Fantasy zůstává nadále oblíbené a nové knihy v tomto žánru vznikají takřka neustále. Skvělou zprávou navíc je, že i na české scéně se čím dál častěji objevují dobří autoři sci-fi a fantasy. O tom vypovídá i fakt, že z pětice vybraných fantasy letošních novinek z nakladatelství Albatros jsou hned dvě tuzemského původu.
Kendare Blake – Pět temných osudů
Než se k nim ale dostaneme, pojďme uzavřít příběh královen Katherine, Arsinoe a Mirabelle. Americká spisovatelka Kendare Blake svým čtenářům naservírovala již čtvrtý díl, čímž se téměř vyrovnala Sarah J. Maasové a její sérii Skleněný trůn. A stejně jako v případě Skleněného trůnu, kdy každý následující díl měl více a více stran a zápletka byla více zapletená a vtahovala do děje další postavy, přichází i v tomto případě mírná úleva, že už je po všem.
Kendare Blake se podařilo vytvořit skutečně originální a zajímavý příběh. Na ostrově Fennbirn vládne královna obdařená nadpřirozenou mocí. Existuje pět talentů: jasnovidectví, válečnictví, travičství a imunita vůči jedům, ovládnutí elementů a ovládnutí přírody. Královna vládne do chvíle, kdy porodí trojčata, své nástupkyně. V této chvíli její role končí a vlády se ujímá Černá rada. V den šestnáctých narozenin princezen začíná nástupnický rok. Nejsilnější královna musí porazit a zabít své sestry, aby si mohla nárokovat trůn. Ovšem nástupnictví tří sester Arsinoe, Mirabelle a Katherine se zvrtne a všechny zůstávají naživu. Do toho propuká povstání a své k tomu má co říct i legendární Modrá královna, jež ostrovu vládla před dávnými dobami.
Uf, takto to zní docela zamotaně, že? A skutečně, poslední díl příběhu už navršil tolik postav a dějových linií, že jsem skutečně ráda, že série dospěla ke svému závěru. Na druhou stranu však musím uznat, že se autorce podařilo udržet čtenářovu pozornost až do samého konce. Všechny čtyři knihy jsou velmi čtivé a pokud hledáte neokoukaný fantasy příběh, je pro vás série o temných královnách správnou volbou.
Adam Silvera – Syn nekonečna
Newyorský autor Adam Silvera má knihy vepsané v osudu. Už od svých desíti let tíhnul k psaní a jeho prvním zaměstnáním byl prodej a recenzování dětských titulů. Jeho vlastní tvorbu můžeme datovat od roku 2015 a za šest let si připsal mnoho úspěchů. Jeho román Oba na konci zemřou se stal tak oblíbeným, že si jej HBO vybralo jako námět pro seriál, jehož producentem se stal J. J. Abrams. Adam Silvera se na této adaptaci bude samozřejmě také podílet. Nás ale protentokrát zajímá jeho novinka s názvem Syn nekonečna.
Kniha vypráví o osudu dvou bratrů Emila a Brightona, kteří žijí v New Yorku. Ne však v tom, který známe my. V tomto městě mezi sebou soupeří Kouzlochodci disponující zvláštními schopnostmi. Proti nim se staví přízrační, kteří kradou esenci života ohroženým stvořením. A právě proto se Kouzlochodci zavázali je vymýtit. V dětství si oba bratři tyto hrdiny idealizovali, postupně se ale jejich myšlení rozdělilo. Brighton se chtěl stát jedním z nich, zatímco Emil si přál prožít život v klidu a míru. Osud s ním ale měl jiné plány, a tak se ukázalo, že právě on disponuje schopnostmi, které mu Brighton může závidět.
Při čtení je cítit, že autor má ke svému New Yorku velmi blízký vztah. V příběhu se ale můžete občas ztrácet, neboť ne všechny souvislosti jsou vysvětleny. V čem však příběh exceluje, je vývoj bratrského vztahu, u kterého bude čtenář nejednou hledat odpověď na otázku: Jak bych se asi zachoval já? Kniha je vhodná pro všechny, kdo mají rádi příběh s rychlým spádem. Tento je navíc poctivě zabalený do pořádné dávky magie.
Margaret Owenová – Milosrdná vrána
Od charitativních bazarů až po prezidentské kampaně. Autorka Margaret Owenová je dáma mnoha kvalit. K tomu připočítejme i podporu sociálních projektů skrze prodej kreseb, studium japonštiny či výchovu dvou obřích koček. A v neposlední řadě také lásku k psaní knih. Její zatím poslední knihou je Milosrdná vrána.
Děj vás zavede do magické země Sabor k takzvaným Vranám, tedy do kasty hrobníků a morových doktorů. Jak už tak bývá, toto povolání nepožívá zrovna vysoké společenské prestiže, což si uvědomuje i šestnáctiletá Fie, hlavní hrdinka celého vyprávění. Té se podaří bez svého přičinění zaplést do aristokratických pletich a politikaření. Musí se tak rozhodnout, zda pomůže princi Jasimirovi, který fingoval svoji smrt, aby přelstil královnu Rhusanu.
Kniha je velmi zajímavou sondou do společnosti, která staví na kastovním systému. Tím pádem je plná předsudků a diskriminace. Síla této knihy spočívá také v umění nabídnout čtenáři poutavý příběh protkaný momenty plnými něžností a intimity. Zároveň Margaret Owenová vytváří komplexní svět, který můžeme znát z mytologie. A pokud jste milovníky dlouhých románů, pak vás určitě potěší, že tato kniha je pouhým začátkem několikadílné série.
Jarmila Mlčoušková – Stíny nad Univerzitou v Tir Erath
První díl nové fantasy série s podtitulem Rogenovo oko by se dal zjednodušeně označit za českou variantu Harryho Pottera. Děj se točí kolem Univerzity v Tir Erath a jejích studentů. Univerzitu tvoří tři katedry: lovci, čarodějové a objevitelé. Naneštěstí se však zdá, že veškeré objevy byly již vyčerpány, a tak se jedna z hlavních hrdinek, Elenis, na přednáškách Paní cest nevýslovně nudí. Její kamarádka Karmína má coby lovkyně studium o poznání zábavnější.
Nejen ony dvě, ale také další postavy knihy se zapletou do celé řady podivuhodných příhod. A podobně jako v Harry Potterovi se i zde studenti nakonec spojí s učiteli, aby všichni táhli za jeden provaz. Nevýhodou prvních dílů ovšem bývá, že vyvolávají příliš mnoho otázek, které zůstanou (zatím) bez odezvy. Ovšem zde je až otravně málo odpovědí a některé pasáže knihy tak mohou působit zbytečně. Čtenáři nezbývá než doufat, že tomu tak není a v dalších dílech se vše propojí a vysvětlí.
Až na tento těžkopádný rozjezd není kniha vůbec špatná. Autorčinu stylu nechybí humor a díky četným dialogům děj rychle odsýpá. Rozhodně bych ji tedy nezatracovala, šanci si určitě zaslouží. I když bych novým čtenářům možná doporučila počkat se čtením na druhý díl, abyste se vyhnuli nepříjemnému pocitu, že na příliš mnoho otázek máte zoufale málo odpovědí.
Lucie Ortega – Světla nad močálem
Světla nad močálem jsou vítěznou knihou Lucie Ortegy, s níž se přihlásila do soutěže Hvězda inkoustu pořádané nakladatelstvím Albatros. A vyhrála celkem pochopitelně. Ortega zvolila kombinaci slovanské mytologie a moderní doby. A i když román místy drhne, nelze autorce upřít originální nápad.
Hlavní hrdinkou je Lena, která se rozhodla si vzít život. Ovšem nepočítala s tím, že smrtí život nekončí. Probrala se jako bludička – tedy téměř. K tomu, aby se jí stala, musí ještě svést lidskou duši. Za normálních okolností by na to měla sedm let, to by však nesměla rozzlobit strigu, která jí lhůtu zkrátila na sedm dní.
Každé z kapitol předchází pasáž z Lenina dřívějšího života, která má čtenáři pomoct pochopit, proč pro Lenu byla sebevražda nejpřijatelnějším řešením. Že se trápení tak úplně nezbavila, je zřejmě vedlejší.
První část knihy se odehrává převážně v močálu a vystupují v ní další nadpřirozené postavy. Jakmile začne autorka více zapojovat svět lidí s jeho moderními vymoženostmi, začíná román dostávat trhliny a zadrhávat se. Některá místa pak postrádají logiku úplně. Je to škoda, protože nějaké zkušenosti se psaním již Lucie Ortego má – ve formátu e-knih jí vychází série Správci světů. Měla by tak být schopná odhalit a opravit ty největší nesrovnalosti. A pokud ne ona, pak editor nakladatelství.
Když se tím však nenecháte rozptýlit, čeká vás příjemné čtení korunované vědomím, že tento zajímavý příběh vznikl v české kotlině. Vyzdvihnout je nutné také obálku s rozpůlenou tváří dívky – mrtvolnou a bludičkovou. Stylem kresby a s květy okolo hlavy připomíná jednu z Muchových maleb.
Všechny knihy zakoupíte na https://www.albatrosmedia.cz/.