- Reklama -

Také vás nebaví při opalování jen tak ležet a nic nedělat? Máme pro vás řešení v podobě další nálože knih, které nás v červnu nadchly, tentokrát od nakladatelství Jota.

 

C. D. Payne – Zázrak v plechovce

Více než dvacet let uplynulo od vydání prvního dílu Mládí v hajzlu, ikonického díla C. D. Payna, z něhož nakonec vznikla osmidílná sága, jejíž poslední díl vyšel v loňském roce. Smolař Nick Twisp nás bavil svým dospíváním, sexuálními trapasy a dalšími eskapádami, to vše okořeněné puberťáckým humorem. Z nostalgie jsem neodolala novince tohoto amerického spisovatele, která nese název Zázrak v plechovce. Nepřekvapí nás, že hlavním hrdinou je pubertální Wilder, jenž ve strýcově starém autě podniká hon na svou milou Dot, která utekla s jarmarečním prodavačem Zázračného krému.

Během Wilderova pátrání po uprchlé Dot se dozvíte, co vše se s krémem dá dělat od čištění grilu přes zabíjení vší až po zvyšování mužské potence. To vše v malé zelené krabičce. Ale zpět k Wilderovi. Tomu se totiž cestou do auta nasocí další pubertální uprchlice za štěstím, Verity. A nebude snadné se jí zbavit… Kniha je psána stylem, který si pamatuji z Mládí v hajzlu – laskavým puberťáckým humorem s jistou dávkou cynismu. A i když prvních pár stránek bylo rozpačitých, vcelku záhy se příběh rozjede. Celý děj doprovází série naprosto neuvěřitelných náhod a situací, ale to například Jonassonovy knihy taky. Takže prostě nasedněte k Wilderovi do plymouthu a užívejte si tuhle bláznivou jízdu. A po skončení příběhu knihu neodkládejte. Čeká vás ještě jedna bonusová povídka.
Knihu zakoupíte za 181 Kč zde.

Ranson Riggs – Povídky podivných

Příběh podivných dětí ze sirotčince slečny Peregrinové obletěl svět a během chvíle se stala trilogie jednou z nejčtenějších. Ohlasem, jaký vyvolala, by třeba takovému Harry Potterovi nejspíš konkurovat nemohla, přesto byl humbuk kolem ní značný. Podle prvního dílu už vznikl i film v režii Tima Burtona s Evou Green v hlavní roli. A i když je trilogie uzavřená, nemusíme ještě házet flintu do žita. Hned v prvním díle Sirotčince se totiž setkáváme s Povídkami podivných, které v druhém díle podivným dětem nejednou zachrání život.

Jak tyto Povídky podivných asi vypadaly a jaké historky v této knize byly? Ransom Riggs nenechal své fanoušky tápat a Povídky podivných si tak můžete nyní přečíst sami. Chcete se dozvědět o první ymbrině, přečíst si celou povídku o obru Cuthbertovi či zjistit, jak dopadla princezna s hadí kůží? Pak je tato knížka přímo pro vás. A navíc zde odpadají všechny nepříjemnosti se stvůrami a nestvůrami, protože všechny povídky jsou ještě z doby, kdy podivní žili vedle obyčejných lidí v míru. Na druhou stranu je to i škoda, povídky ztrácí i tu minimální míru napětí a jsou spíše netradičními pohádkami, které čtete špuntům před spaním. Nečekejte ani rozsáhlou publikaci, deset povídek i s ilustracemi vydá na necelých dvě stě stran, což při troše snahy budete mít přečtené za jedno odpoledne.
Knihu zakoupíte za 194 Kč zde.

Carol M. Cramová – Toskánské věže

Carol M. Cramová je viceprezidentkou společnosti Clear Communications Consultants a autorkou několika desítek učebnic v oboru IT. A nyní předsudky stranou, protože tato dáma je zároveň autorkou historického románu z prostředí Toskánska. Hlavní hrdinkou je malířka, což není náhoda, manžel Cramové je též malíř a oba jsou aktivní ve vancouverské umělecké komunitě. Se Sofií se potkáváme ve chvíli, kdy se proklíná za to, že se musela vdát za svého muže. Nejraději by ho uškrtila, doslova. Jejím snem je stát se malířkou, což by v Itálii, která dala světu tolik skvělých umělců, nemělo být nic těžkého.

Jenže to by se román nesměl odehrávat ve 14. století. Tato doba ženám nebyla rozhodně nakloněna, ani v Itálii, ani jinde ve světě. Umění ani žádná další řemesla nebyla ženám povolena, jejich jediným právem a povinností bylo starat se o manželovu spokojenost a rodit děti. Avšak zápletku románu činí rozhodnutí Sofiina otce, který chce, aby dcera světu dokázala, že její talent nelze opominout. A ta tak obléká mužský šat a vyráží za dobrodružstvím. Ale je schopná Sofie toto otcovo přání unést? Zvládne se sama postavit všem předsudkům? Popravdě řečeno bohužel. Ufňukaně hází vinu za své potíže na ostatní. Žena, jež chce být hrdinkou a jít proti konvencím, na to musí být připravena, jenže to Sofia není. Ale co román postrádá na kvalitě hrdinky, dohání na kvalitě popisů místa. Autorka, byť z Kanady, vykresluje Toskánsko poměrně věrně. A z toho důvodu se vyplatí dát románu šanci.
Knihu zakoupíte za 226 Kč zde.

Meik Wiking – Hygge (Prostě šťastný způsob života)

O Dánsku se často říká, že je nejšťastnější zemí na světě. To je díky jedné věci: hygge.
Hygge bývá vysvětlováno různě, od umění vytvářet intimní prostředí přes klidný pocit na duši až po potěšení z příjemných věcí kolem sebe, které vytvářejí útulný prostor.

Hygge poznáte podle pocitu. Hygge je, když se schoulíte na pohovce s milovaným člověkem nebo když si s nejbližšími přáteli vychutnáváte jídlo, které jste společně uvařili. Jsou to ta svěží rána s blankytně modrou oblohou a slunečními paprsky procházejícími vašimi okny.
Kdo může být na světě lepším průvodcem hygge než Meik Wiking? Meik je výkonným ředitelem Institutu pro výzkum štěstí v Kodani a studiu kouzla dánského života se věnuje roky. Volba toho správného osvětlení, naplánování večírku s přáteli, vytvoření hygge krabičky poslední záchrany, či dokonce výběr oblečení – v tom všem vám Meikova nádherná a inspirativní kniha pomůže být víc hygge.

Tato kniha je mimořádně překrásně vizuálně zpracovaná. Nabízí líbivou a vkusnou obálku, kvalitní matný papír uvnitř knihy plní nespočet krásných fotografií. Co se obsahu týče, musím přiznat, že z 30 % je kniha skutečně o návodu, jak si vytvořit hygge atmosféru, 70 % knihy se však přibližuje spíše cestovatelskému průvodci po Dánsku a Kodani. Vůbec to ale nevadí, protože hygge a Dánsko k sobě patří stejně jako Itálie a pizza, Nizozemí a tulipány či Francie a víno. Dozvíte se zde řadu zajímavých informací o této šťastné severské zemi, která vás i přes svou zeměpisnou polohu rozhodně zahřeje u srdce.
Knihu zakoupíte za 238 Kč zde.

Lisa Anselmová – Život v Paříži, můj splněný sen

Lisa Anselmová strávila většinu své kariéry ve vydavatelství časopisů, a to především na pozici kreativní ředitelky. Pracovala pro různé ikonické tituly jako Allure, Mademoiselle, InStyle nebo People. Vyzkoušela si také kariéru operní pěvkyně, ale nakonec dala přednost své touze vyprávět příběhy a inspirovat jiné lidi.
Anselmová začala jezdit do Paříže pravidelně už před více než deseti lety – zpočátku kvůli reportážím z módních přehlídek pro jeden lifestylový web. Brzy si tam ale našla přátele – jak Pařížany, tak expatrioty – a postupně si zde začala budovat nový život. Když jí zemřela matka, měla potřebu uchylovat se do Paříže častěji, až si tam nakonec pořídila vlastní bydlení.

V roce 2014 se rozhodla opustit zaměstnání a nyní dělí svůj čas mezi New York a Paříž, kde se naplno věnuje psaní. Své zkušenosti a zážitky shrnuje právě v knize Život v Paříži, můj splněný sen, která je otevřenou zpovědí ženy, jež hledá naději a hojivý klid ve městě, které miluje.
Kromě knihy a blogu Anselmová také zveřejňuje stejnojmennou sérii videí na YouTube, která divákům představují Paříž tak, jak ji turisté většinou neznají – Paříž místních lidí a jejich života.
Newyorčanka Lisa žije dlouhá léta v těsném sepětí se svou milovanou, ale svéráznou matkou, která má na dceru velký – možná až moc velký – vliv. Teprve když matka zemře, si Lisa začne uvědomovat, že si vlastně nevybudovala žádný osobní život. Pokouší se najít smysl své existence a klade si otázku, kým je bez matky a jejích očekávání.

Ve snaze dobrat se odpovědí zaměří Lisa pozornost na svoji oblíbenou destinaci – Paříž, rozhodne se přestat sázet na jistotu a bez velkého rozhodování si tam pořídí byt. Tato zpočátku poněkud zoufalá akce Lisu vžene do proudu změn, které si dřív ani nedokázala představit. Najednou se ocitá v roli běžné obyvatelky města, o němž se domnívala, že jej zná, ale její středoškolská francouzština stačí tak nanejvýš na to, aby si dokázala koupit chleba v boulangerii na rohu. Velmi rychle zjišťuje, že život tu nebude jen šňůra pikniků u Seiny; všechno od navazování vztahů po starosti s vlastnictvím bytu je tu jiné a Lisa začíná pochybovat o sobě i o své lásce k Paříži. Přišla sem nicméně hledat štěstí a nemůže se jen tak vzdát. Spokojenost přece stojí za to, aby o ni člověk bojoval, ne?

Skutečný příběh, který potěší každého milovníka Francie, respektive Paříže. Rozhodně si z ní odnesete poselství, že odkládat své sny se nevyplácí a ocení ji čtenáři, kteří se zrovna ocitli v patové situaci a neví, co se svým životem dál. Autorčin lehký a srozumitelný styl psaní čtenář přečte během jednoho víkendu a kouzlo upřímné zpovědi v něm však zůstane ještě několik týdnů. Prostá radost ze života popsána na 280 stranách. Na léto jako stvořené.
Knihu zakoupíte za 238 Kč zde.

 

Na článku spolupracovaly: Soňa Hanušová (Zázrak v plechovce, Povídky podivných, Toskánské věže) a Šárka Hromádková (Hygge, Život v Paříži, splněný sen)