- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

Kdo se bojí, nesmí do lesa, natož na sever Evropy! Čelte svým strachům ze zamrzlých plání benevolentního předraženého Norska. Zatočte se zemí plnou teroristů, kde vám znásilní manželku, všechen dobytek, nasednou na velbloudy a pojedou dobýt vaši zemi!

A samozřejmě se nezapomeňte vyprdnout na všechny předsudky a „v hospodě/televizi říkali” moudra. Zjistěte si, co můžete a vydejte se prozkoumávat ty nejkouzelnější místa na planetě. Jediné, co vás drží zpátky, je nedostatek informací. Tedy, až na Británii. Tam vás drží zpět hlavně jejich kuchyně…

 

Phil Lee – Norsko

Rough Guides zase dělají radost všem cestovatelům. Tentokrát se pustili do čím dál tím oblíbenější lokality a skandinávské perly, Norska. Jestli jako mnozí další máte také problém odolávat vábení nekonečných fjordů, pověstné polární záři a majestátním horám, není co řešit. Rough Guides vám pomohou zorientovat se ve všech rozličných způsobech dopravy do i po Norsku. Poví, jak je to s těmi vyššími cenami, zač si připlatíte a nač se vyplatí si našetřit. Odradí vás od koupě sobích parohů a tvrdého alkoholu.

Klasické mapy a tipy na turisticky záživná místa doprovází vždy doporučení vhodného hostelu, restaurace nebo jiného nezbytného záchytného bodu vaší cesty. Každá lokalita má i své pověsti, historii nebo speciality, to vše dostanete na stříbrném podnose. Knížka je poměrně skladná, na šířku palce tlustá a má dobře ohebnou vazbu. Za mě dostává pět z pěti a jdu si sbalit krosnu.
Knihu zakoupíte za 478 Kč na stránkách www.jota.cz.

Hilary Smith, Marie Olejnikova – Írán

Abyste necestovali jen po běžných turistických letoviscích, pojďme si to trochu okořenit. Jota vydala turistického průvodce po Íránu. Malým zklamáním je černobílé provedení, zrovna u země tak barvité. Knize tím schází lákavé fotky (těch pár nasekaných hned na začátku vás v praxi zrovna nepřesvědčí k impulzivnímu výletu).

A také není možná orientace v knize podle barevných záložek, pouze podle polohy označení. Oproti tomu jsou mapy velice přehledné a jsou na nich vyznačené i praktické věci jako cestovní kanceláře nebo malé obchůdky s dobrým zbožím (anebo praktickým – obchod Samsung pro ty, kterým se ztrácí nabíječky a rozbíjejí telefony).

Fascinující je obsažnost informací, které průvodce podává. Pomůže vám zorientovat se v kultuře dost odlišné od té naší a poskytne neocenitelné rady. Autorka nenabádá k přehnané opatrnosti ženské cestovatelky, pouze snad k respektování základní etikety (volnější oděv, zahalené vlasy) a záhy vysvětluje, proč se vám malé nepohodlí vyplatí. Zároveň doporučuje hlasité ohrazení se proti čemukoli nepříjemnému – důvěrné chování k cizím ženám je společensky velice odsuzováno a dostane se jim zastání.

Írán je zemí bohaté historie a úžasné architektury, přeci jen je to bývalá Perská říše! Máte možnost navštívit ruiny starověké Persepolis nebo se podívat na hlučné bazary plné barev a exotických vůní. Zkuste vyzvat svoje strachy a předsudky na souboj a vydat se do zemí neprobádaných.
Knihu zakoupíte za 518 Kč na stránkách www.jota.cz.

- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut