londýna, aby si splnila sen o hvězdné herecké kariéře. Podaří se jí získat roli v populárním muzikálu, kde se jejím partnerem stává Zeke Gardiner, kanadský herec s podobným snem, a brzy se vrhá po hlavě do života roztančené londýnské divadelní společnosti v čele s Fredem Astairem a jeho brilantní sestrou Adele.
Když však titulní stránky bulvárních novin zaplní fotografie, které ji zachycují v divokém tanci s princem z Walesu, najednou se stává ústřední postavou velkého skandálu. Ve snaze distancovat od ní prince jeho lidé předloží novinám historku, podle níž byl jejím skutečným partnerem Lord Henry Carleton, hédonistický aristokrat s upřímným zájmem o mladou herečku. Dvacátá léta nejsou nadarmo označována za „divoká“ a Kit se Zekem čelí mnoha pokušením – a musí přijmout rozhodnutí, která navždy změní běh jejich životů.