Na Nakladatelství Slovart pěji chválu celkem pravidelně a věřím, že i objektivně. Jejich knihy jsou na poli literatury uměleckými díly a často se samotnému umění i věnují. V tomto článku vám v krátkosti představíme šest posterbooků, které u Slovartu vyšly a které by neměly chybět v knihovně každého nadšence do umění.

IMPRESIONISM

Na dvanácti vybraných plátnech je představen impresionismus v celé jeho kráse a rozmanitosti. Každou malbu doprovází krátké doprovodné texty. Najdete zde Červenou bóji Paula Signaca, Monetovy Lekníny, Monetovy Lekníny – Zelená harmonie a jeho Argenteuil, Cézannovo Zátiší s jablky a sušenkami, Seuratovu Seinu u Courbevoie i Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte, Renoirův Bál u Moulin de la Galette a Ženu se slunečníkem v zahradě, Pissarrův Odpočinek na louce, Sisleyho Řeku Loing u Moretu (Zářijové ráno) a Morisotův obraz V zahradě.

GUSTAV KLIMT

Gustav Klimt vytvořil stěžejní díla vídeňské secese. V krátkých textech je představeno dvanáct nejznámějších děl, která čtenáře provedou malířovým uměleckým vývojem. V posterbooku se můžete těšit na díla Polibek, Sonja Knipsová, Adele Bloch-Bauerová I, Zahradní cesta se slepicemi, Judita s hlavou Holoferna, Očekávání, výřez z Nepřátelských sil, Březový a bukový háj, Dívky, Vodní hadi II, Zámek Kammer u Atterského jezera III a Amalie Zuckerlandová.

KANDINSKY

Na dvanácti vybraných příkladech z nejrůznějších období malířské tvorby V. Kandinského jsou pomocí stručných textů popsána důležitá témata a techniky abstraktní malby. Čekají na vás následující díla: Kompozice č. VII, Několik kruhů, Podzimní krajina s loděmi, Improvizace č. 6, V bílé II, Lyrická, Imprese č. III (Koncert), Žlutá–červená–modrá, Nebesky modrá, Kompozice č. VIII, Na špicích a Černé linie I.

CLAUDE MONET

„Monet sice není víc než oko, ale zato jaké!“ řekl Paul Cézanne o svém kolegovi. Dvanáct obrazových ukázek a krátké výstižné komentáře otevírají fascinující svět Clauda Moneta, svět barvy a světla. Najdeme zde Imprese, východ slunce; Lekníny – večer; Procházka v Argenteuil; Vlčí máky v Argenteuil; Oběd?: Monetova zahrada v Argenteuil; Na člunu v Giverny; Jezírko s lekníny; Monetova zahrada ve Véthuil; Žena se slunečníkem otočená vpravo; Regaty v Argenteuil; Lekníny (Zelené odrazy) a Palazzo Dario v Benátkách.

ART DÉCO

Art Deco, francouzské označení pro zdobné či dekorativní umění, je nejdůležitější formou výtvarného projevu mezi první a druhou světovou válkou. Dvanáct vybraných ilustrací s krátkými vysvětlujícími texty nabízí vhled do společenského života těchto nepokojných časů. V posterbooku najdete díla od následujících umělců: Georges Barbier, American School, Kasho Tatabatake, Jacques-Emile Ruhlmann a René Vincent.

VAN GOGH

Dvanáct velkoformátových maleb v původních barvách spolu s krátkými texty nabízí přehled tvorby nizozemského mistra van Gogha. Jeho posterbook obsahuje následující díla: Pšeničné pole s cypřiší, Slunečnice, Kosatce, Terasa kavárny na Place du Forum v Arles, Poslední odpočinek, Sklizeň v Provence, Váza s čekankami a vlčími máky, Van Goghova ložnice v Arles, Autoportrét, Kostel v Auvers-sur-Oise, Hvězdná noc nad Rhónou a Hvězdná noc.

 

Všechny posterbooky zakoupíte na www.slovart.cz.