S nakladatelstvím Portál spolupracujeme zatím krátce, ale už jsme měli tu čest přečíst si vynikající publikace. 

Sigri Sandberg – Tma

Proč v nás samota často vzbuzuje strach? Ztratili jsme instinktivní respekt k přírodě? Ohrožuje nás světelný smog, aniž bychom si to uvědomovali? Co vyvolává pobyt ve tmě v našem těle? Nepotřebujeme občas nakonec samotu a tmu všichni? Tma není jen děsivá – dokáže zklidňovat, je laskavá, konejšivá a zároveň dokáže jít až na dřeň našich nejniternějších emocí. Proč ji nepřijmout jako zásadní součást našich životů? 

Norská novinářka Sigri Sandberg se vypravila na pětidenní pobyt v polární noci na norských horách. Ve své knize píše o tom, proč je pobývání v temnotě prospěšné, proč bychom si měli tmy vážit a prožívat ji, přestože se jí instinktivně obáváme, a obecně se zabývá úvahami o významu tmy v dnešní době projasněné umělým světlem. 

Text na pomezí beletrie a literatury faktu využívá i úryvky z deníků a dopisů Christiane Ritterové, rodačky z Karlových Varů, která před druhou světovou válkou strávila s manželem rok na Arktidách. 

Sylvia Schaab – Jde to i bez plastů

Není vám lhostejné, kolik odpadu vaše rodina produkuje, a snažíte se zavést opatření, které jeho produkci zmírní? Nakupujete do vlastních látkových sáčků? Pořídili jste dětem voskové ubrousky na svačinu? Vyrábíte vlastní čisticí a kosmetické prostředky? Pak je tato kniha právě pro vás!

Základem knihy je pět principů: odmítat nepotřebné, redukovat, používat znovu, recyklovat, kompostovat. Vyžaduje to poměrně velký zásah do navyklého způsobu života, ale s trochou promyšleného plánování je přechod snadno uskutečnitelný. Navíc se nejedná o žádné radikální dogma, ale o realistický pohled na věc s využitím toho, co má člověk po ruce a co ho příliš nezatěžuje.

Kniha nabízí třicetidenní cyklus uskutečňování změn v duchu života bez plastů rozdělený na pět okruhů. Zabývá se například tématy, jako jsou nákupy, vaření a uchovávání potravin, kuchyňské potřeby, cestování, úklid domácnosti, praní, koupelna, přírodní kosmetika, byt, zahrada, kancelář, školní oblečení, dětství, velké svátky v roce, chov zvířat – vše bez plastů. 

Autorka knihy se už od mládí zabývá o ochranu přírody, alternativní životní styl a udržitelnost. Patří ke generaci, která již byla v tomtu duchu vychovávána, a je přední propagátorkou hnutí „zero waste“ v Německu.

Christian Schärf – Nietzsche v Nice

Dvaadvacetiletá Cécile, která pracuje jako pokojská v malém penzionu v Nice, je zvyklá na ledacos, ovšem o tak zvláštního hosta se dosud nestarala. Zdá se, že je vůči jejím půvabům naprosto imunní, jako posedlý neustále píše jakési zcela nesrozumitelné texty, trpí příšernými bolestmi hlavy – a přece se tu a tam začne chovat neuvěřitelně lehkovážně a vesele. Cécile posléze pochopí, že onen podivný pán jménem Nietsche hodlá dokázat veliké věci – a ráda by mu pomohla. 

Na základě reálných událostí, životopisných faktů souvisejících s pobytem v Nice, jeho osudovém městě, v němž napsal podstatné části svého zásadního díla „Tak pravil Zarathustra“ a autentických dopisů spřádá Christian Schärf chytrý, vtipný a čtivý román. Autor vykresluje pečlivý a přesvědčivý portrét slavného filozofa a osvětluje nejrůznější stránky jeho povahy – představuje ho jako člověka nepochopeného, ztraceného, šíleného, geniálního ­– a především svobodného. 

Nietzsche v Nice

Adam Kahane – Spolupráce s nepřítelem

Spolupráce se v dnešním světě stává stále náročnější a zároveň nezbytnější. Pokud chceme, aby vzniklo něco, na čem nám opravdu záleží, často musíme spolupracovat s lidmi, i když s nimi nesouhlasíme, nemáme je rádi nebo jim nedůvěřujeme. 
Autor, který má zkušenost s vyjednáváním v nejrůznějších kontextech ve více než padesáti zemí světa, popisuje rozdíl mezi konvenční prací a tzv. pružnou spoluprací, jež nás nutí vyjít mimo sebe samé. 

Ta první předpokládá společné cíle a dohody, zatímco druhá systematicky experimentuje s různými perspektivami, nutí postupovat po malých krůčcích bez předem daného celkového plánu a nezřídka vyzývá ke změně vlastní pozice.
Velmi praktickou a inspirativní knihu zakončuje popis šestitýdenního kursu pružné spolupráce. 

Zbláznění – mánie, deprese, Michelangelo a já 

Autorka knihy, Ellen Forney, je ilustrátorka. Za své komiksy dostala řadu ocenění. Komiksu se věnuje také jako lektorka na výtvarné škole v americkém Seattlu. 

Jaké to je, když se zblázníte? Ellen Forney to postihlo krátce před třicítkou, kdy u ní propukla bipolární porucha. O svém životě, kde se střídá mánie a deprese, píše s nadhledem a s humorem. Dává nahlédnout do manických epizod, kdy se její život „rozjede“ a ona nad ním ztrácí kontrolu, i do epizod deprese, kdy se z jejího života vytratí barvy a smích. Nežije ale jen mánií a depresí, s vtipem a nadsázkou popisuje, jaké to je žít s nálepkou „blázna“. Výsledkem je temně vtipná a velmi osobní kniha.