Pokud bychom měli zmínit dvě knihy, které nás o letošním podzimu potěšily nejvíce, jednalo by se o román Továrna na vafle Romana Helinskiho a Mount Kodaň Kaspara Collinga Nielsena od nakladatelství Albatros.

Kaspar Colling Nielsen – Mount Kodaň

Dánská vláda vztyčí nad hlavním městem – jedním z nejplacatějších míst světa – tři a půl tisíce metrů vysokou horu. Po obvodu má přes 55 kilometrů a její povrch odpovídá velikosti zhruba sto osmnácti tisícům fotbalových hřišť. Hora nese název Mount Kodaň.
Dánsko díky ní získá několik dalších klimatických zón, od tropické až po polární, jež vytvoří živnou půdu pro bezpočet nových exotických druhů zvířat a rostlin, které až neuvěřitelně obohatí dánskou faunu a flóru.
V tomto dobře známém a současně podivném cizím prostředí se odehrává sedmnáct příběhů, jejichž hrdinové mají úžasné představy o novém, lepším životě, přičemž se však odmítají podřídit jak obyčejné logice, tak přírodním zákonům či gravitaci.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Jeden se skrze fyzické strádání snaží setkat s Bohem, druhý se speciální přípravou mění v magnetickou bytost, třetí se za pomocí drastických experimentů naučí létat a mimo jiné postupem času zruší kastovní systém v Indii.
Mount Kodaň je typem knihy, kterou jsem snad nikdy nečetla – našla jsem v ní mix černého humoru, grotesky i jistého bizáru, což dokonale lahodí mému vkusu. Knihu jsem přečetla jedním dechem, autor píše svižně, nenudí, bravurně spojuje tradici a smysluplnost s naprostou absurditou.
Mount Kodaň balancuje mezi dobře známou každodenní banálností a absolutní bizarností.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Roman Helinski – Továrna na vafle

V továrně na vafle vládně čilý ruch, vše běží v zajetých kolejích, vafle přijíždějí na páse a ženy je balí do krabiček… Pak ale přichází narušitel Arka Narovski – vysoký, charismatický, tajuplný. Atmosféra v továrně rázem začne houstnout a výroba tuhnout jako vafle v peci.
Je až s podivem, jak dokonale se podařila Helinskimu vykreslit manipulace davy, srovnání s Orwellovou Farmou zvířat je rozhodně na místě. Děj jde často do krajností, občas nad ním zůstává rozum stát, ale stále je uvěřitelný, běhá z něj mráz po zádech.

Autor fotografie: Kamil Pekař

Upozorňujeme, že po přečtení Továrny na vafle budete mít možná problém zavolat svému zubaři, ale pokud znáte někoho, komu podobné příběhy nevadí, coby Ježíšek se blýsknete: kniha se pyšní krásným přebalem, který lze pod stromeček položit jen tak – balicí papír ani dárková taška nejsou potřeba.

 

Knihy zakoupíte na stránkách www.albatrosmedia.cz.