Euromedia si pro nás připravila spoustu novinek na led(n)ové večery. My jsme si vybrali nejočekávanější knihu roku 2016 z pera Marka Šindelky s názvem Únava materiálu, která vyšla v prosinci a evergreen povinné školní četby Babičku Boženy Němcové s úžasnými ilustracemi Zdeňka Buriana. Můžete se tak s námi vydat na náročnou cestu mrazivou krajinou se syrským bezejmenným běžencem, nebo si užít klidnou atmosféru na Starém bělidle. V těchto knižních tipech tak propojujeme palčivou současnost s dobou, kdy tráva bývala zelenější a voda v potoce sladší.

1Božena Němcová: Babička

Možná si říkáte, že jsme se zbláznili, když vám doporučujeme knihu, která vás během střední školy děsila. Číst Babičku bylo utrpení. Ale proč? Protože jsme museli! Nemůžu sice nikomu tvrdit, že vesnický román je stejné vzrůšo jako severské detektivky, na druhou stranu jisté kouzlo bezpochyby má. A možná stejně jako já oceníte ducha dob dávno minulých více než současnou, na efekt psanou literaturu. Babička je „slow reading“ záležitost. Všichni víme, že nemá strhující děj. Němcová popisuje klidný a obyčejný život na Starém bělidle, kde babička, žena nikterak vzdělaná, ale zato ale Bohem políbená, skromná a vlídná, předává svou životem nabytou moudrost vnoučatům, především pak Barunce, která na svou babičku obzvláště trpí. Do toho Němcová přidala něco osudů ostatních obyvatel vesnice, které do románu přinášejí alespoň nějaký vzruch, jako je Viktorka, která zešílela kvůli chlapovi (nadčasová záležitost). Knižní klub Babičku vydal s ilustracemi Zdeňka Buriana, což knize dává další „must have body“. Ilustrací najdete v knize celkem 36, jak barevných, tak černobílých a nemusíte být zrovna Burianovi skalní fanoušci, aby vás nadchly. Ilustrátor skvěle vystihl atmosféru Babičky, a tak jsou obrázky stejně příjemné a srdečné jako celá kniha. Dejte Babičce šanci! Především té s Burianovými ilustracemi. Třeba přijdete na to, že kdysi povinná četba je plná zajímavých myšlenek, na které jste zkrátka ještě tenkrát nebyli připraveni. Hlavně ale zjistíte, že lidé v 19. století možná neměli Snapchat, přesto řešili stejná duševní dramátka jako my. V tomto zůstává Babička Boženy Němcové věčná.
Knihu zakoupíte za 288 Kč zde.

2Marek Šindelka: Únava materiálu

V prosinci Odeon vydal „nejočekávanější“ českou knihu roku 2016 spisovatele Marka Šindelky s názvem Únava materiálu. Držitel Ceny Jiřího Ortena a Magnesie Litery si ukrojil pořádné sousto. Jako jeden z mála českých autorů se rozhodl, že se přestane nimrat sám v sobě či nedávné minulosti a napíše knihu, která reflektuje současný evropský problém číslo jedna – uprchlickou krizi. Přesně z tohoto důvodu byl také Šindelkův román označován za nejočekávanější. Únava materiálu sleduje dva odlišné příběhy bratrů běženců, jejichž osudy se rozdělily při cestě za lepším životem v Evropě. Šindelka nevypráví žádný velký příběh. Tedy – my ten příběh tušíme, víme, že tam někde je, ale autor na něj jaksi rezignuje. Stejně jako u Mapy Anny i zde mám velký problém to celé spolknout i s navijákem. Autor se omezuje na detailní popisy fyzických prožitků obou bratrů a v nich je výborný. Společně s Amirem budete cítit hluk motoru až v břiše. Stejně jako druhý – bezejmenný – bratr budete mrznout a cítit v ústech pachuť podivné ryby. Pokud nám Marek Šindelka chtěl zprostředkovat pocity běženců v konkrétní moment, pokud nám chtěl nasadit jejich boty a nechat nás chvíli v nich běžet, pak se mu to povedlo. Co mi ale chybí, je právě onen příběh. A nemyslím tím napínavý děj ani tu zpropadenou pointu, po které čtenář bez skutečné lásky k literatuře vždy touží. Kniha je psána krátkými větami, pulsuje a rozhodně je čtivá. A Marek Šindelka si zaslouží palec hore za výběr tématu. Jen mě zkrátka nepřesvědčil a mě to mrzí, protože z toho mohl určitě vytřískat víc. Pokud se mě ale zeptáte, jestli kniha stojí za přečtení, pak řeknu, že ano.
Knihu zakoupíte za 184 Kč zde.