Pokud jste, podobně jako já, letní měsíce strávili prací a dovolenou odsunuli až na okamžik, kdy do Česka přichází podzim, potěší vás můj výběr oddechové literatury z nakladatelství Albatros. Čtveřice vybraných knih vám pomůže zapomenout na všední starosti (respektive zjistíte, že každodenní trable neprožíváte jen vy, ale například i herečka Národního divadla) a prodlouží léto o pár dalších chvil.
Martina Preissová – Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody
Herečka Martina Preissová je přes dvacet let členkou souboru činohry Národního divadla a v současnosti také hraje v seriálu Slunečná. Navzdory své slávě řeší životní trable jako každý jiný. I herečka Národního divadla občas zapomene doma klíče nebo uplácí své děti hranolky výměnou za půl hodiny ticha v autě cestou na chalupu.
Své drobné životní etudy Martina Preissová sepsala do souboru povídek Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody. Útlá, ani ne dvousetstránková kniha obsahuje 27 kapitol, v nichž herečka popisuje svůj běžný život. Příhody jsou mnohdy obyčejné, Martina Preissová je však vypráví s humorným nadhledem. Nebojí se podělit ani o své trapasy a bořit tak mýty o herečkách.
Má oblíbená povídka pojednává o dvou studentech FAMU, kteří Martinu Preissovou zastavili na piazzetě u Národního divadla s oslovením, zda by jim coby laik mohla říct, jak vnímá divadlo. Perfektní trapas pro všechny zúčastněné se Martina Preissová nebojí dát všanc a pokud si zoufá, že ji lidé ani po dvaceti letech na prknech Národního divadla nepoznávají, přechází to v knize s elegantní lehkostí.
Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody není sofistikovaná literatura, ani se nedozvíte objevné informace o práci herečky. Jde o jemné pošťouchnutí a připomínku, že herečka je člověk jako každý jiný. Průlom do literárního světa tedy sice neudělá, ale potěší a rozhodně si zaslouží vzít s sebou do letadla.
Martin Váša – Zůstane to v rodině
Po debutu Dělám si to sám (2017) vyšla Martinu Vášovi druhá kniha Zůstane to v rodině. Fashion editor magazínu Vogue i tentokrát zvolil deníkový záznam se silně autobiografickým podhoubím. Byť v jeho knize se magazín, ve kterém pracuje, jmenuje One Way a jeho šéfredaktorkou je Patricie Laufenstein.
Martina Vášu jsem poprvé zaznamenala právě v souvislosti s Vogue. Náhodně jsem natrefila na jeden z jeho fejetonů a přišel mi vtipný. Čas od času jsem si přečetla další a coby foodie jsem v loňském roce se zaujetím sledovala jeho kuchařské pokusy (úspěšné, nutno dodat).
Kniha Zůstane to v rodině je napsána stejným poťouchlým a sebeironizujícím tónem, jakým Martin Váša píše i své fejetony. Nepopisuje však bohémský a zdánlivě úžasný život fashion editora jednoho z nejprestižnějších módních časopisů na světě. Martin Váša, v kontrastu s tónem a stylem psaní, se v knize z velké míry věnuje svým úzkostem, strachu z rozchodu s partnerem či pocitu vyhoření z práce. Psaní pro něj ztratilo status radosti a záliby a proměnilo se v povinnost. Práce je práce je práce. A aby toho nebylo málo, slíbil Martin dodat nakladatelství novou knihu. Život je jen trápení!
Při čtení se nutně musíte ptát, nakolik silné je ono autobiografické podhoubí. Tato informace ale dost pravděpodobně také zůstane v rodině a v nejužším okruhu autorových přátel. Ačkoli lze odhadnout, že odchod z One Way alias Vogue bude již z roviny fikce. Nebo zbožného přání. Při letmé kontrole jsem totiž zjistila, že Martinu Vášovi vyšla reportáž z nedávného Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.
I přes depresivní podtón převažuje v knize humor, čímž snese zařazení mezi oddechovou literaturu, u níž si chcete odpočinout a nad ničím moc nepřemýšlet. Nebo si uvědomit, že není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. A že je na světě někdo, kdo ono „hůř“ ze svého pohledu zažívá každý den. Takže díky, Martine.
Johana Fundová – Hezký, ale narovnej se!
Johana Fundová před dvěma lety pobláznila celou generaci mileniálů knihou Devadesátky! Připomínka dětství koncentrovaná do 300 stran se stala naprostým bestsellerem. V letošním roce Johana Fundová vydala román Hezký, ale narovnej se!, který pár devadestákových atributů také obsahuje.
Hlavními hrdiny knihy jsou Aneta, Nela a Kryštof, spolužáci z pražské základní školy. Strávíme s nimi poslední tři měsíce školního roku 2000, kdy jsou všichni v páté třídě, a poté se s nimi opět setkáme na podzim 2020. Kapitoly jsou rozdělené podle měsíců a dále podle jednotlivých postav, které vypráví události ze svého pohledu. Aneta má přísné rodiče a od září nastupuje na gymnázium. Kryštofovi rodiče se rozvedli a matka svůj žal začala utápět v alkoholu natolik, že si Kryštofa s bratrem k sobě musela vzít babička. Nela má z nich tří nejpohodovější dětství. Ovšem jen do chvíle, než se jejím rodičům narodí Eliška, jež trpí Downovým syndromem. Od té doby je Nela na druhé koleji.
I když rodinná zázemí všech tří byla rozdílná, v dospělosti je spojuje jedna věc. Nejsou zas tak šťastní a spokojení se svými životy. Ale netuší, jak z toho ven. Ačkoli se od páté třídy neviděli, jejich osudy se znovu protnou díky třídnímu srazu. Tomu Johana Fundová věnuje překvapivě málo prostoru na to, že se měl být katalyzátorem následujícího děje. Ostatně celá druhá polovina románu působí dost povrchně a konec vyzní do ztracena. Což je velká škoda, protože první část plná odkazů na seriály a další devadesátkové kratochvíle, byť se v 90. letech neodehrává, je vcelku zábavná a příjemně čtivá.
Možná je to však dané očekáváním, že po knize Devadesátky! přijde Johana Fundová s něčím podobným. S něčím, co v nás vyvolá nostalgii a lehce rozpačitý úsměv nad dobou 90. let a zároveň úlevu, že trapní jsme nebyli sami. Místo toho nám Johana Fundová naservírovala nudný a otravný dospělácký život, v němž se již musíme rozhodovat sami a ta tam jsou odpoledne s Herkulem a Xenou. Jenže o tom si my mileniálové nepotřebujeme číst. My ty životy plné složitých rozhodnutí a nejistých výsledků žijeme. Nebo je jenom krájíme?
Ángel Esteban – Obklopeni knihami
Knihu s podtitulem Spisovatelé a jejich knihovny jsem do výběru zařadila pro ty, kdo se i ve volných chvílích rádi vzdělávají a dozví něco nového. Publikace je spíše populárně naučná než přímo odborná a krátké kapitoly, jež nepřesáhnou 15 stran, svádí ke čtení během odpolední siesty, třeba někde u bazénu.
Autor vybral 15 osobností literatury (z toho dokonce dva české zástupce), které knihy ovlivnily víc než ostatní. V určité části svého života se totiž stali knihovníky a trávili tak čas skutečně obklopeni knihami, jak zní trefný název díla.
Každá z kapitol se věnuje jedné z těchto vybraných osobností (ve všech případech jde o muže) a představí v krátkosti její životopis. Samozřejmě se zaměřením na léta strávená v knihovně. V knize se setkáte s bratry Grimmovými, Casanovou, Lewisem Carrollem, Jiřím Mahenem, Marcelem Proustem či Alexandrem Solženicynem a dalšími.
Rozbor díla autorů či úvahu, nakolik jejich psaní ovlivnilo právě působení v knihovně, však nečekejte. Kapitoly jsou opravdu stručně pojaté. Přesto nabízí řadu zajímavých informací, které milovníky literatury nadchnou.
Všechny knihy zakoupíte na www.albatrosmedia.cz.