Čtvrté komiksové tipy věnujeme titulům Nakladatelství Comics Centrum, jejichž pražská prodejna se nedávno přestěhovala a nově ji najdete na adrese Slavíkova 19, Praha 2. Nejedno srdce komiksového fanouška zaplesá nad Pravou rukou zkázy Hellboye a Druhou knihou hřbitovní.

 

Mike Mignola – Hellboy 4: Pravá ruka zkázy
Když vyjde další Hellboy, začnou každému komiksovému nadšenci téct sliny. Nemůžu říct, že bych byla výjimkou. Mike Mignola vhání svého pekelníka z jedné patálie do druhé, inspiruje se zapomenutými mýty z celého světa a čtenář nemůže jinak, než mu tleskat.

Pravá ruka zkázy obsahuje v první části převážně kratší povídky, včetně jedné o osudných lívancích. Druhá skáče od japonských přízraků k rumunským upírům a po cestě zakopne o Lovecrafta.

Do finiše vbíhá samotná Pravá ruka zkázy a Skříňka plná zla. Příběhy, které vám poodkryjí roušku tajemství okolo Hellboyova původu, jeho moci a masivní pravačky.

Mignola je Amík jako poleno a není proto divu, že mu občas ulítne nějaký ten údaj o tom, jak to v Evropě chodí a jak to tu máme s hranicemi mezi státy. Ale čert to vem! Chceme se bavit a jeho komiksy nám to dopřejí. Jeho kresba je zatraceně svébytná, svojí jednoduchostí a velkými plochami vylitými barvou může některé ze začátku odradit. Jakmile se ale víc začtete a pustíte si Hellboye k tělu, už se ho nebudete chtít vzdát.
ANUNG UN RAMA!

Neil Gaiman, P. Craig Russell – Druhá kniha hřbitovní

Druhá kniha o Niku Owensovi, kterého adoptovali duchové jednoho hřbitova a pod svá temná ochranná křídla jej vzal jeden upír.

Gaimanova strašidlácká verze Knihy džunglí je každým coulem originální a vcucne vás jak pohyblivý písek. Nik začíná dospívat a má pocit, že na hřbitově se nemůže naučit už ničemu novému.

Proto přesvědčí upíra Silase, že chce chodit do školy – jako první dítě na světě dobrovolně, s nadšením a aby se učil novým věcem. Jack, tajemný vrah jeho rodiny ale číhá venku a spolu s ním i jiní, kteří by Nikovi rádi zavařili. Když se do města vrátí ještě Nikova kamarádka z dětství, všechno se pořádně zamotá.

Knihy hřbitovní jsou poutavé zvlášť kvůli jejich hlavní postavě. Nik Owens sice ovládá magii, ale nejzvláštnější na něm je jeho smysl pro spravedlnost, odvaha a zdravá sebedůvěra, kterou bychom u tak mladého chlapce nečekali. Často čtenáře překvapí něčím, nač by možná ani on sám neměl příslovečné “koule”.

Na Druhé knize se podílelo několik umělců. První kapitolu s živými barvami a plnými čarami má na svědomí David Lafuente, druhou – s osobitou kresbou a stínováním – Scott Hampton a na rozloučení se podíleli pánové P. Craig Russell, Kevin Nowlan a Galen Showman. Příběh tak žije svým životem a Nikovo stárnutí je mnohem uchopitelnější. A jestli budete z příběhu zmatení, nezapomeňte sáhnout i po prvním dílu.

Komiksy seženete na stránkách www.crew.cz.