V loňském roce jsme vám nabídli už řadu knih, o kterých si myslíme, že stojí za přečtení a letos v tom budeme samozřejmě pokračovat. Dnes se podíváme, jaké knihy nás zaujaly v nabídce nakladatelství Grada:

Martin X. – Vražda v Průhonickém parku

Vyprávění novináře Arnošta Vinše zavádí čtenáře zpět na začátek divokých devadesátých let. Tehdy veřejností otřásly brutální vraždy dvou mladých žen, jimž pachatel nebo pachatelé vyjmuli orgány. Spekulovalo se o mnoha motivech, včetně rituálních vražd nebo obchodu s orgány, policie ale přes veškeré úsilí případ nedokázala uzavřít.

Vinš, který se touží proslavit a chce se stát reportérem špičkové úrovně, rozjede pátrání na vlastní pěst. S pomocí svých známých u policie a ve věznicích se dostane ke zdroji informací, který policie neměla.
Novinář se tak setkává s vězněm, který je odsouzený za vraždu dalšího vězně, tvrdí však, že je nevinný. Po Arnoštovi žádá zajištění obnovení procesu za informace, které mohou vést k pachateli vražd dvou mladých žen. Rozjíždí se tak psychologická hra, kdy si čtenář ani Arnošt nejsou jistí, zda vězni věřit a zda se vyplatí riskovat. Arnošt během vyšetřování kauzy čelí i osobním problémům, které jemu ani jeho práci dvakrát neprospívají.

Celý příběh je napsaný čtivě, srozumitelně, zbytečně nezabředává do složitých souvětí a neodbíhá od tématu. Čtenář si Arnošta oblíbí na první dobrou, jeho šéf a přítelkyně už takové štěstí mít nebudou. Vězeň, který přesvědčuje o své nevině, má dokonale vykreslený profil – manipulativní egoista, který si s ostatními hraje jako s loutkami.Knihy Grada 6 - Vražda v Průhonickém parkuPřestože Vražda v Průhonickém parku není literaturou faktu, je znát, že autor o případu věděl řadu podrobností.

Vicki Petterssonová – Řez

Strhující thriller, který vám nedá spát. Horké léto v Mohavské poušti. Kristine Rushová a její snoubenec Daniel jsou na cestě z Las Vegas do Lake Arrowhead v Kalifornii. Zničehonic je však Daniel unesen z liduprázdného odpočívadla a Kristine se musí rozhodnout: vrátit se domů bez úhony a s myšlenkou, že už nikdy neuvidí svého snoubence, nebo vyrazit na cestu do spalující pouště a pokusit se Daniela najít. Když se rozhodne svého snoubence začít hledat, ještě netuší, že její kroky povede vrah.

Knihy Grada Řez

Pokud jste slabší povahy, vadí vám brutalita, psychické a fyzické týrání a hektolitry krve, knihu raději nečtěte. Nemuseli byste dobře spát. Pokud vám však nějaká ta povalující se lidská vnitřnost nevadí a máte rádi, když s vámi děj cloumá, váš žaludek během některých zvratů lehce zaprotestuje a vy si říkáte, že hůř už snad nebude, slibuju vám, že bude. A někdo, například já, to tak má rád.

Flint Whitlock – Buchenwaldské bestie

Velitel tábora Buchenwald Karl Otto Koch měl neomezenou moc a zcela volné ruce rozpoutat nevídané peklo. Se svou ženou Ilse dali volný průchod zlu ve všech možných podobách a vládli společně jako šílený královský pár, který si svůj palác (Villu Koch) vybavoval dekoracemi vyrobenými z lidské kůže.

Kniha vypráví jejich příběh a vysvětluje fungování KL Buchenwald s fascinující naléhavostí, která nás přenese desítky let nazpět, abychom se stali svědky hrůz koncentračního tábora a v závěru naštěstí i jeho osvobození americkou armádou a následného potrestání vládnoucího páru a dalších pachatelů nacistického zla.

Knihy Grada Buchenwaldské bestie

Mrazivý portrét naprosté lidské zvrácenosti a krutosti, hrůzostrašný a krutý příběh. Přestože knihu několikrát odložíte, protože se vám oči zalijí slzami nebo se vám udělá špatně, nakonec ji dočtete do konce. A možná už si nikdy nebudete stěžovat na to, v jaké době žijete.

Richard Sklář – Anděl smrti

Hlavní hrdinka Bo, žena s hodně divokou minulostí a výcvikem ve speciálních jednotkách tehdejšího socialistického ministerstva vnitra, dnes vynikající a dobře placená makléřka, znovu rozjíždí šokující pátrání plné napětí a nečekaných zvratů.
Bo se vrací z dovolené na Srí Lance a jede za prvním klientem, který nabízí přes její realitní kancelář k prodeji svou velkou rezidenci. Zdá se, že obchod proběhne naprosto bez problémů, přesto z toho nemá Bo dobrý pocit.

Se svým parťákem ve firmě, Říďou, se ještě téhož dne vrací do domu, aby získala další podrobnosti. V objektu však nachází něco, co ji doslova vyděsí – v bolestech umírajícího člověka. Další pátrání ji vede ke zjištění, že tím člověkem je bývalý vlivný politik, který se na úkor státu pohádkově obohatil. Další úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat a Bo se z policejní logiky stává hlavní podezřelou. Média ji okamžitě nazvou „Andělem smrti“ a senzace je na světě.

Kniyh Grada Anděl smrti

Osobitý šibeniční humor hlavní hrdinky odlehčuje vypjaté situace a dodává příběhu náležité koření. Všechny osudy se v závěru protnou, avšak poněkud jinak, než je na první pohled zřejmé…
Autor románu v syrovém severském stylu, Richard Sklář, se narodil v roce 1968 v Orlové. Přes 20 let žije v Ostravě, živí se jako spisovatel, scénarista a fotograf.

Scott Turow – Identita

Státní senátor Paul Gianis právě kandiduje na šéfa exekutivy distriktu Kindle County, když je jeho bratr Cass, jednovaječné dvojče, právě propuštěn z vězení, kde si odpykal pětatřicetiletý trest za vraždu své přítelkyně Dity Krononové…
Když se bývala agentka FBI Evo Millerová, dnes vedoucí bezpečnostního odboru Krononova rodinného podniku, a soukromý detektiv Tim Brodie pokoušejí znovu vyšetřit nejasnosti obklopující Ditinu smrt, zaplétají se do tajemné spleti záhad a podvodů…

Knihy Grada Identita

V kulisách hypermoderních kanceláří, soudních síní nabitých novináři, předvolebních meetingů plných polopravd a léček na voliče rozehrává Turow strhující psychologické drama, v němž účinkují právníci, byznysmeni, politici i průměrní občané, zapletení do temných událostí, které se odehrály před více než čtvrtstoletím.