Nakladatelství Euromedia vydává fantastické knihy, mezi něž se řadí i další díl série Můj boj Karla Ove Knausgårda i prvotina Kniha noci Rodriga Blanca Calderóna.

 

KARL OVE KNAUSGÅRD – MŮJ BOJ (OSTROV CHLAPECTVÍ)

Karl Ove Knausgård (narozen roku 1968 v Oslu) vyrůstal na norských ostrovech Tromøy a Kristiansand v rodině učitele angličtiny a zdravotní sestry. Když dospíval, rodiče se rozvedli a otec zcela podlehl závislosti na alkoholu. Tvrdá výchova tímto mužem s neúměrně vysokými nároky na své potomky výrazně formovala Kausgårdovo sebepoznání a sebepochopení.

Absolvent studia umění a literatury na univerzitě v Bergenu žije se svou druhou manželkou, švédskou spisovatelkou Lindou Böstromovou, a jejich čtyřmi dětmi ve švédském Österienu.
Čtyřčlenná rodina Knausgårdových – matka, otec a synové Yngve a Karl Ove – se stěhuje do nového domu na jihonorském pobřeží. Začínají sedmdesátá léta a budoucnoust se zdá otevřená všem možnostem.

Důkladně a do detailů, někdy pro něj i značně bolestných, líčí mladší ze sourozenců svůj svět dětství, svět silných a jedinečných zážitků, svět, kde dospělí a jejich potomci vedou paralelní životy, které se nikdy neprotnou.

Ve třetím dílu série Karl Ove otvírá zatím nejhlubší minulost – řada lidí ji srovnává s Proustovým Hledáním ztraceného času. Knausgårdovy knihy nemají děj, nemají zásadní zápletku, prostě plynou stejně jako život. A tím si získaly srdce milionů čtenářů po celém světě.

Je pravda, že když jsem se dozvěděla, že u nás vychází první díl série prostřednictvím obřího plakátu, kde byl v celé své kráse portét charismatického spisovatele, neváhala jsem otevřít dveře prvního knihkupectví a ještě v autobuse cestou domů knihu rozečíst.

A udělala jsem dobře.
Knausgård je vynikající vypravěč a série Můj boj získává na atrativitě i faktem, že vše, co se v ní píše, se skutečně stalo. A že se s autorem kvůli zveřejnění knih přestala bavit půlka rodiny? Inu, to se stává.

Stejně jako se stává vše ostatní, co spisovatel do svých děl zakomponoval. Nečekejte složité zápletky, zbytečné napětí ani překvapivou gradaci příběhu. Čekejte zpověď člověka, který má co říct a říká to s jistou dávkou pokory, lásky i sebeironie.

Víte, co se stane, když někdo vysloví nahlas jméno Haruki Murakami? Ten němý úžas, pokývání hlavami, tiché uznání? Nebude trvat dlouho a tohle se bude dít při vyslovení jména Karl Ove Knausgård.

RODRIGO BLANCO CADERÓN – KNIHA NOCI

Rodrigo Blanco Calderón, narozený v roce 1981, je venezuelský spisovatel žijící v exilu v Paříži. Hovoří se o něm jako o jednom z nejtalentovanějších prozaiků poslední doby. Vydal tři sbírky podívek, v roce 2007 obdržel cenu Bogotá39, jež se každoročně uděluje nejlepším latinskoamerickým spisovatelům do třiceti devíti let.

Kniha noci, což je jeho debutový román, vyšla už ve Francii a chystá se také vydání v Nizozemsku.

Caracas 2010: společnost je paralyzovaná režimem Huga Cháveze, chybí potraviny, jsou přerušovány dodávky elektřiny. Dva přátelé – psychiatr a spisovatel – se scházejí v asijském bistru a debatují o literatuře, hudbě a aktuálních vraždách venezuelských žen.
Spisovatel má v hlavě velký gotický román nazvaný The Night podle kultovní skladby kapely The Morphine.

V historické odbočce se v díle vypravíme do Paříže, Prahy a Varšavy. Autor představuje desítky osudů drobných hrdinů, které míchá s reálnými postavami ze světa hudby, literatury a politiky.
Závěr díla je apokalyptický: i múza našich přátel Margarita je brutálně zavražděna. Přátelé se rozcházejí… Caracas se propadá do nekonečné tmy…

Tuto knihu lze číst jako politický thriller, ale především jako společenskou fresku s množstvím postřehů, kulturních odkazů i detektivních až hororových zápletek.
Vyprávění občas připomíná psychedelický rock a jindy poklidně plyne jako vážná hudba.
Rodrigo Blanco Calerón si zaslouží naši pozornost, jeho prvotina je dechberoucí.

 

Obě knihy zakoupíte na stránkách www.euromedia.cz.