Nakladatelství Albatros vydalo v poslední době hned několik zajímavých kuchařek a knih o jídle. Nejvíce očekávání vzbudilo Sedm způsobů, jak se radovat z jídla od Michala Hugo Hromase. Jaká byla naše radost, když očekávání bylo naplněno. Ovšem také ostatní v článku zmíněné knihy mohou udělat radost. Ačkoli pravda, ne vždy jsou zcela bez chybičky. 

Michal Hugo Hromas – Sedm způsobů, jak se radovat z jídla

Autor projektu Nomadis a také kuchařky Oheň a dým přichází se svou knižní novinkou. Neortodoxní kuchař představuje sedm způsobů, jak se radovat z jídla, v knize však najdete daleko víc – receptů i inspirace. 

Hned v úvodu si přečtete „varování“, že ne u všech receptů jsou uvedené přesné váhy nebo doba přípravy. „Zapomeňte na váhy a míry a zkuste vsadit na vlastní chuť. Uvařte si to jednoduše tak, jak vám chutná,“ nabádá Hugo Hromas. 

Uvedené recepty odráží fakt, že Hugo Hromas procestoval kus světa. S jeho kuchařkou tak objevíte krásy izraelské, ukrajinské, španělské, italské či mexické kuchyně. A samozřejmě také domácí české. Velkou roli zde hraje lilek, který je kuchařovou oblíbenou ingrediencí. 

Každý z receptů doprovází krátké povídání o původu pokrmu a o tom, jak se s ním Hugo Hromas poprvé setkal, při jakých příležitostech jej připravoval a podobně. Vše popisuje s jemnou sebeironií a nadsázkou, takže se při vaření pobavíte jeho historkami. Plynule pak ve vyprávění přechází do postupu daného receptu a prozrazuje své know-how i triky kuchařských kolegů. Sofie Smith mu například poradila, jak na sypkou a načechranou rýži, o což se s vámi v knize podělí.

Samotné zpracování kuchařky, pevná vazba, papír, rozložení textu a fotografií, jen podtrhuje skvělé recepty uvnitř. Rozhodně kniha, kterou musíte mít doma. 

Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Michaela Burgisová – S chutí po Česku

Cestovat za jídlem už nemusíte jen s Lukášem Hejlíkem a jeho Gastromapou. Michaela Burgisová vás vezme vlakem na výlet po třinácti českých krajích a v každém z nich vám dá pět tipů na věci, které musíte ochutnat a které musíte zažít. Respektive toto „must have“ shrne na začátku každé kapitoly, v níž toho pak prozradí a poradí daleko víc. Historii míst a měst i příběhy konkrétních lidí, se kterými se na svých cestách setkala a za nimiž nyní posílá i vás. 

Prostřednictvím knihy se tak seznámíte s krnovskou kavárnicí Janou Petropulosovou, panem Jiřím z penzionu Eva v Kryštofově Údolí nebo Jiřím Himlem, mělnickým sushi mastrem. Kromě sushi vás autorka naláká na vošouchy, vdoblihu, modlitbičky nebo kremrole s tvarůžkovou pěnou. A na spoustu dalších lokálních dobrot, kvůli kterým se už vyplatí sednout na vlak a vypravit se za nimi osobně. 

Nespornou výhodou knihy je její hezké a přehledné zpracování. Kapitoly jsou logicky rozčleněny a fotky i jejich popisky očíslovány, takže nebudete tápat. Pokud chcete poznat českou kotlinu i z jiné, zatím nepoznané strany, určitě po knize S chutí po Česku sáhněte.

kniha S chutí po Česku
Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Eva Ferrarová – Jídlo pro radost

Proč jíme to, co jíme, a nejíme to, co nejíme. Takto jednoduše shrnuje podtitul obsah knihy. Eva Ferrarová nenabízí publikaci o jídle plnou líbivých fotek, ale možná o to zásadnější její práce je. 

Autorka je antropoložkou jídla a tento obor také vyučuje na Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. O vědecké poznatky se nyní rozhodla podělit i s širší veřejností, skrze svou novou knihu Radost z jídla. 

První kapitola se věnuje historii lidstva od samého pravěku. Již tehdy se formovaly stravovací návyky prvních lidí. Přes starověk a středověk, dobu zámořských objevů a nových surovin, se dostáváme až k současnosti a průmyslově zpracovaným potravinám. Druhá kapitola se věnuje stěžejnímu tématu uvedenému v podtitulu: proč jíme to, co jíme, a nejíme to, co nejíme. Eva Ferrarová vše vysvětluje z již zmíněného úhlu pohledu antropologie jídla. Vysvětluje, jak různé kultury přistupují k jídlu a potravinám. Proč některé suroviny některé kultury odmítají a proč jedni velebí, co je pro jiné nechutné. Plynule tím přechází k třetí kapitole věnované jídlu v souvislosti s náboženstvím. 

V dalších kapitolách se autorka dotkne globalizace potravin, která postupně vznikala již s prvními cestami na nové kontinenty. Závěr knihy pak věnuje kultuře stolování a zamýšlí se i nad budoucností: co budeme jíst, až všechno sníme? Už jenom kvůli této kapitole si knihu pořiďte. 

Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Barbora Říhová – Těstoviny

Italská kuchyně a těstoviny jsou jednou z nejlepších věcí, která nás v životě mohla potkat. Alespoň dle mého názoru. Kuchařka zaměřená na těstoviny tak okamžitě upoutala mou pozornost. Mohlo by se zdát, že podobných knih u nás už vyšlo spoustu. A na jednu stranu tomu tak opravdu je. Ale na tu druhou – těstovin není nikdy dost! Navíc v kuchařce nenajdete jen italskou kuchyni, ale také asijskou nebo tureckou. 

Blogerka Barbora Říhová, známá také jako reBarbora’s kitchen, v loňském roce vydala Vajíčkovou kuchařku, kterou letos doplňuje o další s názvem Těstoviny. Osmdesát obsažených receptů je rozděleno do šesti kapitol. Po úvodu autorka seznámí čtenáře s domácí výrobou těstovin, pesta i základních omáček. Následuje kapitola věnovaná salátům a polévkám, v níž najdete recept na tortellini vařené ve vývaru i na asijský ramen.

V základech najdete také recept na ravioli, který se vám bude hodit. Kapitola o plněných a zapečených těstovinách obsahuje hned několik pokrmů s touto těstovinou, například ravioli s houbami a lanýžovým olejem nebo s uzeným lososem a mascarpone. A kromě klasických lasagní bolognese můžete vyzkoušet i ty houbové. 

Těstoviny se v knize objevují ve všech možných podobách, stranou nezůstávají ani gnocchi, fregola sarda, canelloni nebo kus-kus. Jedna celá kapitola je věnovaná bezmasým pokrmům, ačkoli dělení kapitol je trochu matoucí. Bezmasá jídla totiž najdete i v kapitole o plněných těstovinách nebo mezi saláty. V kapitole zaměřené na kus–kus je pro změnu několik salátů a stejně tak najdete plno pokrmů s masem i mimo příslušnou sekci. Hledáte-li inspiraci na recept, je potřeba projít celou knihu a nezaměřit se jen na danou kapitolu, aby vám neuniklo to pravé. 

Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Roman Staša – Matla

Vítěz soutěže Masterchef 2020 vydal svou knižní prvotinu, která zaujme nejen kontrastním názvem, ale také tím, že nejde zcela o kuchařku. Kniha by se dala označit za kuchařovu biografii, kdy jednotlivé životní etapy doplňují recepty, které se k dané kapitole nějakým způsobem vztahují. Mezi nimi najdete „obyčejná“ jídla jako smažák, burger nebo steak, ale i méně tradiční pokrmy jako ceviche, curry či cizrnovku.

Samozřejmě nechybí ani oddíl věnovaný soutěži Masterchef a receptům, které v ní Roman Staša připravoval. Namátkou jmenujme kus–kusový salát s tuňákem či zaječí hřbet s omáčkou z vepřové krve. V knize najdete i recepty na kompletní finálové menu soutěže, v němž hlavní surovinou bylo foie gras. 

Ačkoli je na obálce knihy uveden pouze Roman Staša, není jediným jejím autorem. Kromě rodiny a přátel, kteří se podělili o svůj pohled na Romana Stašu, je třeba zmínit také novináře Jana Witka, který je spoluautorem knihy. Velká část kapitol je tak koncipována jako rozhovor, díky čemuž se text snáze čte. Naopak jsem si nemohla zvyknout na kombinaci receptů a vyprávění. Buď chcete vařit, nebo si číst. A tady se obě činnosti prolínají, přičemž je občas výzva se prolistovat na správnou stranu. 

Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Tomáš Procházka, Nam Vu Hoai, Phuong Lan Tranová – Tak chutná Viet Nam

Tak chutná Viet Nam je klasicky pojatá kuchařka, kdy na jedné straně máte recept spolu s postupem, maximálně doplněný o krátkou zajímavost k pokrmu nebo surovinám, a na druhé straně fotografii hotového jídla. Kniha je rozdělena do čtyř rozsáhlých kapitol (Polévky; Ryby, maso, nudle…; Závitky, pečivo, saláty a doplňky; Ovoce, dezerty a nápoje) plné receptů na tradiční vietnamské pokrmy. 

Pokud jste tedy měli dosud vietnamskou kuchyni spojenou pouze s letními závitky, polévkou pho a hovězím bun bo nam bo, je na čase si rozšířit obzory. Nemusíte se přitom bát, že byste nesehnali potřebné suroviny na přípravu, vše je k dostání v pražské tržnici Sapa nebo lze objednat online. V závěru knihy je navíc přehled nejpoužívanějších bylinek a koření ve vietnamské kuchyni, které vám pomohou se zorientovat v chutích. 

Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Některé recepty doplňují QR kódy, pod nimiž by se měl ukrývat video postup. Ano – měl by, jelikož jsem bohužel nedokázala ověřit, že tomu tak skutečně je. Žádný z QR kódů můj telefon nenačetl (zkoušela jsem přes více aplikací), jen se objevila hláška, že stránku nelze vyhledat. Pokus jsem absolvovala na více zařízeních a IP adresách, vždy se stejným výsledkem. Bohužel nepřehlédnutelná vada na jinak zajímavé kuchařce. 

Všechny knihy zakoupíte na www.albatrosmedia.cz.