S kuchařkami a dalšími knihami z oblasti gastronomie se v poslední době roztrhl pytel. Vydávají se soupisy receptů na úpravu masa, těstovin, burgerů, zeleniny a kdo ví čeho ještě. V policích knihkupectví naleznete kuchařské knihy renomovaných chef-masterů, ale i Ládi Hrušky. Najdete průvodce světovou i exotickou kuchyní nebo návody, abyste věděli co a jak jíst. Nabídka literatury týkající se jídla je přepestrá. Jak je to ale s pitím? S uspokojením musím konstatovat, že také zde je široký výběr, ačkoli se člověk nesmí bát sáhnout i po cizojazyčných svazcích.

Hugh Johnson + Jancis Robinson – Světový atlas vína

Kniha se věnuje vínu a jeho odrůdám z geografického hlediska. Kapitoly jsou řazeny podle jednotlivých zemí, které jsou dále rozděleny do oblastí. Největší podíl ilustrací tvoří mapy. Jde o již sedmé vydání Atlasu, které zachycuje změny klimatu a lokalit pěstování vinné révy. Spíše než o chutích a vůních jednotlivých značek vín se tedy dozvíte, kolik vinařství se nachází například v Bordeaux, které rodiny zde víno pěstují a v jaké kvalitě. Nejsou opominuty i méně tradiční oblasti, jako je Čína a Japonsko, Jihoafrická republika nebo Kanada. Obeznámení s regionální geografií má v dnešní době pro čtenáře a milovníka vína nezměrný význam, neboť současný trend velí nezaobírat se světoznámými odrůdami, ale vychutnat si vína malých lokálních výrobců.

Světový atlas vína

Örjan Westerlund – Whisk(e)y

Jasně, není to Jim Murray´s Whisky Bible, o tom se nemusíme hádat. Na druhou stranu lze tuto publikaci považovat za jakéhosi předskokana, než po svaté knize pijáků whisky sáhnete. Autor čtenáře seznámí s jednotlivými oblastmi výroby, s historií nápoje a výrobou samotnou. Vysvětluje také různé pojmy. Po přečtení budete třeba vědět, jaký je rozdíl mezi skotskou lowlands, highlands a islay whisky. Kniha, bohatá na ilustrace, je zkrátka úvodem do tématu a nabízí nejzákladnější informace, které byste o whisk(e)y měli vědět.

Whiskey

André Dominé – Cocktail Guide for Connoisseurs

Průvodce koktejly pro znalce rozhodně není nadnesený název. Projdete barovým světem od A do Z. Na dvou stovkách stran naleznete vše, co se jakýmkoli způsobem týká koktejlů – jejich historii, rozdělení, způsoby přípravy, barmanské pomůcky, druhy sklenic, možnosti ozdob, prostě úplně všechno. Chybět samozřejmě nesmí ani receptury. U každého drinku je navíc fotografie pro lepší představu, jak by měl výsledek vypadat, v jaké by měl být sklenici a jakou ozdobu na něj použít. Kniha rozhodně nesmí chybět v knihovně žádného barového nadšence.

Coctails

André Dominé – The World of Spirits and Cocktails

Stejný autor, stejné téma. Jen více pojaté do hloubky a do šířky, na osm set stran. Velká část knihy je věnována jednotlivým spiritům – jejich historii, výrobě, druhům. U koktejlů se autor věnuje používanému ledu, více rozebírá ozdoby a způsob servírování. I v této publikaci nalezneme velké množství receptur. Jednotlivé koktejly jsou seřazeny do skupin – classic, refreshing, fruity bowls, heated, ale i virgin. U každé kategorie je kromě návodů na přípravu uvedena i krátká charakteristika. Samozřejmostí jsou opět četné ilustrace.

The World of Spirits and Coctails

 

Knihy zakoupíte u nakladatelství Slovart.