Knižní tipy #68 nakladatelství Host

288

Nic mi nezpříjemnilo vánoční svátky tak jako vědomí, že konečně budu mít čas se pořádně zakousnout do stohů knih a číst a číst a číst, celé dny a celé noci. Společnost mi tentokrát dělaly především knihy z nakladatelství Host a rovnou vám představím ty, které mě bezesporu nadchly a které při troše dobré vůle sfouknete za jedno odpoledne.

Robin Sloan – Kvásek

Lois se splní sen, když se coby mladá programátorka dostane do jedné ze špičkových technologických společností. Aspoň si to myslí, než zjistí, že práce v takovémto korporátu obnáší nulový osobní život, přespávání v práci, respektive programování dlouho do noci a od brzkého rána, a také žádný čas na pořádné jídlo. Všichni se stravují výživovými gely a Lois tak brzy z klasického jídla není moc dobře.

Ovšem jen do chvíle, kdy dva bratři začnou s rozvážkou jídel, které připravují ve svém bytě. Jejich pikantní polévka a sendviče z toho nejlepšího chleba dodají Lois novou energii do života i práce. O to zklamanější je, když se s ní bratři jednoho dne přijdou rozloučit. Alespoň jí nechají kvásek, z něhož si může péct chleba, čímž její život nabere úplně nový směr.

Robin Sloan nám předkládá příběh plný moderních technologií, zlých nadnárodních společností a farmářských trhů spojený s tradičním pečením chleba a tajuplnou mazgskou kulturou. Nechybí ani pečlivě skrývaná lovestory, která se projeví až v samotném závěru. Gastronomické koncepty, které Sloan v knize předkládá, nejsou zcela mimo, dokonce některé z nich opravdu fungují už nyní, jako například pečivo z cvrččí mouky.

S tím vším se potkáte, zatímco hlavní hrdinka bude hledat sama sebe a snažit se dát svému životu správný směr. A nakonec nejde ani o to, jestli jí fandíte, nebo ne, ale o tu atmosféru a představu čerstvě upečeného chleba, která vás bude po celou dobu chlácholit a motivovat k další četbě.

Lidmila Kábrtová – Místa ve tmě

Jestli mě v poslední době nějaká kniha překvapila, zvedla ze židle a zase do ní posadila, pak je to tato sbírka povídek. Koho vypijou lišky, autorčin debut z roku 2013, mě minul, ač knihu shodou okolností vlastním. Po přečtení Míst ve tmě jsem tento omyl šla rychle napravit a strávila tak s Lidmilou Kábrtovou jeden příjemný den.

A to i přesto, že Kábrtová rozhodně nepíše o milých věcech. Hrdinkami povídek z Míst ve tmě jsou ženy, s nimiž si život i muži nepěkně zahrávají. S některými hrdinkami se potkáváme opakovaně, některé z nich se potkají i spolu navzájem, aniž by se znaly. Trochu to připomíná náhodně nenáhodné provázání postav v Bábovkách od Radky Třeštíkové.

Velkou předností Kábrtové je to, jak zachází se slovy, jak je řadí a jak plynou. Díky tomu se kniha čte s neobvyklou lehkostí, i když o lehkých věcech nepojednává vůbec. Ale aspoň jedna z povídek končí dobře, aspoň jedna hrdinka se vzepře svému osudu a uteče před svým mužem na druhý konec republiky.

Ostatním hrdinkám můžeme jen smutně sami domýšlet lepší konce. I přes tísnivou atmosféru povídek se ale rozhodně jedná o perfektní čtivo. A přečtěte si i ty Lišky. Opomenout Lidmilu Kábrtovou by byl skoro hřích.

Oba tituly zakoupíte na www.hostbrno.cz.