- Reklama -

Malka, Milena. Některým z nás velmi dobře známé jméno z první knihy Dity Táborské s jednoduchým názvem Malinka. Adoptované děvče, které je adoptivními rodiči milováno, svými bratry přijímáno spíše s rezervou, ale na nedostatek respektu či dokonce nenávist si Milena stěžovat nemůže.

Kdo by jí však nejraději zakroutil krkem, je sám čtenář. Adoptivní rodině dělá peklo, jsou s ní samé problémy a sympatická je asi jako rozmazlený fracek, který právě po celém pokoji rozházel špagety s boloňskou omáčkou, protože mu nechutnaly a přál si zrovna palačinky s jahodami.

Malka se v první knize chovala nezodpovědně, krutě, sprostě, nevděčně a pokud si k ní někdo našel byť jen malou cestu, která se opírala o upřímné sympatie, tomu blahopřeji.

Táborská přichází s druhým románem nesoucím název Běsa. Běla a Sabina jsou jednovaječná dvojčata. Mimořádně silné vzájemné napojení, v němž vyrůstají, však rozleptají drogy a jen jedna ze sester nad nimi zvítězí. Jejich matka se od té doby utápí v sebelítosti a ztracenému dítěti věnuje většinu svých myšlenek a lásky. Druhá tak přichází nejen o své dvojče, ale i o matku.

Ve stejném roce jako obě dívky se v české vesnici na Ukrajině narodí Vitalij, který se v dospělosti rozhodne odjet do vysněné země svých předků. V Praze se však zaplete s pasákem a obchodníkem s gastarbeitery Lubošem, který jej připraví o všechny iluze.
A pak se narodí jedno dítě, které osudy všech hrdinů propojí a přinutí je přehodnotit jejich představy o tom, co znamená být sestrou, matkou… ale i otcem.

Jediné, co mohu prozradit, je, že ono „dítě“, o kterém se mluví výše, je Malka. Dita Táborská ve svém druhém románu přibližuje, co se stalo před jejím a těsně po jejím narození a vysvětuje, proč je Malka v dospělosti tolik chladná, neuctivá a nikoho a ničeho si neváží.

Smekám před autorkou obou románů, servíruje čtenářům několik velmi pohnutých lidských osudů, které spojuje jedna dívka. A tyto osudy se čtenářem cloumají, vyvolávají v něm rozporuplné pocity, nenávist i lásku. A jakmile nám dojde, o čem Běsa vlastně jsou, zachvátí nás pocit úzkosti a doplatíme na staré známé pořekadlo „Nesuď knihu dle obalu.“

Co se tedy Malce po narození stalo? Kdo byli její rodiče? A proč se v dospělosti chovala ke svým adoptivním rodičům tak špatně?

Příběh dvojčat Běly a Sabiny (Běsa) zasáhne u srdce. A možná i na Malku řada z čtenářů změní názor.
Dita Táborská je velmi slibnou autorkou a pokud psaní nepověsí na hřebík, těším se na její další knihu.

 

Kniha: Běsa

Autorka: Dita Táborská
Žánr: Romány, Literatura česká
Vydáno: 2018, Host
Počet stran: 360
Autor obálky: Lucie Zajíčková
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7577-583-2
Cena: cca 329 Kč
www.hostbrno.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Práce s jazykem
10
Originalita
10