V jedenáctém díle našich knižních tipů se zaměříme na tituly nakladatelství Euromedia. Zaujala nás překrásná Kronika jazzu a Encyklopedie koktejlů, pro ty, kteří chtějí zdravě žít, doporučujeme kuchařku Fitness labužník a knihu o cvičení HIIT, milovníci cestování ocení krásnou fotoknihu Nejhezčí místa světa a oddychovou četbu zastupuje P. S. Ani Geislerové.

 

Walter Burns: Encyklopedie koktejlů z celého světa

Knížek o cocktailech není v mém případě nikdy dost. Nedočkavě jsem proto očekávala další přírůstek do mé sbírky. Tato publikace se nezdržuje sáhodlouhým úvodem o barmanském řemesle a nutných proprietách (kdo necedí přes double strainer, jako by nežil), ale je uzpůsobena spíš pro takové to domácí míchání. O tom, že kniha na profesionála může působit punkově, až anarchisticky, svědčí těchto pár vět: „Příliš si nelamte hlavu se sklenicemi… Směle improvizujte… Hladce se obejdete bez pravých koktejlovek, neboť většinou slouží hlavně pro prezentaci.“ V barovém provozu nepředstavitelné, doma vcelku logické. Po krátkém úvodu o tom, s čím si máte a nemáte lámat hlavu, následuje 300 stran receptur i s postupem. Rozděleny jsou do kapitol, které se dále člení. Tak například kategorie Long Drinks je rozdělena na Collins, Fizz, Juleps, Classic a podobně. Takže pokud plánujete letní party u vás na zahradě, knihu vřele doporučuji. V nepřeberném množství receptur určitě najdete něco příhodného.

Euromedia

Sean Bartram – Intenzivní intervalový trénink pro ženy

Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) se právě teď veze na módní vlně. Proč je tak oblíbený? Žijeme ve společnosti, kde se počítá nebo hraje roli každá vteřina. Jsme neustále zaneprázdněné a chceme vidět výsledky našeho úsilí, ale za kratší dobu. Na rozdíl od mnoha věcí v životě, HIIT může opravdu dodat to, co slibuje.
Pokud bychom my ženy byly schopny obětovat 20 minut denně, autor knihy nabízí cvičení, které nastartuje metabolismus na dalších 48 hodin a pomůže vybudovat sílu, vyrýsovat svaly a podpořit zdravé srdce.

S 60 cviky a více než 50 jedinečnými sestavami, které zaberou od 4 do 60 minut, nabízí tato kniha informace a zdroje, které žena potřebuje, aby mohla HIIT zařadit do svého fitness programu.
Kniha je plná fotografií, kde modelky cviky názorně předvádějí a nabízí tři úrovně cvičení: začátečník, mírně pokročilý a pokročilý.
Cviky jsou srozumitelně popsány a přestože vypadají jednoduše, dají zabrat i pokročilým sportovcům.
Než ale, dámy, začnete cvičit, poraďte se se svým lékařem, zda můžete s programem začít a raději si ještě pusťte pár videí, abyste přesně věděly, jak cviky provádět.

Euromedia

Christian Coates – Fitness labužník

Christian Coates je zakladatelem společnosti Soulmatefood, jejíž úspěch vzrostl díky zajišťování stravy na OH v Londýně v roce 2012. Soulmatefood pečuje o jídelníček atletů, boxerů, judistů, tenistů či cyklistů. V Harrods má společnost restauraci Soulmatefood Kitchen. Autor vytvořil nový koncept svačinek „do ruky“, které prodává fitness řetězec Virgin Active. Soulmatefood poskytuje catering americké společnosti Universal Studios vždy, když natáčí ve Velké Británii.

Kniha nabízí řadu receptů na snídaně, svačiny, obědy i večeře – jeden recept ve třech provedeních. Čtenář si může vybrat, zda chce jíst tak, aby spaloval tuky, nebo aby si jen udržoval váhu, nebo aby budoval svaly. Princip spalování je založen na tom, že konzumuje-li člověk méně sacharidů, tělo bude využívat energii z jiných zdrojů a tím se sníží obsah tuku v těle.
Udržování váhy je založeno na vyrovnanou hladinu sacharidů a bílkovin. Vytvořením a udržením této rovnováhy můžete tělo uchovat v ideální fyzické formě.

Budování svalů mění poměr svalových a tukových tkání ve prospěch svalů. Zvýšíte-li přísun kalorií (sacharidů a bílkovin), tělo si vytvoří zásoby energie pro lepší sportovní výkonnost a úspěšnou regeneraci.
Kniha nabízí vynikající a jednoduché recepty z čerstvých surovin, které doplňují překrásné fotky jednotlivých pokrmů.

Euromedia

Mervyn Cooke – Kronika jazzu

Kronika jazzu vypráví kompletní příběh jazzové hudby a jejích osobností, příběh přetékající novátorstvím, experimenty, kontroverzemi i emocemi.
Kniha začínající úsvitem dvacátého století mapuje vývoj jazzu od jeho kořenů v Africe a na jihu Spojených států amerických k nesčetným stylům, jež dnes zní po celém světě, a neopomíjí ani to, jak se jazz vzájemně ovlivňoval s dalšími hudebními žánry a uměleckými formami. V každém chronologicky uspořádaném oddílu jsou části věnované různým tématům, jako je vlna bossa novy či jazz v Paříži, portrétům osobností, významným koncertům a albům.

Publikace připomíná improvizaci, interakci i rytmus samotného jazzu nabízí stovky vzácných fotografií – od uměleckého ztvárnění obalů alb po snímky z živých vystoupení, jež doprovázejí čtivý a obsažný text, který hudbu přetváří ve slova a události v živé obrazy.
Seznámíte se také s nejvýznamnějším aktuálním děním ve světě jazzu od vzestupu moderních big bandů a renesance klavírních trií po popularitu Jamieho Culluma či seriál televize HBO Treme, odehrávající se v New Orleans. Kronika jazzu je oslavou této nápadité a věčné hudby a vynikajícím zdrojem informací jak pro fanoušky jazzu, tak pro milovníky hudby jako takové.

Euromedia

Jan Hocek: Nejhezčí místa světa

Jan Hocek, cestovatel, dobrodruh a fotograf, přichystal pro fanoušky náročnějšího cestování skutečnou lahůdku. Jeho kniha Nejhezčí místa světa seznámí čtenáře se zajímavými destinacemi, kam se vydávají jen ti, kdo touží zažít neotřelá a turistickými návaly zatím nepoznamenaná místa. Dostáváme se tak do Grónska, na Antarktidu, do Patagonie nebo třeba na Madagaskar. Hocek, jakožto zkušený harcovník, předkládá čtenářům kromě dechberoucích fotografií také praktické informace, díky kterým vás v daných místech jen tak něco nezaskočí. Ke každé zemi přidává čtivé postřehy a zajímavosti odžité na vlastní pěst. Kniha je inspirací pro všechny, kteří touží po trochu jiné dovolené, než na jakou byli doposud zvyklí. Pokud nemáte dobrodružství v krvi, nevadí. Kniha Jana Hocka vás přenese tisíce kilometrů daleko, takže i v přecpané tramvaji budete cítit severní vítr, či štiplavý písek pouště Atacamy. Můžete si tedy vybrat, jestli se pouze na chvíli zasnít nebo rovnou vyrazit na cestu!

Euromedia

Aňa Geislerová: P. S.

Sloupky Ani Geislerové v magazínu Elle byly jednou z mála věcí, která se v onom médiu dala číst. Jejich knižní vydání tak ani není velkým překvapením. Ano, kniha je zajímavá především proto, že jedna z našich nejpopulárnějších hereček nechává čtenářky nahlédnout do svého soukromí, a to je něco, o co byl, je a bude zájem vždy. Navíc je designově a graficky vcelku originálně řešená. V ruce zkrátka vypadá dobře. Fungují ale fejetony, které herečka psala do Elle i jako kniha? Rozhodně ano. Jedná se o oddechovou, příjemnou literaturu, která známou osobnost snáší dolů z pomyslného Olympu celebrit a přibližuje ji všem „obyčejným“ ženám.

Aňa řeší celulitidu, svoji roli matky, nezdary a pocuchané vztahy. Jako celek text působí velmi upřímně a uvolněně. Geislerová je jiná. Předvede vám to svým neotřelým pohledem na svět a život sám, možná trošku melancholickým, ale s nohama pevně na zemi. Je sice pravda, že knihu dnes může napsat kdekdo, celebrity především, ale psaní Geislerové není zbytečné plýtvání papírem. Je to milá záležitost, ke které se třeba rády vrátíte.
P. S.: Příjemné je, že ji nemusíte číst najednou. Krátké příběhy se dají dávkovat po kapkách.

 

Na článku spolupracovaly: Petra Rašková, Soňa Hanušová a Šárka Hromádková