- Reklama -

Léto je za námi, podzim se hlásí o slovo, dny se razantně zkracují a noci prodlužují. Pro milovníky literatury jsme vybrali 13 knižních novinek, které budou v následujících dnech, týdnech i měsících k dostání na pultech knihkupectví a pomohou výrazně zkrátit čekání na první jarní dny.

 

Stephen King – Danse Macabre: Svět hororu
Mistr hororu sepsal studii žánru, ve kterém se cítí jako ryba ve vodě. Popovídáte si o nejznámějších strašácích, jeho inspiraci a o fascinaci lidí strachem. Jestli jeho knížky hltáte nebo jste nadšenci do žánru, ze kterého se některým dělá mdlo, určitě vás potěší.
Kniha vychází v nakladatelství Beta, stojí 450 Kč.

Eva Francová – Rok ve Svatojánu
Kuchařka ze Svatojánu přichází s knížkou, která vás provede všemi ročními obdobími v souznění s přírodou a starými tradicemi. Koukněte pod pokličku vašich babiček, vyznejte se v bylinkách a uvařte něco nečekaného ze sezónních surovin.
Kniha vychází v nakladatelství Albatros, stojí 339 Kč.

Samantha Shannonová – A zrodí se píseň
Svoji prvotinu s názvem Kostičas napsala Samantha Shannonová ve svých patnácti letech a byl to hit! A zrodí se píseň je už třetí pokračování urban fantasy z prostředí Londýna, kterým se prohání lidé s nejrůznějšími nadpřirozenými schopnostmi a jde jim o krk. Celá knižní řada je krom poutavého příběhu, který přečtete na jeden zátah, jedinečná i svým zpracováním. Málokteré nakladatelství své knihy tak vypiplá a dá si záležet na všem – od překladu, po design i sazbu textu – jako Host. A zrodí se píseň je naprostá podzimní nezbytnost.
Kniha vyjde v říjnu v nakladatelství Host.

Chelsea Monroe-Cassel – World of Warcraft: Kuchařka
Kuchařka ze světa Hry o trůny je za námi, teď přišel ale ještě větší fenomén. Jestli jste nadšení pařani WoWka nebo jen milující partner někoho takového, knihu si užijete. Udělejte si místo nedělní svíčkové pořádnou Stormwindskou tabuli s křupavými buchtičkami a šťavnatou pečení. A jestli spíš za Hordu život položíte… no, věřím, že i pro vás se najde spousta lahůdek. Jako dezert si můžete pak dát nějaký pořádný raid nebo pár dungeonů.
Komiks vyjde v listopadu v nakladatelství CREW.

Karl Ove Knausgård – Můj boj 3 (Ostrov chlapectví)
Jestli je jedna jediná kniha, na kterou se letošní podzim doslova třesu, je to Knausgårdova třetí kniha Mého boje s podtitulem Ostrov chlapectví. Jeho psaní je jako droga. Zatím jsem se v literatuře s ničím podobným nesetkala. Pro někoho je možná intimní pohled do života spisovatele příliš nudná záležitost, já si myslím, že je to jízda. Autorův vtip, brutální upřímnost a úvahy jsou vodou na můj mlýn. Třetí díl nabídne pohled do autorova dětství a dospívání. Vychází v listopadu u nakladatelství Odeon.

Ian McEwan – Skořápka
Britský spisovatel Ian McEwan je originál, kterých je jen málo. Jeho knihy jsou provokativní, inteligentní a neotřelé. Novinka Skořápka je možná tou nejzvláštnější knihou, jakou doposud napsal. Manželství Johna a Trudy pomalu krachuje, Trudy začne Johna podvádět s jeho bratrem, primitivním mužem jménem Claud. Společně osnují plány, jak se Johna zbavit. Jejich počínání má ale nezvyklého svědka – totiž dítě, které Trudy nosí. Jak tohle dopadne? Nemůžu se dočkat! Kniha vychází v nakladatelství Odeon v říjnu.

Vladimíra Valová – Do vnitrozemí
Debutující česká autorka Vladimíra Valová přichází se sbírkou povídek s názvem Do vnitrozemí. Nakladatelství Host, ve kterém v září kniha vychází, zmiňuje, že se jedná o prózu, která svou nesmlouvavostí a náladou připomíná psaní Jana Balabána. Jan Balabán zemřel v roce 2010 a zoufale tu chybí. Přiznám se, že mi proto stačilo pouze toto přirovnání, abych Valovou začala sledovat. Uvidíme, jestli nakladatelství Host nelže. Mám moc ráda tuzemské autory a jsem vděčná za každý nový hlas, je-li tedy kvalitní a zde tuším, že můžu s kvalitou počítat!

 

Ian McGuire – Severní vody
Miluju historické romány z 19. století, které zavání rybinou, dobrodružstvím a ledem. S jedním takovým přijde v listopadu nakladatelství Host a autor Ian McGuire. Velrybářská výprava na cestě do Arktidy veze na své palubě vraha. Myslím, že se bude jednat o nenáročnou, ale zatraceně podmanivou knihu, která čtenáře naláká na skvělý spád, temnotu na všech stranách a příběh o odvaze a přežití v těch nejextrémnějších podmínkách. Nemůžu se dočkat, až zalezu s čajem do postele a otevřu Iana McGuira!

Suzanne Luling – Má léta u Diora
Suzanne Luling strávila s Christianem Diorem v podstatě celý život. Znali se již od dětství a přátelili se spolu. Luling pracovala v reklamě, nikoli však v oblasti módy. To se změnilo ve chvíli, kdy Christian Dior v roce 1946 otevřel svůj první salon. Pro vedení oddělení prodeje a komunikaci si vyžádal Suzanne, která se tak stala jednou z osobností nejužšího Diorova týmu. Krátké texty doprovázené fotografiemi mapují dobu vzniku salonu, jeho atmosféru, pozadí vývoje nejslavnějších modelů a další informace o značce i jejím zakladateli až do jeho smrti v roce 1956. Jelikož byli přátelé, nemůžeme čekat příběh ve stylu filmu Ďábel nosí Pradu, i tak ale očekáváme zajímavé a poutavé čtení.
Kniha vychází v říjnu u nakladatelství Mladá Fronta.

Joseph Knox – Sirény
Toto zní opravdu zábavně, byť motiv je již poněkud otřepaný. Darebák dostane svou jedinou šanci k nápravě, snadno při tom ale může přijít k úhoně na životě. Detektiv Aidan Waits není žádný andílek, jak by správný zástupce zákona měl být. Není mu cizí sex ani drogy a ty se mu stanou osudnými. Poté, co se jeho záliba v drogách provalí, dostane na výběr. Buď jeho kariéra u policie skončí, nebo dopadne největší manchersterský drogový kartel. S dealery není rano si zahrávat ani normálně, natož když se najednou začnou objevovat mrtvoly mladých dívek. Aidana čeká velké dobrodružství a vy se na něj můžete vydat spolu s ním.
Kniha vychází na konci září u nakladatelství Albatros.

Umberto Eco – Jak cestovat s lososem a jiné eseje
Spisovatel Umberto Eco loni sice zemřel, jeho tvorba nám však přináší radost dál. Poslední novinkou je sbírka esejů a glos, v nichž autor svým humorem komentuje svět kolem sebe. Získáte tak návod, jak se vyrovnat s mnoha nečekanými i čekanými, ale méně žádanými, situacemi. Dozvíte se například, jak nemluvit o fotbale, jak nepoužívat mobilní telefon, jak jíst v letadle a další užitečné rady do moderního života.
Kniha vychází začátkem října u nakladatelství Argo.

Richard Porter – A touhle bombou se musíme rozloučit
Jen málokterý seriál pro muže dokázal uchvátit i ženy. Top Gear je rozhodně jedním z nich a nejen díky tomu se stal fenoménem. Ačkoli Top Gear již dnes není, co býval a trojice moderátorů se podílí na jiném pořadu s názvem Grand Tour, zůstává původní Top Gear stále pojmem. Kromě Clarksona, Hammonda, Maye a Stiga se na pořadu po 13 let podílel i Richard Porter. Ten byl dramaturgem 22 sérií, od pilotního dílu v roce 2002 do rázného ukončení pořadu v původní podobě v roce 2015. Spolupodílel se i na scénářích. A tento muž sepsal knihu plnou historek z natáčení. Kdo by si to nechtěl přečíst?
Kniha vychází v polovině října v nakladatelství Argo.

Karel Ladislav Kukla – Pražské bahno: Historie nemravností
Doba první republiky se značně idealizuje. 20. a 30. léta 20. století jsou dnes synonymem gentlemanství, elegance a dobrých mravů. Jenže! Český novinář Karel L. Kukla nabízí pohled pod koberec, kam se zametlo vše nehezké. Pochybné hospody a bary, doupata neřesti, šejdíři, zloději a vyvrhelové ve stínech periferie a všelijaké další ztracené existence, příběhy svérázných figurek pražského podsvětí. Historky z prostředí hospod, náleven, nevěstinců, barů a tančíren. Zkrátka procházka pražským bahnem první republiky.
Kniha vyjde v první polovině října v nakladatelství XYZ.

Na článku spolupracovaly: Lucie Martincová (Svět hororu, Rok ve Svatojánu, A zrodí se píseň, WoW: Kuchařka), Petra Rašková (Můj boj 3, Skořápka, Do vnitrozemí, Severní vody) a Soňa Hanušová (Má léta u Diora, Sirény, Jak cestovat s lososem a jiné eseje, A touhle bombou se musíme rozloučit, Pražské bahno)