- Reklama -

V následujících dnech nám léto hodlá předvést svou odvrácenou tvář a čeká nás deštivý týden. Proto místo zahrádek a náplavek volte raději sucho a klid domova, otevřete si láhev dobrého vína a začtěte se do některé z knih nakladatelství Euromedia, které vám tímto doporučujeme.

 

Anna Bolavá – Ke dnu

Druhý román jihočeské spisovatelky Anny Bolavé s názvem Ke dnu volně navazuje na její prvotinu Do tmy, za kterou získala cenu Magnesia Litera. Bolavá tentokrát rozehrává příběh několika lidí, kteří žijí v maloměstě. Listopadové mlhy táhnoucí se od močálů prostupují životem i náladou jednotlivých postav a čtenář je od první do poslední stránky příjemně znepokojen. Mrtvé tělo učitelky nalezené právě u močálů, porod se špatným koncem, převrácený kamion s kuřaty, která cestovala na porážku, návrat rodačky s psychickými problémy a děsem z vody. A do toho všeho jedna velice zvláštní teenagerka. Bolavou si zamilujete pro její talent navození úzkostné atmosféry, neklidu a působivé plastičnosti postav. Před očima vám vystoupí uštvaní, nešťastní a mnohdy i bláhoví lidé, které tak dobře znáte ze svého okolí. Bolavá si na nic nehraje, ve svém psaní je pravdivá a happy endy nemá zapotřebí. Čistě subjektivně se mi Ke dnu líbilo o chlup víc než Do tmy. Milovníci point asi budou trochu zklamaní, ale co. Pokud máte letní euforie a slunečních paprsků plné zuby, zkuste se zchladit listopadovou vodou. A pamatujte si, že drůbež nemůže za vaše posraný životy.
Knihu zakoupíte za 199 Kč na stránkách www.knizniklub.cz

 

Haruki Murakami – Spisovatel jako povolání

Českému čtenáři důvěrně známý a velice oblíbený japonský spisovatel Haruki Murakami přichází se svou originální příručkou, která má za úkol povzbudit (anebo možná odradit) nejednoho začínajícího spisovatele. Koho by nelákalo nahlédnout pod pokličku jednomu z nejúspěšnějších autorů současnosti? Murakami kriticky hodnotí status spisovatele a boří mýty, které okouzlený čtenář mnohdy ke svému oblíbenému autorovi chová. Dozvíte se o náročných začátcích Murakamiho kariéry, o tom, že literární ceny je třeba brát se značnou rezervou, ale třeba také to, že inteligentní lidé knihy nepíšou. Samozřejmě.

Během celé četby Spisovatele jako povolání musíte mít na paměti, že k vám mluví Japonec. Tedy člověk, který je možná až příliš pokorný a nerad se chválí. Murakami pečlivě promýšlí každou kapitolu a dělá to setsakramentsky čtivě. Nedozvíte se pouze informace o Murakamim samotném, ale také třeba o literárním a nakladatelském světě Japonska. Něco mi říká, že po dočtení budete mít Murakamiho o něco radši. Především za jeho naprostou otevřenost a upřímnost. Nemusíte být ale Murakamiho fanoušek. Tahle kniha je zajímavá sama o sobě. Je pro všechny, kdo mají vztah k literatuře a sní o tom, že by třeba jednou zkusili něco napsat.
Knihu zakoupíte za 219 Kč na stránkách www.knizniklub.cz.

 

Chuck Palahniuk – Něco si vymysli

Chucka Palahniuka, autora Klubu rváčů, není třeba dlouze představovat. Na úvod recenze je ale vhodné aspoň připomenout, že jeho nejnovější romány čelí kritice kvůli obehranosti postupů a celkově slabší kvalitě ve srovnání s jeho vrcholnými díly. A za takových okolností u nás vychází sbírka povídek Něco si vymysli. Už podtitul „Povídky, které nejde odečíst“ napovídá, že autor se s čtenářem ani tentokrát mazat nehodlá a tradičně nám servíruje nechutností až nad hlavu. Podívejme se ale, co se pod vším tím hnusem skrývá.

Palahniuk často využívá povídky jako prostoru pro experimentování, což je v jeho současném tvůrčím období rozhodně dobře. Můžete se proto těšit na bizarní lingvistickou hříčku (Eleanor), nechutný příběh groteskně popsaný úředním jazykem (Liturgie) nebo dokonce povídku ve stylu klasické literatury 19. století (Výprava). Chuť experimentovat má za následek ne úplně vyváženou kvalitu povídek. To ale rozhodně vadí méně, než kdyby nám Palahniuk chtěl podstrčit sbírku sázek na jistotu, navíc celkový standard je opravdu hodně vysoko. Nebojím se proto říct, že Něco si vymysli je nejlepší Palahniukův počin za posledních pět let a Chuckovi držím palce, ať nově nabytou inspiraci dokáže využít i ve svém příštím psaní.
Knihu zakoupíte za 259 Kč na stránkách www.knizniklub.cz.

 

Julian Barnes – Hukot času

Život ruského skladatele Dmitrije Šostakoviče nebyl žádnou procházkou růžovým sadem. Žil v době, kdy v Rusku vládl Stalin, jeho opera Lady Macbeth Mcenského újezdu byla mocí označena za hudbu pro kapitalisty a jeho nejbližší přátelé zemřeli během stalinských čistek. Přestože byl Šostakovič sám pronásledován a pod dozorem, popravy se nikdy nedočkal. Naopak vstoupil do strany a stal se loutkou komunistického Ruska. Julian Barnes ve svém románu Hukot času nám dává nahlédnout do Šostakovičova nitra. Provázíme jej životem od chvíle, kdy čeká oblečen a s kufrem před výtahem na hlídku, která však nikdy nepřijde, nikdy jej nezatknou. Naopak jej donutí ke spolupráci.

Vyznamenají ho řády a tituly, které Šostakovič zkouší odmítnout, ale Moci se neodporuje. Rezignovaný Šostakovič pak v novinách čte odborné hudební články, které nikdy nenapsal a jež mezi řádky podporují režim. Je vyslán jako delegát do Ameriky s projevem, kterým odsuzuje emigranta Stavinského, kterého však Šostakovič ve skutečnosti velmi obdivuje. A ani s dalšími názory v projevu se neztotožňuje, jenže vlastní názory ukrývá hluboko v nitru, protože mít vlastní názor se v tomto období nevyplácí.

A přesto Šostakovič v Rusku zůstává a neemigruje, ze strachu o rodinu, kterou by za sebou nechal. Barnesův román tak dobře vystihuje vnitřní rozervanost Šostakoviče, jeho touhu se vzepřít a něco udělat oproti hlasu rozumu, který mu radí nevyčnívat a co nejméně na sebe upozorňovat. A samozřejmě v závěru také hrdinovo znechucení nad sebou samým. Jenže co naplat, když je z vás jednou hudební génius a pomalu jediný, který v té době v Rusku zůstal, neschováte se snadno. Strana využije každé příležitosti ukázat, že má podporu i v řadách umělců.
Knihu zakoupíte za 200 Kč na stránkách www.bux.cz.

 

David Duchovny – Ten mizernej Bucky Dent!

Duchovnyho prvotina Kráva nebeská nás nijak zvlášť nezaujala, rozhodli jsme se však dát mu ještě jednu šanci. Jeho druhá kniha nese podtitul Román pro všechny otce a syny a nejspíš tomu tak bude. Příběh se odehrává v roce 1978 a rádoby spisovatel Ted se živí prodejem buráků na baseballových zápasech. O baseball tu mimochodem půjde především. Tedův otec totiž umírá.

Ti dva se nikdy neměli nijak zvlášť v lásce, teď je však na čase se o staříka během jeho posledních dní postarat. A snažit se ho udržet v co nejlepší náladě, i kdyby Ted kvůli tomu měl otci nalhat, že jeho oblíbený tým Boston Red Sox tuto sezónu válí, ačkoli ve skutečnosti od Yankees dostávají pěkně na prdel. Pro dobro umírajícího neváhá Ted do lži zatáhl i otcovy kamarádíčky, sousedy a ošetřovatelku. Samozřejmě se vše provalí, a i když se Red Sox fakt snaží a před posledním zápasem je skóre vyrovnané, stejně to nakonec projedou na plný čáře. A může za to ten mizernej Bucky Dent!

Duchovny nám ukazuje rozkol v rodině, který kvůli nemoci musí jít stranou. Péče o umírajícího otce a syna sblíží více než kdykoli předtím, vysvětlí si všechna nedorozumění, důvody dávného počínání a vše vrcholí odpuštěním a pochopením. Ted dokonce vypátrá někdejší otcovu milenku a dopřeje mu s ní ještě jedno společné setkání. Stařík tak umírá dokonale smířen a s vědomím, že v posledních dnech svého života nebyl sám. Ano, je to strašné klišé, ale přesto se Duchovnymu podařilo vytvořit čtivý příběh, který opravdu ocení především muži, obzvlášť ti, kteří umí číst v baseballových výsledcích.
Knihu zakoupíte za 200 Kč na stránkách www.bux.cz.

 

Emma Donoghue – Zázrak

Když na obálce čtete referenci Stephena Kinga, v níž se píše o vynikajícím a skutečně strhujícím románu, a zároveň víte, že hrdinkou je jedenáctiletá Anna, čekáte démonem posedlého spratka ve stylu Damiena. Nenechte se však zmýlit. Anna je zbožnější než papež. Dokonce tvrdí, že je natolik vyvolená, že nepotřebuje k životu potravu jako běžný smrtelník. Obyvatelé irského venkova se už už radují, že se v jejich středu vyskytla světice a že díky poutníkům, kteří budou chtít zázračné děvče vidět na vlastní oči, se peníze jen pohrnou.

Než se však tak stane, je třeba celou věc prověřit, aby z velké slávy nebyla velká ostuda. Je proto povolána anglická ošetřovatelka Lib, která má za úkol po dva týdny Annu bedlivě sledovat a hlídat, zda jí, či nejí. Zpočátku se seznámíme hlavně s Lib, která – vychováním protestantka, ve skutečnosti však nevěřící – naráží v Irsku na přehnanou katolickou zbožnost. Mezi oběma stranami – ošetřovatelkou a rodinou dívky – tak od samého počátku dochází k třenicím. Další, co Lib znepokojuje, je bída a nehygienické podmínky, v nichž rodina žije, a rodinný lékař, který uvěřil tomu, že Anna je zázračné dítě, které přišlo na to, jak přežít bez potravy jen ze vzduchu.

To je samozřejmě blbost a Anna chřadne všem před očima. Domluvit si však nedá. Lib se ovšem nevzdává a postupně rozkrývá nechutný rodinný příběh, v němž hlavní roli hraje mrtvý bratr a matčina lhostejnost.
I když bych s hodnocením „vynikající a strhující“ byla opatrná, jde o působivý příběh, na němž jsem ocenila hlavně chvíle, kdy se vycepovaná anglická ošetřovatelka z města střetává s irskou venkovskou mentalitou. V polovině 19. století nebyly vztahy mezi těmito národnostmi zrovna nejlepší, Irům na náladě nepřidal ani hladomor, kterým v té době kvůli bramborové plísni trpěli, Lib proto naráží na odpor téměř neustále. Vše však vyváží nalezená láska a happy end.
Knihu zakoupíte za 240 Kč na stránkách www.bux.cz.

 

Sára Saudková – Zpocená záda

Po částečně autobiografickém románu vychází Sáře Saudkové další kniha, která staví hlavní postavu Davida před nelehké rozhodování. David je úspěšný právník se zálibou ve vaření, ženou, dětmi, zahradníkem, chůvou a hospodyní. Ideální rodinnou pohodu bourá jen žena, která je kariéristka a kráva k tomu. Že by se z jejích osidel mohl osvobodit, si však David nepřipouští. Alespoň ne dříve, než se v opilosti vyspí s její kamarádkou. Tato situace staví Davida na rozcestí. Bude vzorným manželem v rodině s idylkou jen na oko, nebo zvolí svobodu (nejen tu sexuální) a vlastní hrdost i za cenu ztráty všeho ostatního?

Zpocená záda nejsou jen eroticky laděným románem, ale i trefnou sondou do partnerských vztahů se všemi jejich klady i zápory. Role páru Davida a Zuzany jsou však přetočené. Jelikož Zuzana není schopná se pro svou kariéru o domácnost starat, přebírá tuto péči David. Co však Zuzana zvládá bravurně, je prolézání Davidovy pošty, sebelítost a žárlivé scény. Kdo by nechtěl zdrhnout. Jenže aby to nebylo z bláta do louže… Kniha je psaná svižným stylem, děj má i přes občasné přerušení autorskými poznámkami spád. Ústřední pár je sice vylíčen černobíle a Zuzana to má u všech předem spočítané, ničemu to však nevadí. Jedná se o příjemné překvapení a Sára Saudková dokazuje, že své vidění světa dokáže přenést nejen na fotografii, ale i do slov.
Knihu zakoupíte za 240 Kč na stránkách www.bux.cz.

 

Na článku spolupracovaly: Petra Rašková (Ke dnu, Spisovatel jako povolání, Něco si vymysli) a Soňa Hanušová (Zpocená záda, Zázrak, Ten mizernej Bucky Dent!, Hukot času)