Knižní tipy #10 od nakladatelství Jota

43

Zima se vrátila v plné síle a přestože se dny prodlužují, my v redakci se pořád rádi usadíme za deštivých večerů do pohodlného křesla s hrnkem čaje a věnujeme se četbě. O to, co nás zaujalo, se s vámi samozřejmě rádi podělíme, tentokrát jsou naše tipy od nakladatelství Jota. Baví nás Kateřina Dubská, Vlasta Čiháková Noshiro, David Hewston i herečka Cameron Diaz.

Kateřina Dubská – Člověk Gabriel

Prvotina autorky Kateřiny Dubské s názvem Člověk Gabriel vypráví příběh Roma Gabriela, který ještě jako mladíček jedné třeskuté zimy roztočí kola svého povozu a vydává se na cestu za lepším životem proti proudu své milované řeky Dunaje. Gabriel má zvláštní dar vnitřní intuice a více než s lidmi si rozumí se zvířaty, především pak s koňmi. Kateřina Dubská na 350 stranách rozehrává snový příběh z dávných dob, kdy se lidé ještě před přírodou klaněli a nechávali vítr rozhodovat o své další cestě.

Člověk Gabriel má vše, co má velký příběh mít. Celé vyprávění Gabrielova života působí něžně a snově. Četba vás pohltí hned od první stránky, a jak budete pokračovat dál, stejně jako Gabriel na své cestě, budete si přát, aby stránek neubývalo. Pro čtenáře bude jistě zajímavé dozvědět se více o „cikánských“ tradicích a způsobu života. Člověk Gabriel není žádná vysoká literatura, jeho síla tkví především v příběhu samotném. Určitě ho doporučíte svým maminkám, babičkám a všem romantickým duším. V dnešním uspěchaném světě, kdy už nedokážeme naslouchat druhým, natož pak sami sobě, působí příběh člověka Gabriela jako malý zázrak.

Jota

David Hewston – Zločin I

Dánsko. Listopad. Temný a deštivý pondělní večer. Z odvodňovacího kanálu poblíž kodaňského letiště stoupá na jeřábu auto. Zbrusu nový černý ford, jeden z těch, které používá ve své volební kampani kandidát na primátora Kodaně. Zpod všech dveří crčí páchnoucí voda. A když policisté otevřou víko kufru, najdou uvnitř tělo mladé dívky.
Pátrání po pachateli odporného zločinu se ujímá dvojice vyšetřovatelů tak nesourodá, jak jen může být. Sarah Lundová je přísná, pečlivá kriminalistka se skvělým postřehem. Nic jiného, než svěřený případ, ji nezajímá. Naopak Jan Meyer, policista z ulice, kašle na předpisy, pálí nadávky stejně rychle jako kulky z pistole.

Román je volným přepisem slavného dánského seriálu Forbrydelsen (Česká televize jej vysílala pod názvem Zločin, ve Velké Británii podle něj natočili seriál The Killing).
Kdo seriál zná, nemusí mít obavu, že by se u knihy nudil. Strhující a výborně napsaný příběh udržuje čtenáře v konstantním napětí, proniká hlouběji do nitra postav, ale nepřepisuje jejich původní televizní charakteristiky.
David Hewston přenesl oceňovaný seriál na papír mistrným způsobem a překvapí i ty, kteří seriál viděli. Hewston totiž nabízí zcela nový zvrat na konci, takže i když známe kostru děje, kniha pořád dokáže překvapit a je nesmírně těžké rozhodnout, zda je lepší kniha, nebo seriál.

Jota 3

Vlasta Čiháková Noshiro – Mitsuko

Mitsuko Aoyama, provdaná ke konci 19. století za rakousko-uherského diplomata hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, byla jednou z prvních Japonek, jež přicestovaly do Evropy. Hrabě Heinrich, manžel Mitsuko, o 15 let starší než jeho žena, patřil v době na přelomu 19. a 20. století k nejvzdělanějším a nejvýznamějším osobnostem rakouské aristokracie. Mitsuko mu porodila 7 dětí, ze kterých vyrostly výrazné osobnosti – nejznámější z nich je Richard, zakladatel mírového hnutí Panevropa, kolébky dnešní Evropské unie. Po předčasné smrti manžela však zůstala na správu celého panství sama a její psychická i fyzická odolnost byla vystavena mnoha náročným zkouškám. Zemřela na počátku 40. let 20. století a její jméno je dnes známé jen úzkému kruhu odborníku.

Beletrizovaná biografie Mitsuko, primárně založená na denících hlavní hrdinky, vypráví dramatický životní příběh Japonky i její aristokratické rodiny a dětí v nelehké době. Líčí její mládí, jak byla školena na gejšu, seznámení s hrabětem Heinrichem a rozhodnutí následovat jej do Evropy se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Morální síla Mitsuko spočívá především v překlenutí uzavřenosti japonské mentality a podřízení se manželovu krédu „být dobrou katoličkou a Evropankou.“

Cameron Diaz – Body Book

Cameron Diaz patří k nejžádanějším americkým herečkám a je dlouhá léta inspirací pro ženy po celém světě. Tato sportovně založená, mimořádně úspěšná filmová hvězda však sama přiznává, že o zdravý životní styl nedbala vždycky. Na samém počátku své kariéry se naopak stravovala a žila nezdravě, což se negativně odráželo na stavu její pleti i na tělesné kondici. Když si ale sama na sobě ověřila, jak je výživa bezprostředně provázaná se zdravím, nikdy na tuto lekci zapomněla.

Od té doby se péčí o tělo a ducha zabývá velmi intenzivně a v této knize se chce s čtenářkami podělit o rady, které získala od nejlepších odborníků, a tipy, které pramení z její osobní zkušenosti.
V úvodu knihy se Cameron věnuje výživě a vysvětluje, proč není třeba bát se hladu – ženy by se naopak měly naučit naslouchat svým instinktům a dodávat tělu zdravou, nutričně bohatou a vyváženou stravu.

Se správným jídelníčkem úzce souvisí i potřeba pravidelného tělesného pohybu. Mnohé ženy však považují pohybovou aktivitu za prostředek ke zhubnutí, a neuvědomují si, že pokud chceme být psychicky a mentálně zdraví, musíme se hýbat. A navíc je pohyb osvědčenou prevencí celé řady vážných onemocnění. Důležité je vybrat si to nejvhodnější sportovní aktivitu a docílit toho, aby se člověk díky sportování cítil (a vypadal) co nejlépe.

 

Na článku spolupracovaly: Petra Havelková a Šárka Hromádková.