Jarní dny s vyššími teplotami střídají ty zamračené a deštivé. Na koupání to sice ještě není, ale co takové sezení u vody s dobrou knihou? Máme pro vás rovnou devět tipů na skvělé tituly, se kterými nevyzpytatelné počasí zvládnete levou zadní.

Petra Klabouchová – Na plný koule

Obsah této knihy je určen pouze těm, co život neberou smrtelně vážně a někde v hrudi jim pořád ještě občas bije srdce bláznivého puberťáka. Možná i v rockovém rytmu.
Bez patřičného předchozího výcviku se do čtení nepouštějte a doma nic podobného sami nikdy nezkoušejte. Hrozí veřejné pohoršení a těžko vysvětlitelná zranění.
Autorka tímto nikoho nenabádá k opakování zde popisovaných akcí. Ona sama, ani nikdo z jejího nejbližšího okolí, nic podobného nepraktikuje a nemůže doporučit.
Jednejte s těmito vzpomínkami posledních žijících rockerů s nejvyšší možnou opatrností, jejich napodobování je pouze na vaše vlastní nebezpečí.


Karolína Hubková – Deník tramvajačky

Už od mala se chtěla stát tramvajačkou nebo prezidentkou. A protože se jí dětský sen splnil ve velkém stylu, stala se Karolína Hubková rovnou hvězdou pražského dopravního podniku. Ja vidí svět z kabiny řidičky tramvaje? Proč opustila svět modelingu a vybrala si profesi, která byla vnímána jako tradičně mužská? Co má ráda na retro tramvajích? Odlehčené vyprávění nejen z pražských tramvajových kolejí vás rozesměje a ukáže, že život umí být navzdory všem svým nečekaným zatáčkám nádherná jízda.


Jitka Štichauerová – Příběhy rozhlasového století

Rozhlasová historie i současnost. Sílu hlasu si uvědomovali zakladatelé vysílání už před sto lety. Jak ji vnímají sami rozhlasáci teď? Příběhy a vyprávění lidí, kterým je mikrofon pomocníkem a rozhlasová budova druhým domovem. Přátelství, zážitky, zajímavá setkání. Pohled kamer do studií nedokáže přenést skutečnou atmosféru vysílání. Nahlédnout do zákulisí rozhlasu z druhé strany dává kniha vzpomínek a rozhovorů s lidmi, kteří k vysílání patří, i když některá jména v titulcích pořadu možná budete hledat marně.


Veronika Nechutná – Povídky ze světa tvůrčího psaní

Knihu tvoří soubor šestnácti různých povídek, které vznikly jako výsledek absolvování kurzu tvůrčího psaní, a proto jsou jsou rozdílné tematicky i žánrově. V jednu chvíli se ocitnete v Římské říši, v druhé opět v moderním světě. Podíváte se na svět z pohledu dítěte a poté jej uvidíte očima pacienta psychiatrické léčebny. Vyznavači sci-fi si určitě oblíbí příběh o sestrách nebo o sarančatech. Ani milovníci rychlých aut nepřijdou zkrátka, čekají na ně příběhy Mrazivé ráno a Poslední rallye. Každý si zde dokáže vybrat tu svoji povídku pro ukrácení dlouhých večerů.


Jaroslav Spurný & Zdeněk Macháček – Nepohodlný policajt

Skutečný příběh kriminalisty, kterého boj s mafií dostal až do vězení.
Zdeněk Macháček nastoupil k policii na začátku 90. let a brzy jej čekal raketový kariérní vzestup. Zatímco se rozpadalo Československo, on už jako detektiv mapoval drogovou scénu. Spolu s FBI, Scotland Yardem či Mossadem bojoval proti ruským mafiánům – a to ho dostalo za mříže. Jak mafie v divokých devadesátkách ohrožovala spravedlnost Česku? Co zažívá policajt ve vězení? A proč se o Macháčka zajímal i Netflix? Poznejte s novinářem Jaroslavem Spurným osudy muže, který nikdy neohnul hřbet.


Tošikazu Kawaguči – Než se stihnu rozloučit

Ve vzduchu se vznáší vůně vzpomínek a čerstvě uvařené kávy. Japonská kavárna Funiculi funicula opět otevírá dveře těm, kteří se chtějí vydat do minulosti. Dokážou se díky tomu smířit se ztrátou? To zjistí muž, který zanedbával svoji rodinu, majitelé vyrovnávající se se smrtí svého psa, žena, která přišla o přítele, a otec s dcerou, do jejichž životů v roce 2011 zasáhlo zemětřesení u japonského ostrova Honšú. Jejich příběhy popisují dojemnou cestu s rozhřešením a hledání smyslu ve světě plném chaosu.


Jo Nesbo – Zatmění

Měsíc se zalévá krví. Třináctý případ Harryho Holea.
Harry se vrací domů z Los Angeles, kde se marně snažil upít k smrti. V patách má vymahače dluhů a před sebou vraždu dvou mladých žen. Ze zločinu je obviněn známý realitní magnát. Pokud Harry do deseti dnů najde skutečného vraha, zachrání hned několik lidí najednou. Jako soukromý vyšetřovatel dá dohromady tým odpadlíků: zkorumpovaného policistu, psychologa umírajícího na rakovinu a bývalého taxikáře, který nyní prodává kokain. Čas letí jako splašený, vrah je vždy o krok napřed a krvavé zatmění se neúprosně blíží…

Danuta Chlupová – Varhaník z mrtvé vesnice

Emotivní román z Karvinska 50. a 60. let.
Jaká je hodnota pomoci druhému a jaká je nakonec její cena?
Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou kostelů a varhan, a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Život Teodora i jeho rodiny a přátel se tak stává jednou velkou zkouškou. Jak jejich osudy ovlivní setkání s autistickým chlapcem, který má výjimečný hudební talent?

Stanislav Dvořák – Sudetský tulák

V bohaté historii Sudet existují příběhy, které takřka nebo úplně upadly do zapomnění. Žily tu fascinující osobnosti, o kterých se moc neví, stála tu města a vesnice, která už neexistují, mluvilo se jazykem, kterým už nikdo nemluví. Poznejte minulost a současnost tohoto divokého, zjizveného kraje a vydejte se na výlet do míst, kudy kráčela pohnutá historie Sudet. V knize například zjistíte, kde si nadšenec opravuje vlastní hrad (a můžete mu přijet pomoci!), jak nacisté zneužili kadaňský masakr z roku 1919, proč ponuré město duchů tolik lákalo filmaře nebo na jakém zámku se jednalo o osudu Československa před Mnichovem. To vše a mnohem víc se dozvíte díky místnímu rodákovi, který zná Sudety jako nikdo jiný.


Zdroj úvodní fotografie: www.depositphotos.com