Prázdniny se přehouply do své druhé půle, léto se s námi brzy rozloučí, ale knihy, které je třeba ještě přečíst, neubývají. Ba právě naopak! Neustále se vynořují knižní novinky, které si žádají naši pozornost. Tentokrát se náš výběr zaměřil na nakladatelství Host, v němž jsme si vyhlédli ryze letní knihy: od letní mozaiky přes dovolenkový ráj a kavárenské poflakování až po léto jednoho století. Že z naší volby nejste moc moudří? Pak čtěte dál, vše se osvětlí.
Radka Denemarková – Peníze od Hitlera
Radka Denemarková (* 1968) je úspěšnou českou spisovatelkou a držitelkou několika literárních ocenění, a to u nás i v zahraničí. Jako doposud jediná z českých autorů obdržela cenu Magnesia Litera hned ve čtyřech kategoriích. Mimo jiné také za prózu Peníze od Hitlera (s podtitulem Letní mozaika). Přestože tento román vyšel již v roce 2006, byla by škoda na něj zapomenout. Letos proto vydalo nakladatelství Host jeho reedici.
Přestože je kniha velmi čtivá a díky autorčině práci s jazykem působí lehce jako nejjemnější hedvábí, nenechte se zmást. Samotný příběh je temný a dosahuje „hloubky antického dramatu“, jak jej označila porota ceny Magnesia Litera. Nelze s nimi než souhlasit, neboť tematika koncentračních táborů, druhé světové války a událostí bezprostředně po jejím skončení nevěstí žádnou humoresku.
Gitě Lauschmannové je sotva 16 let, ale zkušeností má více než stoletá stařena. Tak se ostatně i cítí a po skončení druhé světové války Gita netouží po ničem jiném než se vrátit domů, do rodných Puklic. Jenže ouha. Její otec, který v Puklicích vlastnil řadu výrobních podniků včetně lihovaru a škrobárny, byl pro Němce Žid a pro Čechy Němec. Kolaborant. Jaký paradox. Když se tedy Gita vrací z koncentračního tábora, nečeká ji vřelé přijetí. Jejich dům je již zabaven, stejně jako veškerý majetek. Místní obyvatelé jsou semknutí a přejí si jediné – její smrt. Gitě se podaří opět uniknout. A vše ustát díky mantře „hlavně se udržet v lati, nezkolabovat, neječet“. Po 60 letech od konce války však na Gitu čeká satisfakce a očištění její rodiny. Otázkou ovšem je, zda už není příliš pozdě…
Eva Meijerová – Ptačí domek
Také nizozemská výtvarnice, spisovatelka a filozofka Eva Meijerová (* 1980) předkládá ve své knize silnou hrdinku. Len Howardová měla odmala blízko ke dvěma věcem: k hudbě a k ptákům. Obojí objevila díky své rodině, zejména díky svému otci. Ten, sám básník, pořádá pravidelné salony pro vybranou společnost. Len jeho básně hudebně doprovází a její talent nezůstává bez povšimnutí. Prosadí si proto, že bude studovat konzervatoř v Londýně, kde následně získá i místo v renomovaném orchestru.
Nicméně něco jí v životě stále chybí. Ve volném čase se věnuje pozorování ptáků a svou amatérskou zálibu v ornitologii se snaží proměnit ve skutečnou vědu. Například odsuzuje zkoumání ptáků v zajetí, jelikož podle ní zajetí předurčuje jejich chování, a tím pádem i výsledky výzkumu. Později si uvědomí, že ono chybějící místo v srdci mohou zaplnit právě ptáci. Konkrétně celé generace sýkorek, jež žily v blízkosti jejího venkovského domku, který si Len pronajala po svém odchodu z orchestru.
Na celém příběhu je nejvíce fascinující, že jde o biografii. Gwendolen Howardová žila v letech 1894-1973. V roce 1938 zakoupila pozemek ve vesnici Ditchling s budovou, kterou později ona sama nazvala ptačím domkem. S ptáky, kteří žili nejen v okolí jejího domu, ale také přímo v něm, si vytvořila jedinečný vztah. Ochraňovala je, starala se o mláďata, spravovala poškozená hnízda a dělila se o potravu – i v době války, kdy jídlo bylo na příděl.
Pokud se o této neobyčejné ženě chcete dozvědět více, je kniha Evy Meijerové perfektní příležitostí.
Florian Illies – 1913
Rok 1913, léto jednoho století. Německý spisovatel a historik umění Florian Illies (* 1970) vám nikoli v jedné, ale hned ve dvou knihách ukáže, co vše se může stát během jediného roku. Kolik známých osobností a umělců v té době žilo, tvořilo a podstupovalo své existenční i existenciální útrapy.
Na knihu 1913 – Léto jednoho století z roku 2012 Illies navazuje druhým dílem 1913 – Co jsem ještě chtěl vyprávět. První edici českého vydání letos doprovodila také reedice prvního dílu. I my doporučujeme zakoupit si obě knihy a přečíst je naráz. Rozhodně nebudete litovat.
llies předkládá krátké příběhy, zprávy takřka bulvárního typu a anekdoty, jimiž ukazuje umělce a další osobnosti v novém světle. S lehkostí, a přitom s náznakem suchého humoru informuje čtenáře o pikantních, zábavných i zcela nepodstatných událostech ze života slavných lidí roku 1913. Dozvíte se například, že Picasso měl tři kočky, kdežto Duchamp jen dvě. Že Klimt i v 51 letech bydlí u své matky. Také odhalíte, co psal Kafka své milé a že to s ním rozhodně neměla lehké. Povrchnější informace pak ovšem protne určitá historická souvislost, která stojí nejen za pozornost, ale také za zapamatování. Jako třeba, že Hitler a Stalin ten rok pobývali oba ve Vídni, nedaleko Schönbrunu. Oba chodívali na večerní procházky do stejného parku, a tak se tehdy možná potkali.
Pokračování je stejně zábavné i překvapivé. Také se vymaňuje z úzkého okruhu vídeňských velikánů a díky tomu zjistíme, co v roce 1913 dělala Coco Chanel, Francis F. Fitzgerald nebo Mondrian.
Stále máte pochybnosti, zda vás tento deníkový záznam obyčejného života neobyčejných osobností skutečně může nadchnout? Pak nám dovolte malou ukázku: „Jediný pátek třináctého roku 1913 je 13. června. Arnold Schönberg, panikář, se už celé měsíce bojí tohoto nešťastného dne. A co se stalo? Nic.“
Sarah Bakewellová – V existencialistické kavárně
Píše se rok 1933. V pařížském baru Bec-de-Gaz nedaleko Lucemburských zahrad si tři mladí přátelé objednávají meruňkový koktejl. Nápoj patří k místním specialitám, takže to není nic zvláštního — až na to, že druhá runda zásadně ovlivní světovou filozofii, literaturu a kulturu…
Také Sarah Bakewellová (* 1963) ví, jak zaujmout i složitým tématem. Její zatím poslední kniha z roku 2016 pojednává o filozofii a historii existencialismu. Hlavními protagonisty knihy jsou Martin Heidegger, Jean Paul Sartre, Simone De Beauvoir či Søren Kierkegaard a další umělci hlásící se k existencialismu. Bakewellová přibližuje nejen jejich životopisy a dílo, ale také vysvětluje obecně, co znamená existencialismus, fenomenologie a další pro tuto filozofii důležité pojmy.
Přestože jde o náročnější knihu, jíž nechybí ani poznámkový aparát, má do odborné literatury daleko. Spíše by bylo možné ji označit za populárně-naučnou, obstojí ale i ve škatulce románu. Kromě věcných faktů a vysvětlení hlavních myšlenek převratného filozofického směru nás Bakewellová totiž neochudí o osobní historky ze života filozofů, například kdo se s kým pohádal. To vše autorka obohacuje o své vlastní názory na díla jednotlivých autorů. Výsledkem je zajímavá koláž, která se hodí i do horkých letních dní.
Mons Kallentoft – Dívej se, jak padám
Bez mučení přiznáváme, že v konkurenci ostatních knih z tohoto výběru nás Mons Kallentoft zaujal nejméně. Jenže jako jsme si před dekádou nedovedli představit dovolenou bez prostoduchého, ale odpočinkového románu z červené knihovny, nyní jsou stejně populární krimi romány a detektivní příběhy. A přesně to nám švédský spisovatel nabízí. Příběh prvního dílu jeho nejnovějšího diptychu se navíc odehrává v centru dovolenkového ráje, ve městě Palma na Mallorce. Z toho důvodu si Mons Kallentoft své místo v tomto článku rozhodně zaslouží.
Tim Blanck, policista ve výslužbě, přesvědčí svou ženu Rebeku, aby pustili svou šestnáctiletou dceru s kamarádkami na prázdniny na Mallorcu. Emme se z dovolené však nevrátí a slehne se po ní zem. Tim se zařekne, že se nevzdá a vypátrá, co se s Emme stalo. Své ženě, která se smířila s dceřinou smrtí, navzdory. Tim, který tak přišel o dceru i ženu, pátrá na Mallorce po stopách Emmina zmizení a k tomu si přivydělává jako soukromý detektiv. Při vyšetřování zdánlivě obyčejné nevěry se pak nejen zaplete do pavučin mallorského podsvětí, ale také narazí na něco, v co už sám téměř ani nedoufal – na stopu své dcery.
Možná vám chvíli bude trvat, než naskočíte na stejnou vlnu jako Kallentoft. Děj knihy skáče bez výraznějších předělů od Tima k Rebece a Emmě, z přítomnosti do minulosti a zase zpět. Zpočátku tak trvá se v tom zorientovat, ale jakmile na autorův způsob psaní přivyknete, nic už vám nebrání se ponořit do pátrání po pohřešované dceři. A kdo ví, třeba si knihu vezmete s sebou na dovolenou a přečtete si ji právě na pláži v Mallorce.
Všechny knihy zakoupíte na www.hostbrno.cz.