Pětašedesáté knižní tipy, tentokrát od nakladatelství Host, představí dva zásadně odlišné tituly, které však pojí mladí hlavní hrdinové a napětí. Skandinávskou urban fantasy Ztracení 
a britskou detektivku Černé ovce a beránek Boží jsme přečetli za vás a s klidným srdcem vám je můžeme doporučit.

Joanna Cannonová – Černé ovce a beránek Boží

70. léta v Anglii. Dvě kamarádky Grace a Tilly žijí ve spořádané Morušové ulici, kde se zdánlivě neděje nic zajímavého.

Ovšem až do doby, než zmizí paní Creasyová. Nikoho to zas tak moc nevzrušuje, ale malé nerozlučné přítelkyně se rozhodnou, že záhadnému zmizení přijdou na kloub. První, kdo dívkám nevědomky poradí kde začít, je místní farář.

Ztracený člověk může být nalezen, pokud začne hledat Boha a tak Grace usoudí, že pokud najdou Boha, najdou i paní Creasyovou. Dobrodružství může začít.
Románový debut Joanny Cannonové vlastně není vyloženě detektivkou, je to především příběh dospívajících děvčat, která slova faráře pochopí s až dojemnou dětskou upřímností a díky svému odhodlání najít zmizelou sousedku najdou pravdu.

Během jejich pátrání se totiž začnou jevit nenápadní sousedé jako ti, kteří mají co skrývat. Nikdo není bez viny a to je možná ta největší a nejdůležitější věc, na kterou dospívající člověk nejen může, ale hlavně musí přijít.

Kniha Černé ovce a beránek Boží je jednoduše milé čtení, které vás nebude nudit ani jedinou stránku. Dětské hrdinky, především pak Grace, vám možná připomenou Čiperu z pera legendární Harper Leeové v románu Jako zabít ptáčka. Román Joanny Cannonové rozhodně není jen pro dospívající mládež, je pro všechny, kteří už možná zapomněli, jak velké dobrodružství je hledat pravdu.

Henrik Fexeus – Ztracení 1: Poslední iluze

Young adult a urban fantasy – tyto dva žánry se spojují v beletristickém debutu Henrika Fexeuse. Sedmačtyřicetiletý autor je jinak znám jako mentalista a odborník na řeč těla. Na svém kontě tak má již několik titulů z této oblasti (například Naučte se číst myšlenky! z roku 2007, česky 2016). Překvapivě jen málo z jeho původního oboru se promítne v románu Ztracení.

Sedmnáctiletá Ky omylem prorazí zeď ve svém pokoji a najde za ní síť tunelů a chodeb, kterými se lze dostat nejen pod dům, ale i dál pod Stockholm. A také narazí na Jaquina, který ji přemluví k tomu, aby podzemí lépe prozkoumali. Narazí tak na partičku, již vede Bossi. Jsou zrovna na misi, musí zachránit Adama, druhého hrdinu Ztracených, před šediváky, kteří si na něj brousí zuby. Ale proč? Kdo jsou? A jak to, že nelze opustit město, ať se snažíte sebevíc? A je Bossi se svou družkou Gabrielou opravdu klaďas, nebo sám skrývá nehezké tajemství? A co Adam a Ky? Jsou si souzeni?

Ve vyprávění příběhu se po jednotlivých kapitolách střídají Adam a Ky, respektive je kniha psána v er-formě z jejich úhlu pohledu. Od samého začátku Fexeus udržuje napětí a neprozradí víc, než musí. I přes minimum informací, které čtenář kousek po kousku dostává, knize nechybí spád a zajímavý příběh. Neustále se něco děje, byť je to zahaleno závojem tajemství. Touha po rozuzlení žene čtenáře dál a dál až na samý konec knihy. Tam jej však čeká trpké zklamání, které avizuje už pořadové číslo 1 na obálce. Otevřený konec nechává prostor nejen pro další pokračování, ale i pro mučivou zvědavost, co bude dál.

Obě knihy zakoupíte na stránkách www.hostbrno.cz.

Na článku spolupracovaly: Petra Rašková (Černé ovce a beránek Boží) a Soňa Hanušová (Ztracení 1: Poslední iluze)