Čtyřicáté třetí knižní tipy věnujeme Nakladatelství Euromedia. Při jarním víkendovém brunchi na terase se začteme do druhého dílu brutálně upřímného biografického románu Karla Oveho Knausgårda a pobavíme se nad britskou kriminálkou Poslední deska, která je protkaná kvalitní jazzovou hudbou. Odpoledne v parku strávíme se souborem povídek Iana McGregora, jež je zároveň i jeho prvotinou, milovníky dobrodružství potěší historický román Kosti sv. Brigity a příběh Alchymisty. Kreativní duše pro změnu ocení návod na výrobu šperků a návrhy zahradních projektů a zvídavé povahy pobaví kniha hádanek a hlavolamů inspirovaná Tolkienovými příběhy.
Andrew Cartmel – Poslední deska
Andrew Cartmel je známý především jako jeden z hlavních scénáristů klasického období legendárního britského seriálu Doctor Who v 80. letech. Napsal také několik románů, audioknih a komiksů ze světa seriálu a kromě Doctora Who se podílel i na dalších úspěšných komiksových sériích (např. Soudce Dredd) či televizních seriálech (např. Torchwood). Pravidelně také vystupuje v Londýně jako stand-up komik. Poslední deska z loňského roku je prvním dílem noirové série o vinylovém detektivovi.
Bydlí se dvěma kočkami, prvotřídním gramofonem a aparaturou, velkou sbírkou jazzových nahrávek a na živobytí pro sebe i své dvě ochočené šelmy si vydělává jako „vinylový detektiv“. Raritní gramofonové desky, o které sám nemá zájem, prodá se ziskem na internetu. Zkrátka poklidná, nevzrušivá existence…
Jenomže pak u jeho dveří zaklepe tajemná Nevada, jejíž ještě tajemnější zaměstnavatel touží po raritní nahrávce z roku 1955. Historie desky je trochu zvláštní – vydavatel krátce před vydáním alba spáchal sebevraždu kvůli problémům s konkurencí a vydíráním. Ale je to snad důvod práci odmítnout, když je nabídka finančně štědrá a Nevada tak krásná?
Brzy ovšem za podivných okolností umírá i detektivův kamarád, znalec jazzu a majitel obchodu s deskami, následují další podezřelá úmrtí a dvojici se na paty pověsí nájemní zabijáci…
Už si nepamatuju, kdy mě naposledy nějaká kniha bavila tak moc jako právě Poslední deska. Velice svižný styl psaní od první do poslední stránky protkaný typicky britským humorem a notnou dávkou napětí. Dokonalost knize dodává neuvěřitelné množství informací o jazzových interpretech, nahrávkách a jazzu obecně. Autor svou lásku k jazzu vyjadřuje téměř na každé stránce a protože i já patřím mezi jazzové nadšence, nemohu knize vytknout jedinou věc. Pět hvězd z pěti, 100 % ze 100 %, palec nahoru.
Knihu zakoupíte za 259 Kč zde.
Tim Dedopulos – Hádanky a hlavolamy ze světa Středozemě
Kouzelně ilustrovaná kniha plná hádanek a logických hlavolamů zasazená do prostředí Pána prstenů. Poslouží jako výborná inspirace pro všechny, kdo mají děti, organizují pro ně tábory nebo jsou zasloužilými Pány jeskyně. Jestli nespadáte ani do jedné z kategorií, nezoufejte a začtěte se, pořádně potrápíte svoje šedé buňky mozkové.
Co strana, to krásná kresba, fotka zbraně či šperku nebo kupa záhadných run. Na konci samozřejmě najdete řešení ke všem zapeklitým hádankám, ale ne že budete podvádět!
Nejsem žádná těžká váha,
šňůrku kolem pasu mám, od ran mě však bolí hlava,
dost mě tlučou řeknu vám.
Když údery dopadají,
nedám lidem pokoje,
steny mé se rozléhají,
do tance zvu i do boje.
Co je to?
Knihu zakoupíte za 288 Kč zde.
Michael Scottt – Alchymista: Tajemství nesmrtelného Nicolase Flamela
Dětská fantastická beletrie úspěšného irského spisovatele Michaela Scotta zavede svoje čtenáře do magického světa a pátrání po elixíru života. Po knize nemusí sáhnout jen omladina. Pro dospělé se jedná sice o mírně předvídatelnou, stále však oddechovou četbu, ve které pobaví propojení s historickými reálnými postavami. Sledujete příběh dvou sourozenců, Sophie a Joshe, který svou sestru za každou cenu ochraňuje. Hlavní záporák s úsměvným jménem Dr. Dee (ano, také má předlohu v britském alchymistovi žijícím v 16. století) bojuje o magickou knihu s Nickem Flemingem. Tu ukořistí, ale Josh zvládne vytrhnout některé stránky, pro které se Dee bude chtít navrátit…
Kniha je začátkem série, takže pokud se necháte navnadit, počítejte s tím, že Scottův svět ještě nějakou tu chvíli neopustíte.
Knihu zakopíte za 280 Kč zde.
Chris Peterson, Philip Schmidt – Nápadité zahradní projekty
Heslo “udělej si sám” je čím dál tím oblíbenější. Pro každého, kdo má zahradu, chatu nebo větší terasu, je příručka Nápadité zahradní projekty pravé zlato. Krok za krokem poradí, jak si sestrojit sušičku na ovoce a zeleninu, kompost, ohniště nebo skleník. Detailní nákresy s popsanými rozměry a podrobné návody pomůžou i těm méně zručným či zkušeným. Plno fotek z procesu výroby a finálního použití pomůže a inspiruje. Některé možná potěší genderová vyváženost řemeslníků na fotkách.
Zajímavé je, že kniha obsahuje i návod na výrobu vlastního tkalcovského stavu nebo dvířek pro domácí mazlíčky. Dokonce si díky ní zvládnete sestrojit i skladný kurník a včelí úl.
Knihu zakoupíte za 240 Kč zde.
Terry Taylor, Dylon Whyte – Šperky z kovových kroužků
Pro ty, kteří by také rádi tvořili, ale nechtějí se ohánět pilou a kladivem, je tu mnohem delikátnější práce. Výroba kroužkových šperků vyžaduje preciznost a velkou trpělivost. Odměnou za ně je originální šperk, který něco vydrží a vždy výborně sedne. Knížka vás samozřejmě může inspirovat i k výrobě vlastní drátěné košile, princip je velice podobný.
Příručka vás seznámí s historií kroužkování, nezbytnými materiály k tvorbě i jejich různými alternativami. Věděli jste, že si kroužky nemusíte kupovat, ale můžete si je jednoduše vytvořit i sami? V návodech narazíte na náramky, náušnice, náhrdelníky, ale také pásky k hodinkám. Naučené vzory samozřejmě můžete aplikovat, jak se vám jen zlíbí. Průvodní fotografie vás povedou krok za krokem a podrobný návod vám nedovolí zapomenout ani na jediný kroužek.
Knihu zakoupíte za 240 Kč zde.
Philip Freeman – Kosti svaté Brigity
Severských detektivek už jste asi četli mraky, ale co takhle zkusit keltskou detektivku? Irsko, 6. století po Kristu. Doba, kdy se umíralo i na špínu za nehty, ale také doba, kdy se už zkušeně šmelilo s ostatky světců. Jeptiška Deirdre pocházející z rodu vážených druidů, která má za sebou bohatou minulost, byť je stále mladice, musí vyřešit záhadu zmizelých kostí svaté Brigity. Na kostech světice závisí celá existence kláštera v Kildare, kam poutníci chodí a přinášejí své dary. Deirdre tlačí čas a čím více faktů o zmizelých kostech zjišťuje, tím méně si je jistá vlastní půdou pod nohama. Věřit nemůže ani nejbližším.
Příběh Kosti svaté Brigity má vše, co má správná detektivka mít. Budete ji nadšeně hltat od první do poslední stránky. Závěr je opravdu velmi nepředvídatelný, čehož si cením nejvíc. Freeman navíc skvěle propojuje svět pohanů a křesťanů, podává svědectví o nejrůznějších středověkých zvycích a do příběhu se občas promítnou irské legendy, jako třeba ta o Selkie – tulení ženě. Kosti svaté Brigity jsou skvělou volbou, kterou potěšíte milovníky detektivek, ale také irského koloritu a legend, nejen křesťanských. Knížku zvládnete přečíst za víkend a čas u ní strávený rozhodně nebude zbytečně promrhaný.
Knihu zakoupíte za 199 Kč zde.
Ian McEwan – První láska, poslední pomazání
Oceňovaný britský spisovatel Ian McEwan, českému čtenáři známý především romány Betonová zahrada nebo Pokání, je i mistrem povídek. Nakladatelství Odeon přichází s jeho prvně vydanou záležitostí, kterou je právě povídkový soubor s názvem První láska, poslední pomazání. Jak jsme již u McEwana z jeho pozdějších děl zvyklí, jedná se o příběhy plné bizarností, temnoty, ale i svérázného humoru. McEwan v celkem osmi povídkách rozehrává příběhy lidí, které bychom mohli označit za outsidery, podivíny či dno společnosti. V dnešní době nás sice McEwanovo vyprávění asi nešokuje tolik, jak tomu mohlo být v sedmdesátých letech, kdy kniha vyšla vůbec poprvé, rozhodně je ale o co stát.
Povídky jsou velmi čtivé, skvěle vypointované a na jejich konci vám nezbude, než ztěžka polknout. Nedovedu říct, která se mi líbila víc, protože co povídka, to perla. Dozvíte se mimo jiné o penisu kapitána Nichollse, sexuálních hrách sourozenců, utopených dívkách či pedofilovi. Jestli si k povídce jako literárnímu útvaru těžko hledáte cestu, zkuste to právě s McEwanem, já ho po této knize řadím mezi mistry povídek, jakými byli a jsou třeba Truman Capote, Flannery O’Connor nebo Chuck Palahniuk.
Knihu zakoupíte za 200 Kč zde.
Karl Ove Knausgård – Můj boj 2: Zamilovaný muž
Karl Ove je zpátky a nutno dodat, že v ještě lepší kondici než v prvním díle s názvem Smrt v rodině. Zlé jazyky tvrdily, že učíst druhý díl je mnohem těžší, jelikož Knausgård zabředává do přílišných podrobností ohledně svého vztahu s manželkou Lindou a hrstkou přátel, které má. Tento pocit jsem neměla ani v nejmenším. Zamilovaný muž sleduje dobu, kdy Knausgård odešel z Norska do Švédska a zamiloval se do své ženy a matky tří společných dětí Lindy Boström, taktéž spisovatelky. S upřímností sobě vlastní autor líčí peripetie jejich vzájemného vtahu, výchovy dětí (především prvorozené Vanjy) a jedinečného přátelství se spisovatelem Geirem Øygardenem.
Každodenní všednosti proplétá hlubokými úvahami o umění, lásce a existenci samotné. Zamilovaný muž je i daleko vtipnější než první díl. Jde ještě víc na dřeň, Knausgård se odhaluje tak, že si musíte lámat hlavu s tím, co probůh přijde v dalším díle. Kromě nesporné literární hodnoty jsou Knausgårdovy knihy (a Zamilovaný muž především) dechberoucí výpovědí o životě umělce a otce rodiny, zároveň ale o nás samotných. Zrcadlo, které si Knausgård nastavuje totiž velice často zobrazí i odraz můj, váš, zkrátka všech, kteří jsou schopni přitakat skutečnosti, že život je boj.
Knihu zakoupíte za 339 Kč zde.
Na článku spolupracovaly: Petra Rašková (První láska, poslední pomazání / Kosti sv. Brigity / Zamilovaný muž), Lucie Martincová (Hádanky a hlavolamy ze světa Středozemě / Alchymista / Šperky z kovových kroužků / Nápadní zahradní projekty), Šárka Hromádková (Poslední deska)