Školní rok končí a čekají nás dva měsíce krásného počasí, prázdnin, dovolených, relaxu, dlouhých dní a krátkých nocí. My pro vás vybrali dvanáct knih od brněnského nakladatelství Host, které byste si s sebou měli vzít na pláž, lenošit s nimi o víkendu na chatě nebo je mít u sebe na palubě letadla, aby vám dělaly společnost při cestě do exotických krajin.

Viktorie Hanišová – Anežka

Prvotina Viktorie Hanišové je bolestně střízlivým pohledem do vztahu matky a dcery, narušeného od samého počátku…

Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, do adopčního programu ji zařadí jen těžko a pověstné biologické hodiny tikají. Anežka, plavovlasá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen. Zoufalá Julie však chce dítě za každou cenu, a tak obchází zákon, aby si mohla vzít do péče Agnes – nechtěné romské děvčátko. Touží po miminku, Anežce, místo toho si domů přinese klubko svých vlastních předsudků, ztělesněný neuralgický bod české společnosti.

A tak začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sama sobě. Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé, poznamenaném maloměšťáckou ustaraností své matky a vlastní neschopností vymanit se z klece stereotypů.

Anežka je vynikajícím psychologickým románem, který čtenáři ukazuje jednu z brutálních tváří současné společnosti. Žena, která touží po dítěti tak moc, že adoptuje romskou holčičku. Vztah si k ní ale najít nedokáže a postupem času jsou matka s nevlastní dcerou proti sobě. Obě nešťastné, obě frustrované. Smutný příběh autorka zbytečně nezaplňuje vatou, čteme úsečné věty, ze kterých občas mrazí v zádech. Kniha se čte jedním dechem, je poutavá a nutí číst čtenáře stránku za stránkou bez přestávky, aby se dozvěděl, co ženám osud nakonec připravil.
Knihu zakoupíte za 229 Kč.

IMG_0742

Wolf Haas – Brennerová

Věř tomu, nebo ne. Nejdřív Brennera do bezvědomí zmlátí malí ruští kluci. Pak ho přítelkyně dovleče k oltáři. Mají teď totiž vyloženě dobrý vztah. Je tu jen jeden problém: velmi dobrý vztah má i se svou další přítelkyní. Ještě štěstí, že třetí žena, která mu vstoupila do života, náhle zmizela… Pravděpodobně ji unesli obchodníci s bílým masem.

Pátrání po ní bývalému detektivovi pomáhá při řešení vlastních problémů – rozuměj, utíká do práce. Protože kdy jindy přemýšlet o štěstí, které přináší snubní prstýnek, než když se nejdrsnější vídeňský gangster rozhodne řešit osobní spory sekáním rukou?
Wolf Haas je rakouský spisovatel. Než se začal živit psaním, působil jako vysokoškolský pedagog a pracoval v reklamní agentuře. Svými knihami o detektivovi Simonu Brennerovi dosáhl mezinárodního úspěchu a získal za ně několik literárních ocenění.

Po přečtení Brennerové mám v plánu přečíst i předchozí detektivovy příběhy. Vtipný, chvílemi až absurdní děj se četl skoro sám. Bavil mě od pvní do poslední stránky a vzhledem k tomu, že pár Haasových knih bylo už zfilmováno, Brennerovou bych svěřila severskému režisérovi Andersovi Thomasovi Jensenovi, který by dozajista z děje vytáhl to nejlepší a dokonale jej přemístil na stříbrné plátno.
Knihu zakoupíte za 229 Kč.

HOST

Sára Vybíralová – Spoušť

Deset pokusů o katastrofu. Co je v případě člověka kritické množství? Deset postav žije své zdánlivě obyčejné příběhy, a přece je každá infikovaná různě silnou dávkou neuróz a nenaplněných tužeb. Pokoušejí se žít samy za sebe, ale jako by to nestačilo, ostatní jim to komplikují, jak se úporně snaží o totéž. Po dosažení kritického množství se však spouští nevratné procesy…

A v tu chvíli je buď konec, nebo začátek, buď se umírá, nebo se konečně začíná žít. Anebo někde za okny dojde k velkému třesku, když už ani vesmír neví, co dál. Taková spoušť.
Sára Vybíralová vystudovala francouzštinu a historii na Filosofické fakultě UK, kde je v současnosti doktorandkou.

Pracuje jako lektorka a překladatelka z francouzštiny. Básně a krátké prózy publikovala časopisecky, Spoušť je její knižní prvotina, ve které přichází se stylisticky vytříbenými povídkami, které naplňují představu sebevědomého debutu, určeného současníkům.
Autorka žije střídavě v Praze a Paříži.
Knihu zakoupíte za 229 Kč.

IMG_0771

Alena Morštajnová – Hotýlek

Některé věci jako by existovaly mimo čas. Zůstavají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel – vlastně spíš hodinový hotýlek – pana Leopolda, založený v dobách první republiky a nabízející párům potěšení a rozkoš za protektorátu, a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté.

Oč více přimočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce.

Po velmi úspěšném románu Slepá mapa , popisujícím dramatické životní osudy tří generací žen, se v nové knize autorka věnuje především mužskému hrdinovi: Leopoldovu vnukovi Václavu Mánesovi, který převzal vedení hotýlku v šedesátých letech. Václav je muž bez jasných názorů i charakteru, což mu umožňuje obratně proplouvat komunistickým režimem a držet rodinný podnik stále pohromadě. To má však zničující vliv na vztahy v rodině i životy lidí, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.

Ve svém novém románu Mornštajnová potvrzuje, že je rozenou vypravěčkou, která dokáže čtenáře strhnout.
Knihu zakoupíte za 254 Kč.

HOST

Dušan Taragel – Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče

Číst dětskou literaturu může někomu připadat naprosto infantilní. Pokud ovšem narazíte na knížku, kterou napsal Dušan Taragel a ilustroval Jozef Gertli Danglár, budete litovat, že už jste z pohádkových příběhů vyrostli. Anebo naopak – zase se k nim vrátíte.

Tato sbírka povídek pro děti v sobě totiž skrývá dávky černého humoru, které si budete chtít vpravit do pomyslné žíly zas a znova. Ačkoli má tento literární skvost hromadu odpůrců, vezměte si s sebou do knihkupectví také taštičku s nadhledem a do kapsy kus cynismu a i přes to, že doma nemáte žádnou ratolest, které byste poučné příběhy četli, odejděte s knihou v podpaží.

Každá ze 14 kapitol představuje jedno neposlušné dítě s nepříjemným zlozvykem, jež trápí jak starostlivé rodiče, tak široké okolí. Obvykle se jedná o nevyléčitelný případ, nad kterým si lámou hlavu i proškolení odborníci na slovo vzatí. Tyto vtipně a výmluvně pojmenované odborníky si starostliví rodiče buď pozvou ze zoufalství sami, nebo se jim u dveří jednoho krásného dne prostě objeví.

Kniha obsahuje nejen povídky, u kterých se rodiče válejí smíchy po zemi a potomci s nedůvěrou koukají ke dveřím, jestli se v nich zrovna neobjevil zlý KRUM s pytlem na děti, ale také vtipně pojaté testy, kvízy a v neposlední řadě obludárium s popisky jednotlivých strašidel, léčitelů a samozvaných odborníků. Dojem z publikace ještě umocňují obrázky známého výtvarníka, které mnohdy nahání husí kůži víc než osud neposlušného děcka z příběhu.

Za mě si kniha vysloužila plných deset bodů z deseti. Je skvěle napsaná, úžasně ilustrovaná a zastává dokonce i výchovnou roli. Nedokážu si představit dítě, které by si nevyčistilo před spaním zuby, když pak může vypadnout z okna jako strýc Emil a rodiče mu z kočičky Cilky uvaří polévku.
Knihu zakoupíte za 254 Kč.

Host 6

Katarína Millová – Psychologie celoživotního vývoje

Kdo rád hltá knihy, dříve či později zabrousí také do vod odborné literatury a nemusí přitom mít s problematikou, se kterou se rozhodl seznámit, nic moc společného.

Člověk je tvor zvídavý, a tak si rád rozšíří znalosti napříč obory. Proto se v knižních tipech, alespoň čas od času, zabýváme i odbornou literaturou, která má potenciál oslovit širší čtenářské publikum.

Kniha Kataríny Millové Psychologie celoživotního vývoje mapuje teorie zabývající se vývojem člověka v průběhu celého jeho života. Vzhledem k nedostatku překladové literatury z této oblasti jde o poměrně zásadní knihu, která poslouží převážně odborníkům a studentům psychologie nebo těm, kteří chtějí tento obor studovat na vysoké škole. Zároveň jde však o knihu, která je psána výstižně a jasně, proto si nepochybně najde přízeň i těch čtenářů, kteří sice nejsou v dané oblasti odborníky, ale věnují se příbuzným oborům, nebo se zkrátka zajímají o psychologii.

Kniha ovšem nezůstává pouhým přehledem teorií, ale v závěrečné kapitole přináší také konkrétní příklady jejich aplikace v praxi, což přispívá k pochopení a porozumění textu z kapitol předchozích. Studenti psychologie si tuto knihu nejspíš velmi rychle oblíbí a zdá se, že stejně tak i ti čtenáři, které zajímá hlubší vhled do duše člověka…

Lukáš Hadwiger Zámečník – Nástin filozofie vědy

V líbivé brožované vazbě se čtenářům nabízí další zajímavá publikace z edice odborných knih od Hostu. Zmiňujeme ji proto, že zcela jistě osloví také čtenáře z řad laické veřejnosti (a možná především je).

Pokud vás zajímá, k čemu vlastně může být filozofie vědy dobrá a jestli náhodou nejde jen o disciplínu vousatých nesrozumitelných pánů, jste na správné adrese. Autor píše výstižně a jasně, pomáhá si také mnohými odkazy na literární díla, čímž zvyšuje jak atraktivitu své knihy, tak také míru porozumění u čtenářů.

Kniha nás provede nejen různými fázemi vývoje filozofie vědy, ale ukáže také její praktické využití, dozvíme se totiž, že filozofie vědy má na vědeckou praxi samotnou nezanedbatelný vliv.
P.S.: Výborný dárek pro studenty přírodních věd.

Pavel Zahrádka – Heteronomie estetické hodnoty

Nenechte se zmást názvem. Čtení této knihy je docela sranda a navíc získáte nespornou výhodu při debatách o umění (a nejen o něm) s vašimi přáteli. Jak esteticky zhodnotit filmy Kameňák nebo Rambo 3?

I o tom bude řeč. Pavel Zahrádka totiž uvádí celou řadu příkladů z populární kultury, čímž pomáhá svému výkladu a také názorně předvádí, že estetika není věda bez užitku, ale že naopak dobře poslouží i v každodenních záležitostech.

Co je to estetický soud? Může být obecně platný? Jak můžeme druhého přesvědčit o správnosti našeho estetického hodnocení? Jak správně tyto otázky klást a kde hledat odpovědi, to se dozvíte v této knize.

Perverše – Martin Pecina

Sbírka byla v roce 2010 zvolena nejkrásnější českou knihou roku. Pod to se můžu jen podepsat. Um Martina Peciny už mě ze sna budí nějaký ten pátek. Čisté potěšení. Jestli máte rádi poezii a oceníte chytrý vtip, Perverše vás okouzlí.

Minimalistické ilustrace vagín a konečníků na luxusním papíru provází nerýmované toulky myšlenkami a slovy. Nečekejte žádný tucet odstínů blankytu. Knížka je opravdu perverzní, hravá a zatraceně příjemná. Taková směsice Krchovského, De Sada a Rochestera.

rozšafně roznožím!
roztrhej nadmutý poklopec a vláčej
vpíjej se a przni, až z toho budu stonat!

Pecinovy verše jsou jedinečné i kvůli své formě. Využívá bohatost češtiny a jednotlivé řádky jsou pak i ve své jednoduchosti tak sofistikované. Bohemisté a knihomilové budou vrnět jak mazlená koťata. Tak se nechte taky zlákat a nebuďte bláhoví.

Host-4

Vyhnání Gerty Schnirch – Kateřina Tučková

O téhle knize už asi každý slyšel. Dočkala se i divadelního zpracování v brněnském HaDivadle. Příběh Gerty Schnirch, po otci Němky, po mamince Češky, si vysloužil i cenu Magnesia Litera za prózu. Není se čemu divit. Téma odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce je hutná a v poslední době velmi diskutovaná problematika.

Kniha čtenáře zvlášť zasáhne svojí syrovostí. Když se jen tak řekne “všichni se museli vydat na pochod a ženy znásilňovali vojáci”, přehnaně to s člověkem nepohne, podobné hrůzy slýchá často. Když ale najednou všechny ty hrůzy prožíváte spolu s postavou, zvedá se vám žaludek a cítíte spravedlivé rozhořčení. Kateřina Tučková ve své knize nahlíží tzv. za oponu. A nechává na čtenáři, ať posoudí, o kolik lépe se chovali ukřivdění Češi po válce a nakolik spravedlivé jejich jednání bylo.

Osobně jsem příběh, i přes nesympatičnost hrdinky, prožila naplno. V Brně a jeho okolí, kde se příběh odehrává, žiji a je zvláštní procházet těmi místy, o kterých se píše. Zvlášť v souvislosti s masakrem a takovou beznadějí. Autorčin styl psaní je místy kostrbatý a ne úplně plynulý. Vynahrazuje to však v dramatických momentech, ze kterých čtenáře mrazí. Občas bych jen uvítala poznámku pod čarou u německých promluv, přeci jen tím jazykem ještě nevládnu. Knížka se vydává jako paperback a je proto ideální na letní cesty. Pokud za každou cenu nevyhledáváte lehčí literaturu, dejte jí šanci. Pohne vám žlučí, ale rozšíří vám obzory.

Host-3

Eleanor Brownová – Sestry sudičky

Sestry sudičky Eleanor Brownové jsou knihou, která vás zaujme na první kouknutí. Kromě krásného přebalu si po přečtení několika málo řádků anotace uvědomíte, že je to kniha přesně pro vás. Tedy pokud milujete literaturu, knihovny, Shakespeara a rodinné drama. Sestry, které jsou povahou každá úplně jiná, svede zpět domů vážná nemoc jejich matky.

Rose, Bean a Cordy už dávno nejsou malé holky, což si bolestně uvědomují právě návratem do rodného domu. Život každé z nich připravil jiné problémy. Do toho všeho mají zvláštního otce, který zasvětil Shakespearovi život a své dcery láskou k literátovi poznamenal možná víc, než je zdrávo.

V momentě, kdy sestry musí táhnout za jeden provaz, se ukáže, že „se navzájem milují, ale nemají se moc rády“. Jestli k sobě najdou cestu, nebudu prozrazovat. Od prvních stránek mi Sestry sudičky připomínaly rodinné drama Petry Soukupové s názvem Pod sněhem.

Sesterské boje Brownové vás ale nebudou zdaleka tak nadzvedávat ze židle jako ty Soukupové. Jedna nula pro českou spisovatelku. Nicméně, Sestry sudičky se čtou příjemně, mají své vtipné i dojemné momenty. Je to literatura, která vás nijak intelektuálně nezatíží. Spíš si připravte kapesníčky a věřte, že pokud vás v životě potká něco hrozného, má to vždycky i svou světlou stránku. O tom Sestry sudičky jsou. Ideální četba na prázdniny a lehárko u vody.

Host-1

Jeffrey Eugenides – Sebevraždy panen

Držitel Pulitzerovy ceny za beletrii Jeffrey Eugenides napsal svoji prvotinu Sebevraždy panen v roce 1993 a dnes, o čtvrt století později, z ní čtenář stále zůstává zneklidněn. Eugenidesův debut má vše, co z knihy dělá poutavé čtení. Volba témat jako neklidné mládí, sex, smrt a náboženství je tahák vždy.

Plusem je i výborně zvládnuté spisovatelské řemeslo, jehož hlavní devízou je vyprávět o všedních věcech nevšedně. Pět sester Lisbonových žije s bigotní matkou a uťápnutým otcem na předměstí. Život je tu poklidný, bezpečný. První, kdo naruší místní ospalou atmosféru, je nejmladší ze sester, třináctiletá Cecilia, která si vezme život dost drsným způsobem.

Místní jsou otřeseni, ale spíš než aby se ptali po příčině dívčina neštěstí, zajímají je jen drby a obecný humbuk. Dívky se po sebevraždě sestry snaží žít dál, ale postupně shledávají, že to není možné. Jejich dům se rozpadá, stromy v okolí umírají a vše se nese v atmosféře podobné Von Trierově Melancholii. Vypravěči příběhu jsou chlapci, kteří se do sester platonicky zamilovali a jako jediní usilují o to pochopit, co je vedlo k jejich nešťastným činům.

Jenže stejně jako čtenář sám mohou jen tápat. A to je na Eugenidesově románu tolik dráždivé. Neposkytuje vysvětlení. I když se nejedná o detektivku či thriller, kniha je velice čtivá a já vám slibuji, že ji z hlavy jen tak nedostanete.

Host-2


Na článku spolupracovali: Petra Rašková (Sestry sudičky, Sebevraždy panen), Lucie Martincová (Vyhnání Gerty Schnirch, Perverše), Jan Peroutka (Heteronomie estetické hodnoty, Nástin filosofie vědy, Psychologie celoživotního vývoje), Šárka Motyčková (Povídky pro neposlušné děti), Šárka Hromádková (Hotýlek, Brennerová, Spoušť, Anežka)