Neustále vás zahrnujeme našimi tipy na knihy. Rádi bychom řekli, že díky nám nemusíte číst ty špatné, což je pravda, jenže těch dobrých neustále přibývá a my se s vámi o ně nemůžeme nepodělit. Zvlášť teď, v začínajícím období dovolených, kdy je každá kniha do letadla dobrá. A my pro vás vybíráme jen ty nejlepší.

 

Ruth Hoganová – Sběratel ztracených věcí

Britská autorka Ruth Hoganová napsala svůj románový debut s názvem Sběratel ztracených věcí po nocích, které probděla, jelikož bojovala s následky chemoterapie. Rovnou prozradím, že tuhle knihu nejde nemilovat. Je přímo nabitá příběhy, voní po koblihách a nabízí čtenáři únik do světa dávno ztracených věcí, nešťastných lidí a pěkných šálků čaje. Stárnoucí spisovatel Anthony, vášnivý sběratel ztracených věcí, zanechá v poslední vůli své věrné asistentce Lauře nádherný dům s osobností, záhony růží, autistickou kamarádku a fešného zahradníka. Navíc ale také zásadní úkol. Laura se má pokusit vrátit ztracené věci jejich majitelům, ale hlavně, musí se pokusit usmířit se s duchem jeho lásky Therese, který nešťastně bloumá domem a hledá něco, co mu kdysi patřilo.

Laura, jejíž život je v troskách a která sama připomíná ztracenou věc, se musí postavit na nohy a začít jednat! Kniha se čte jedním dechem a čtenáře baví od první do poslední stránky. I když se jedná o oddychovou literaturu, rozhodně to není nic slabomyslného. Příběh je skvěle vystavěn, se spoustou svérázných postav, která mají svá tajemství. Co se mi líbilo nejvíc, byl fakt, že kniha má jasnou hlavní linku příběhu, do níž vstupuji minipovídky a jeden další nesmírně zajímavý příběh odehrávající se především v 70. letech minulého století. Nebojte se, nakonec do sebe vše logicky zapadne! Sběratele ztracených věcí přidávám na poličku „feel good“ románů a moc se těším, až Ruth Hoganová napíše něco dalšího. Takhle příjemně mi u knížky nebylo už dlouho.
Knihu zakoupíte za 254 Kč zde.

Stephanie Oakesová – Posvátné lži Minnow Blyové

Tohle je trochu silnější káva. S Minnow Blyovou se potkáváme ve chvíli, kdy ji policie zatýká nad nehybným zkrvaveným tělem. Když ji převezou do města na stanici, dozvídáme se, jak nové to pro ni všechno je. Minnow totiž do té doby žila v Komunitě, která neuznávala moderní výdobytky doby. Minnow se tak sice dostane do vězení pro mladistvé, zjišťuje však, že oproti životě v komunitě je to takřka ráj. A je tu ještě jedna věc – při prohlídce Minnow z kalhot vypadnou její vlastní ruce, které jí členové Komunity usekli. Pravidla této sekty jsou totiž nemilosrdná. Detektivové z FBI se snaží zjistit, co se stalo, Minnow však mlčí, i když by se díky informacím mohla z vězení dostat. Podaří se jí nakonec překonat strach, který v ní hluboko zakořenil?

Psychologický thriller je inspirován pohádkou bratří Grimmů Bezruká dívka, která však není tak drastická jako tato kniha, byť sám ďábel se jí nejspíš také prohání coby Prorok Keviniánů, jak se jmenovala ona sekta. S Minnow Blyovou od prvních stránek sympatizujete, protože je jasné, že nebude vše, jak se zdá a je třeba vše důsledně rozkrýt. Budete litovat mladou dívku, která svůj život strávila pod přísnými pravidly Komunity a neměla nejmenší šanci poznat, co je to život. A když už se konečně vymanila ze spárů této skupiny, přivedlo ji to akorát do vězení. Poutavě napsaný thriller se do vás zakousne a nepustí, dokud nebudete na samém konci. Můžeme jen souhlasit s referencí The Globe and Mail uvedenou na zadní obálce: „Rozmotávání klubka tajemství a načasování jeho konečného rozuzlení je mistrovské, vyvrcholení románu představuje doslova explozi.“
Knihu zakoupíte za 280 Kč zde.

Charlie Jane Andersonová – Všichni ptáci na nebi

A na závěr opět něco odlehčeného. Všichni ptáci na nebi spadají do nyní tolik oblíbeného a stále rozšířenějšího žánru young adult, po kterém na oddech však rádi sáhnou i dospělí. Co se stane, když se v jedné knize spojí motivy Harryho Pottera a Doctora Who? Vznikne příběh o střetu magie a technologie, lásce a apokalypse, která se nevyhne žádnému teenagerovi v jeho věku, ať už jde o apokalypsu vnější, nebo (a to spíš) vnitřní. Čeká nás emocionální sonda do duše dvou výjimečných mladých, kteří jsou však navzdory svým skvělým schopnostem sami.
Patricie a Laurence jsou spolužáci na střední škole, ba by se dalo říct, že jsou i víc než to, ale jejich cesty se rozdělily. Patricie je čarodějka, kdežto Laurenc konstruktér, který sestrojil stroj času. Ale v dospělosti se mají opět potkat a zachránit spolu svět. Nebo jej poslat k čertu. Není to skoro totéž?

Ovšem než se dopracujeme k jádru příběhu, tedy dospělosti obou protagonistů a jejich úloze ve světě, čeká nás téměř polovina knihy věnovaná jejich dospívání. Samozřejmě, stále čteme young adult knihu, na to nesmíme zapomínat. Takže se setkáme s nepochopením rodičů, nespravedlnostmi na školní půdě i pocitu člověka vybočujícího z řady a jeho osamění. Ale i přes tyto vcelku klišé motivy, které se vyskytují u většiny knih tohoto žánru, protože puberťáci už jsou zkrátka takoví a tyto knihy jsou o nich a hlavně pro ně, čeká vás vcelku příjemné a zábavné čtení.
Knihu zakoupíte za 297 Kč zde.

 

Na článku spolupracovaly: Petra Rašková (Sběratel ztracených věcí) a Soňa Hanušová (Posvátné lži Minnow Blyové, Všichni ptáci na nebi)