Čtyřicáté šesté knižní tipy věnujeme Nakladatelství Jota. Zjistíme, zda existuje posmrtný život, zasníme se nad krásami života v Umbrii a pobavíme se nad memoáry Terryho Gilliama.

 

MARLENA DE BLASI – VEČERY V UMBRII

Marlena de Blasi je bestsellerová autorka řady románů, které se odehrávají v atraktivních oblastech slunné Itálie. Je šéfkuchařkou, novinářkou, poradkyní v gastronomii a kritičkou restaurací. Vydala také dvě mezinárodně úspěšné italské kuchařky. S manželem Fernandem se přestěhovala z Benátek do San Casciano v Toskánsku a v současnosti žijí v umbrijském Orvietu. Pořádá také gastronomické výlety Toskánskem a Umbrií.

Pravidelně každý čtvrtek večer se skupinka čtyř žen z italského venkova schází ve zchátralém kamenném domě v kopcích nad městečkem Orvieto. Tam – společně se svou přítelkyní Chou – vaří, usedají ke skvělým večeřím a při svitu svíček pijí svá oblíbená místní vína a vyprávějí.
Líčení společných večeří, oblíbených ingrediencí a receptů, jejichž tajemství je předáváno z generace na generaci, se prolíná s vyprávěním o životních osudech těchto čtyř žen – Mirandy, Ninuccii, Paoliny a Gildy –, které se autorce postupně svěřují se svými příběhy o lásce, ztracené i nalezené, o stárnutí, opuštění, střetech s mafií a pokrevní mstě.

Kniha je určena všem, kdo mají rádi Itálii a všechno italské. Je vyvrcholením autorčiných dvaceti let strávených v Itálii, kde žije, cestuje, vaří, jí a pije, a samozřejmě obsahuje recepty těch nejlákavějších umbrijských pokrmů.
Knize nemohu vytknout zhola nic. Itálii považuji za svůj druhý domov a gastronomii se věnuji od svých 15 let, proto je pro mě každá stránka knihy doslova potěšením. Pokud jste na tom stejně jako já a baví vás italský bohémský životní styl a dobré jídlo, budete z knihy nadšení.
Knihu zakoupíte za 278 Kč zde.

TERRY GILLIAM – GILLIAMESKA

Když umělec napíše autobiografii, zavání to často průšvihem a pravděpodobností, že se čtenáři dostane vět plných přebujelého ega nebo falešné skromnosti. Nedej bože psaných příšerným slohem. To ale Terrymu Gilliamovi nehrozí. Člen Monty Pythonů, otec Kletby bratří Grimmů, Imaginária Dr. Parnasse nebo 12 opic sepsal něco kouzelného. Bohatě ilustrovaná kniha plná jeho děl i fotek z doby, kdy za sebou ještě tahal kačera, vás provede celým jeho životem. Od uvolněného dětství přes tvůrčí počátky až k dnešní slávě.

Terry Gilliam se nebere příliš vážně a jeho humor i postřehy jsou osvěžující. Dozvíte se spoustu střípků ze života známých osob. A taky zjistíte, jestli známý režisér dokáže ukočírovat svoji fantazii, nebo jestli se jí nechá bezuzdně unášet.
Nezbytná kniha pro každého cinefila nebo montypythonovského zvědavce. Vydejte se na výlet do hlavy tvůrčího génia!
Knihu zakoupíte za 478 Kč zde.

STÉPHANE ALLIX – EXPERIMENT

Stéphane Allix je bývalý válečný reportér, autor filmových dokumentů, které pod názvem Enquêtes extraordinaires vysílala francouzská televizní stanice M6. Je zakladatelem a prezidentem INREESu – Institutu pro výzkum neobvyklých zážitků a šéfredaktorem časopisu Inexploré.
V roce 1988, v 19 letech, tajně odcestoval do Afghánistánu tehdy zmítaného konfliktem se Sověty a stal se válečným reportérem. Zůstal jím dalších 15 let, až do roku 2001, kdy v Afghánistánu při automobilové nehodě zahynul jeho mladší bratr. Rok předtím se setkal se 17. karmapou Ogyenem Trinleym Drodžem, který u něho vzbudil zájem o nadpozemský život.

 

„Když zemřel otec, vložil jsem mu do rakve čtyři předměty. Nikomu jsem o tom neřekl. Nějaký čas poté jsem se setkal s médii, s lidmi, kteří tvrdí, že komunikují s mrtvými. Podaří se jim zjistit, o jaké předměty šlo? Byl to experiment.“ 

 

Po smrti bratra se téma smrti stalo součástí života celé rodiny. S otcem, který se se synovým odchodem vyrovnával jen těžko, se dohodli, že po jeho vlastní smrti uskuteční společný výzkum.
V roce 2013 Allixův otec umírá, čehož novinář využije k neobvyklému a originálnímu experimentu, jehož cílem je zjistit, zda po smrti něco existuje. Umístí tedy do otcovy rakve několik předmětů a poté se spojí se šesti médii.
Můžeme komunikovat s mrtvými? Někteří lidé tvrdí, že ano, a dokonce si z této komunikace udělali živnost. Na konzultace k nim přicházejí tisíce lidí. Mají skutečně výjimečné schopnosti, nebo jde o pouhou iluzi?

Výsledky výzkumu Stéphana Allixe jsou ohromující a potvrzují, co už dřív odhalila vědecká bádání na toto téma: posmrtný život je dnes zcela racionální hypotézou.
Jak se člověk stane médiem? Je to dar, nebo prokletí? Jak popsat to, co se děje po smrti? Může konzultace u média pomoci při procesu truchlení? Jak se vyhnout šarlatánům?
Kniha se věnuje všem zmíněným otázkám a vtahuje nás do reality, která je jednoduchá a přitom závratná: s milovanými bytostmi, které nás opustily, můžeme komunikovat i po smrti.
Knihu zakoupíte za 222 Kč zde.

 

Na článku spolupracovaly: Lucie Martincová (Gilliameska), Šárka Hromádková (Večery v Umbrii, Experiment)