Třicátý díl našich knižních tipů můžete brát i jako tipy na vánoční dárky pro své blízké. Pro děti doporučujeme knihu Prevítovi, pro staromilce zase Průvodce lidovou kulturou. Ti, kteří se zajímají o historii, se s potěšením začtou do románu Tma o polednách, fanoušci Hercule Poirota ocení Zavřenou truhlu. A pokud jste kreativní, máte rádi DIY styl a milujete tvoření, knihu Šijeme z korku prostě musíte mít.

 

Roald Dahl – Prevítovi

Britský spisovatel Roald Dahl se kromě tvorby pro dospělé výrazně zapsal i do duší dětských čtenářů. Aby ne! Jeho příběhy jsou originální, bizarní a vtipné. Karlík a továrna na čokoládu je toho skvělým příkladem. Tentokrát vám od Roalda Dahla směle doporučujeme knihu Prevítovi.

Vypráví o jedné obzvláště nechutné manželské dvojici Prevítových, kteří celé dny plánují, jak by jeden druhého vypekli. Tak dá paní Prevítová manželovi spolu se špagetami sežrat žížaly a za to se jí pan Prevít mstí s úlisnou vynalézavostí sobě vlastní. Kromě toho, že oba odporně vypadají, protože paní P. má dlouhé žluté zuby a skleněné oko a pan P. zbytky ocásků ze sardinky v nikdy nemytých a nestříhaných vousech, jsou také majiteli opičí rodiny, kterou trýzní a vězní. Navíc také moc rádi chytají nebohé ptáky a dělají si z nich ptačí nákyp. Jednoho dne se ale zvířectvo rozhodne, že s Prevítovými zatočí.

Dahl píše jednoduše a vtipně, že smát se budou i dospělí a děti se z příběhu mravně ponaučí. Knížka je ideální pro dětské čtenáře od sedmi let, kteří mají osobitý literární vkus a běžné pohádky jsou pro ně pouze předkrm. Slibuju, že se s vašimi dětmi (ale i bez nich) budete bavit od první do poslední stránky. Kniha je doplněna černobílými ilustracemi, které celou spisovatelovu poťouchlost sympaticky doplňují.

euromedia-previtovi

Milada Motlová – Průvodce lidovou kulturou

Etnografka Milada Motlová připravila lahůdku pro všechny staromilce, ale i ty z nás, kteří jsou unavení technologiemi a při slovech jako necky, roráty nebo krejcar cítí potřebu probrat s babičkou její mládí a mlčky naslouchat všem těm dávným slovům, která nám dnes v hlavě působí zmatek. Návrat k původnímu – ke kořenům – je dneska zatraceně in. I z toho důvodu by vás kniha Průvodce lidovou kulturou mohla zaujmout.

Je jedním slovem úžasná. Nabízí logicky sestavený přehled života na vesnici v 19. století. Motlová s vámi projde poli, hospodářstvím, domácností i stravou tehdejších lidí. Probere rodinný život, hygienické návyky a výroční slavnosti a obřady. Nechybí ani pohled do náboženského života, pověr a magie. Kniha je doplněna půvabnými a detailními ilustracemi Dagmar Hamsíkové. Každá kapitola nabízí slovníček oněch starých pojmů, což mi udělalo velkou radost.

Byť se jedná o literaturu odbornou, je psána velice čtivým a živým jazykem. Navíc nezachází do podrobností, které by vás zbytečně zatěžovaly. Knihu Milady Motlové jsem vzala do ruky po takřka dvou letech nepřetržitého čtení beletrie a musím říct, že je to velice příjemná změna. Pokud vás tedy zajímá složitý (ale i krásný) život, který vedli vaše prababičky a pradědové, určitě po této knize sáhněte. Číst ji je jako cestovat v čase, vracet se k našim předkům a vést s nimi pomyslný dialog. Nevím jak vás, ale mě tohle ohromně baví.

euromedia-pruvodce-lidovou-kulturou

Arthur Koestler – Tma o polednách

“V té době,” pokračoval Rubašov, „nám říkali strana proletářů. Co věděli ostatní o dějinách? Znali jen rozčeřené vlnky, drobné víry a vodní tříšť. Divili se, jak se hladina proměňuje, a nedovedli si to vysvětlit. Ale my jsme sestoupili do hlubin, mezi beztvarou anonymní masu, která ve všech dobách tvořila podstatu dějin, a jako první jsme objevili zákony jejího pohybu. Objevili jsme zákony její nehybnosti, zákony pozvolných změn její molekulární struktury a také jejich náhlých výbuchů. V tom spočívala velikost naší ideologie.”

Tma o polednách mapuje moskevské procesy, které se udály těsně před začátkem druhé světové války. Knihou čtenáře provádí postava sice fiktivní, ale spojující v sobě osudy mnohých tehdy existujících lidí. Román je plný filozofických úvah, hrabe až k úplným základům politických ideologií a vnitřních pohnutek člověka. Zvlášť pravověrných komunistů. Pro dnešního čtenáře může sloužit jako zajímavá exkurze do hlav těch, kteří pak tak silně poznamenali naši zemi.

Román je velice čtivý a sfouknete ho za jediný den. Lze jej samozřejmě srovnávat s velkými díly autorů, jako je George Orwell. Zrovna kniha 1984 se nabízí jako ideální příměr. Tam, kde je ona akční a určena pro široké publikum, si Tma o polednách své příznivce vybírá opatrněji a musíte být na stejné vlně, abyste ocenili její hloubku.

Sophie Hannah – Zavřená truhla

“Chci s vámi mluvit o své závěti, Michaeli, a o něco vás požádat. Ale nejdřív mi povězte: kolik toho dítě – normální běžné dítě – může vědět o možnostech chirurgických úprav tvaru nosu?”
“To bohužel netuším.”
“Hm. Tak já se zeptám jinak. Přijdete do kanceláře firmy, kde je zaměstnáno deset mužů a dvě ženy. Zaslechnete, jak několik mužů o jedné z žen mluví. Říkají jí ‘Nosorožec’…”
Druhý počin autorky Sophie Hannah ve světě kriminálních případů vyšetřovaných za pomoci nejznámějšího detektiva z pera Agathy Christie, Hercula Poirota. Dílo zpočátku působí jako kombinace případů Vánoce Hercula Poirota a Němý svědek, nechte se ale překvapit, kam vás zavede.

Detektiv z londýnského Scotland Yardu, Edward Catchpool, je pozván na týdenní pobyt ke známé autorce detektivek pro děti. Na místě se setkává se svým známým Herculem Poirotem. Později oba zjistí, že nebyli pozváni, aby jí poradili s tvorbou, ale aby zabránili nadcházejícímu neštěstí. Jejich hostitelka se totiž znenadání rozhodla vydědit obě své děti a celý majetek odkázat člověku, kterému zbývá možná už jen týden života…
Pokud máte rádi tradiční detektivky z prostředí staré dobré Anglie, kniha vás bude bavit. Pro mě, jako pro člověka, který zná většinu Agathiných knih po paměti, jsou zklamáním. Jestli se vám však tato posedlost vyhnula, budete vděčným a spokojeným čtenářem.

C. Dahlemová, C. Hanselmannová, E. Harmannová – Šijeme z korku

Kniha zaměřující se na tvorbu módních doplňků a vychytávek do domácnosti z látky z korku. Jakkoli zvláštně to zní, tenhle materiál je dar z nebes. Hodně vydrží, dobře se omývá, vypadá netradičně a pohodlně se s ním pracuje. Autorky si pro vás připravily 26 skvělých nápadů, jak v kombinaci s dalšími materiály ušít pásky, kabelky, kapsáře nebo nezbytné přebaly na knihy. Jestli se vám už teď honí hlavou, že by to byla výborná inspirace pro tvorbu vánočních dárků, máte pravdu.

Z nového materiálu nemusíte mít vůbec strach. Publikace vás provede jednotlivými druhy korkových látek, osvětlí jejich výhody a vlastnosti. Navede vás, co si nachystat, než se pustíte do samotné tvorby a dá vám i pár praktických tipů, co se běžného šití týče. Nezbytnou součástí je také arch s jednotlivými předkreslenými střihy, jak bývá zvykem například u Burdy.

euromedia-sijeme-z-korku

Jestli rádi tvoříte všemožné věci, nebo jste začátečník a máte aspoň chuť dát ruku k dílu, klidně po Šijeme z korku sáhněte. Může sloužit i jako příjemný dárek pro šikovnou kamarádku, babičku nebo klidně i bráchu, který se toho nebojí. U nás už vznikla první kabelka podle navrženého střihu a vypadá moc dobře!

Knihy zakoupíte na stránkách www.euromedia.cz.

Na článku spolupracovaly: Lucie Martincová (Šijeme z korku, Tma o polednách, Zavřená truhla) a Petra Rašková (Prevítovi, Průvodce lidovou kulturou)