Letošní zima ukazuje svou krutější tvář, teploty klesají hluboko pod nulu a mrzne, až praští. Všude sníh, led a s teplotami člověku klesá i nálada. Dostává se tak ale do správného rozpoložení na tu pravou depkoidní literaturu.

1Půlstoletí s Cimrmanem – Zdeněk Svěrák a kolegové

Jasně, ptáte se, co je na Cimrmanovi depresivního. Legendární divadlo, které už půl století baví všechny bez rozdílu věků. Hlášky z jednotlivých her citujeme zpaměti a představení jsou i dnes beznadějně vyprodána. Jenže to je právě ono. Půl století. Původní cimrmanovský soubor nejenže stárne, ale už i umírá. První odešel Ladislav Smoljak, jeden ze zakladatelů a autorů Divadla Járy Cimrmana. Nedlouho po něm zesnul Pavel Vondruška a naposledy i Jan Kašpar. Divadlo už kdysi vyhlásilo akci Synové pomáhají otcům, v některých hrách tak můžete spatřit Vojtu Kotka a Josefa Čepelku. A to tolik smutné na této knížce? Svěrák ji napsal jako dopis svému kolegovi a příteli Smoljakovi. Vzpomíná na začátky divadla a následně na celých padesát let, které s ním prožil. Ke slovu se dostávají i další osobnosti, které Divadlem Járy Cimrmana prošly. Text doprovází bohatá fotografická příloha a bonusem je i DVD se záznamy raritních vystoupení. Knihu koupíte za 263 Kč zde.

2Průvodce smrtelníka – Ondřej Nezbeda

Ondřej Nezbeda pracoval jako redaktor časopisu Respekt, po sedmi letech však odešel, neboť dle svých slov vyhořel. Přihlásil se do nadačního programu společnosti Vodafone s názvem Rok jinak. Své síly spojil s mobilním hospicem Cesta domů, kde pracoval jako pečovatel a zaznamenával životní příběhy umírajících i jejich příbuzných. Věnoval se tematice umírání v kruhu rodinném a nemocnicích a z jeho zkušeností a poznatků vznikla kniha Průvodce smrtelníka.


Kniha by měla pomoci nejen umírajícím, ale právě i jejich příbuzným, aby věděli, na co se připravit a na koho se obrátit. Spousta lidí podle něj ani netuší, že existuje domácí paliativní péče, která pomůže rodině se o umírajícího postarat, aniž by musel poslední dny svého života trávit v neosobním prostředí nemocnice. Knihu seženete za 199 Kč zde.

 

 

3A proto skáču – Naoki Higashida

Jaké to je být autistou? Jaké věci prožívají? Co je nutí chovat se tak, jak se chovají? To odhaluje kniha mladého Japonce, který trpí tak silným autismem, že není schopen se svým okolím ani mluvit. Dorozumívá se pomocí abecední tabulky. Ve svých třinácti letech však sepsal své zkušenosti a to, co se v něm odehrává. Byť to provedl poněkud neohrabaným způsobem a přiznává, že některým věcem sám nerozumí, proč se dějí, určitě tím alespoň částečně zpřístupnil autistickou mysl rodičům a okolí autistů, kteří si s nimi nevědí rady. Naneštěstí ta jediná rada, kterou Naoki může všem těmto lidem dát, zní, aby byli silní a měli s autisty trpělivost a nelámali nad nimi hůl. Zajímavé bylo, že Naoki rozporuje, že by autisté neměli rádi společnost a stranili se lidí. Bohužel však kvůli své nemoci občas nejsou schopni komunikovat nebo se nevhodně chovají, za což se pak velmi stydí. Aby těmto situacím předešli, postupně se před světem uzavírají, aniž by však přímo sami chtěli. Kniha je určitě pozoruhodnou sondou do světa, do něhož přístup jen tak nedostanete. Knihu zakoupíte za 183 Kč zde.