Šestnáctý díl našich knižních tipů věnujeme dvěma titulům nakladatelství Práh. Zaujal nás Deník Rivky Lipszycové, který dojemně dokumentuje nepředstavitelné hrůzy každodenního života v nacistickém ghettu a Zlatý syn, osudový román o hledání vlastní identity na rozhraní kultur bestsellerové spisovatelky Shipli Somayi Gowdy.

Shipli Somaya Gowda – Zlatý syn

Zatímco on se prosadí v USA, kde vystuduje univerzitu, ona svádí boj s předsudky a domluveným sňatkem na indickém venkově. Po bestselleru Tajná dcera přichází na pulty knihkupců druhý román kanadské spisovatelky Shipli Somayi Gowdy, vyprávějící o lásce a přátelství navzdory tradicím.
Anil Patel je nejstarším a nejnadějnějším synem zámožné rodiny z indické vesnice.

Jako první z celé komunity vystuduje univerzitu a odchází na lékařskou stáž do texaského Dallasu, kde svádí boj s tvrdou konkurencí místních elit i s novým prostředím. Po otcově smrti se stane hlavou rodinného klanu a zdědí tak roli smírčího soudce pro celou vesnici. Musí zvládnout jak život v nové kultuře a vyčerpávající zaměstnání, tak udržet na dálku staré rodové tradice, jejichž záporné stránky poznává až s odstupem. To vše otřese Anilovou vírou v sebe i ve své schopnosti.

Knizni-tipy-Prah-4

Zatím na indickém venkově Lína, Anilova nejbližší kamarádka z dětství, s vypětím všech sil přežívá v nové rodině, do níž ji přivedl sňatek domluvený rodiči. Hned první den manželství zbaví Línu všech romantických iluzí a kruté týrání a ponižování ze strany manžela i celé jeho rodiny ji nakonec donutí k zoufalému rozhodnutí, kterým na sebe i své rodiče přivolá hanbu a prokletí celé komunity. Třebaže Anil i Lína svádějí každý svůj boj tisíce kilometrů od sebe, jejich životy se ještě jednou protnou – a toto setkání navždy promění Línu, Anila i všechny jejich blízké.

Deník Rivky Lipszycové

Čtrnáctiletá Rivka Lipszycová si od října 1943 do dubna 1944 psala deník – v době, kdy žila v Lodži, v nejizolovanějším a nejdéle fungujícím nacistickém ghettu. Upřímným, možná někdy lehce naivním, ale bystrým pohledem dospívající dívky popisuje svůj každodenní život, zážitky ze školy a z náboženských setkání, své dojmy, sny a pocity. Její deník vychází společně s dokumentární přílohou, obsahující eseje, fotografie a poznámky, objasňující detaily o nelehké době a Rivčině osudu.

Kromě hrůzných podmínek života v ghettu, hladu, strádání, nemocí a obav z deportací, líčí Rivka v deníku svůj vnitřní svět, své názory, úvahy, potíže s psaním a s hledáním vlastní identity i truchlení nad ztrátou blízkých. Její rodiče, bratr i dvě sestry zemřeli v ghettu nebo ve vyhlazovacích táborech, Rivka se ale přesto nevzdala a neztratila víru v Boha a naději. Toužila změnit svět k lepšímu.

Knizni-tipy-Prah-3

Rivčin deník našla v roce 1945 u rozbořeného krematoria v Auschwitz-Birkenau lékařka Rudé armády. Odvezla ho s sebou do Ruska, po její smrti ho zdědili příbuzní. Na světlo světa se dostal po více než šedesáti letech, když rukou psaný sešit přinesla její vnučka do Holocaust Center of Jewish Family and Children’s Services v San Franciscu. Deník Rivky Lipszycové je cenným svědectvím, které by nemělo zůstat bez povšimnutí.