Ne vždycky mají hrdinové pláštěnky, laserový pohled nebo nadlidskou sílu. Někdy jsou to běžní lidé, kteří se musí poprat s bláznovstvím okolo sebe. Jindy jsou vlastně záporáci, kteří ale bojují za správnou věc. A nebo jsou to mocné bytosti, které v sobě mají od každého trochu. Jejich příběhy jsou poutavější, nezvyklé a vyhýbají se nudným klišé. Poslužte si.

komiksy-uvodni

 

Mezi řádky: Informátor

Druhý díl fantastického vyprávění o Tommym Taylorovi. Jeho otec stvořil stejnojmennou světoznámou postavu ve svých knihách o mladém kouzelníkovi a Tom se nechtěného cejchu nikdy nezbavil. Jednoho dne se začaly dít podivné věci. Tom svým vyprávěním oživuje nejznámější postavy světové literatury a zároveň se snaží přesvědčit sám sebe, že má jen halucinace. Poté, co byl falešně obviněn z masakru několika lidí, se dostává do vězení. Ředitel věznice se ho pokusí zlikvidovat, protože má pocit, že Taylor jeho dětem zničil dětství. Bohužel si najme špatnou chásku, která není tím, čím se zdá a obrátí se proti němu. Ve věznici vznikne panika, Tom Taylor utíká. Doprovází ho novinář, který s ním sdílel celu a podivná dívka Elizabeth Hexamová, která asi znala Tomova otce. Za pomoci záhadné mapy a kouzelné dveřní koule prchají z vězení. Při nešťastné nehodě zemřou obě malé děti ředitele Chadrona. Ten Taylora proklíná a mění se v hlavního záporáka celého příběhu, upíra Ambrosia, který se konečně mohl vrátit na svět. Trojice hrdinů se ocitá v nacistickém Německu, ve znásilněné verzi příběhu o židu Süssovi. Tady zjistí, jaké jsou doopravdy jeho schopnosti…

mezi-radky

Miku Careymu a Peteru Grossovi se povedlo vybudovat strhující příběh, ve kterém se bezohledně prolíná fantazie a realita. Proplouvají známými díly, jako je Píseň o Rolandovi, Frankeinsteinovo monstrum nebo Žid Süss a mistrně je proplétají vyprávěním. Celý děj je autentický, protože případ sledují ve velkém média, na stránkách najdeme i dopisy zhrzeným fanoušků nebo zvrácené konspirační teorie. Skandál v plné parádě. Největším bonbonkem je ale závěr Informátora. Začíná jako naivní pohádka o zvířátkách v lese a vyklube se z ní jen jiná forma vězení. V něm sedí bílý králíček a je pořádně nasraný.
Těšte se. V říjnu přichází třetí díl série s názvem Mrtvý muž zaklepal…

 

Sandman: Předehra

K Neilu Gaimanovi jsem vždy chovala bezbřehý obdiv. Vydání Sandmana v češtině, v pevné vazbě a hýřící barvami, je proto jako dar z nebes. Je to kniha, kterou chcete mazlit, případně i proti její vůli. Zatím jsem nenarazila na komiks, který by byl bohatší na ilustrace. Pánové J. H. Williams a Dave Stewart odvedli skvělou práci. Procházíme spolu s pánem snů různé světy a každý je nakreslen jinak. Občas v sytých barvách s tučnými konturami, jindy jsou na papíře znatelné jen lehké tahy tužkou. Surrealistické obrazy střídá přísná geometrie a celé je to jak LSD trip na dlouhé hodiny. Nedostanete běžné komiksové bubliny, text se prolíná obrazy. Děj po směru hodinových ručiček, zprava doleva a jinak, jak se zrovna autorům zamane.sandmanPříběh je sice oproti jiným Sandmanům méně poetický a lehce zmatený, stále ale neodolatelný. Pán snů zachraňuje vesmír před zkázou, potkává Naději a musí navštívit svoje rodiče. A všechno je to tak kouzelné, že nechcete přestat listovat.

 

Parker: Lovec

Ostrá kriminálka o nemilosrdném zloději Parkerovi, který přežil vlastní smrt a vydal se pomstít. Kolegovi, který zradil celou skupinu, pozabíjel ji do posledního muže a utekl s penězi. A Parkerové ženě, která tenkrát stiskla spoušť. Americký zločinecký syndikát bude litovat, že Parker tenkrát nevydechl naposledy, jeho mstu totiž budou lemovat řady těl.

lovec-1

Parker rozhodně není hrdinou v pravém smyslu. Je to vrah, zločinec a bezcitný cynik. Proto je komiks plný násilí, divokého sexu a nemorálních gangsterů. Donald Westlake aka Richard Stark je považován za krále kriminálního žánru a oprávněně. Přesně takové záporáky, kteří se stali obětí situace, máme totiž rádi. Adaptaci Westlakeova díla má na svědomí Darwyn Cooke. A přistoupil ke klasice opravdu po svém. Na žlutých stránkách vykreslil černobílé obrazy, které připomínají starou éru komiksových počátků. Šedesátá léta jak mají být, s vnadnými blondýnami s plnými rty a kočičíma očima. Mrakodrapy, hranatá auta, ostře řezané brady nad pečlivě uvázanými kravatami. Příběh nevypráví sám Parker, ale nezúčastněná osoba, o to víc připomíná film. Parker: Lovec rozhodně není něčím, co byste na komiksových policích potkali často.

 

Fax ze Sarajeva

Příběh jedné války, která se odehrála na prahu devadesátých let na jihu Evropy. Bombardování Sarajeva a celé Bosny srbskými vojsky, při kterém umřely statisíce lidí, trvalo několik let. Komiks opřený o fotografie, které tam tenkrát pořídil Karim Zaimović, který tenkrát zemřel na následky zásahu granátem. Joe Kubert vyprávěl příběh rodiny, která se snaží celou válku přežít a musí sledovat, jak srbští vojáci odstřelují každého, kdo jen vyjde na ulici, protože za každou mrtvolu dostanou příplatek. Střílí se muži, ženy, staří i malinké děti.

fax-ze-sarajeva

A zbytek Evropy mlčí, nikdo nepřichází na pomoc. Situace je čím dál tím kritičtější. A vy si během četby koušete nehty a nevěřícně kroutíte hlavou. Fax ze Sarajeva je čtení pro silné povahy, ale ze všech hrdinů, co můžete potkat, je Ervin Rustemagić ten nejodvážnější. A víte, co je na něm nejlepší? Opravdu existuje a tohle všechno si prožil. Fax ze Sarajeva není fikce.

 

Tokijský ghúl

Mezi stíny Tokia se prochází smrt, které se říká ghúlové – krvechtivá monstra, která přes noc pojídají lidi a přes den fungují v běžné společnosti, dokonale zamaskovaní. Vysokoškolák Kaneki Ken se octne na pomezí mezi lidmi a ghúly ve chvíli, kdy se z jeho rande vyklube nestvůra lačnící po jeho orgánech. Už se pomalu loučí se životem, ale osud to zařídil tak, aby se probudil v nemocnici a zjistil, že po operaci je s ním cosi jinak. Ještě netuší, že jen pár dní na to se octne přímo v centru války mezi lidmi a různými frakcemi ghúlů…

První díl je jen malým nakousnutím, sotva předkrmem v devítichodovém menu v restauraci nominované na michelinskou hvězdu. Představí nám hlavního antihrdinu Kanekiho Kena, úplně obyčejného člověka, který kromě záliby ve čtení hororových románů neoplývá žádnou jinou kvalitou hodnou zmínky. Je silným introvertem s chabou schopností se socializovat, na první pohled budící dojem zoufalce. Tragéd Kenaki se zamiluje do nesprávné dívky, ze které se vyklube jedna ze zrůd terorizujících velkoměsto Japonska. A právě od tohoto střetu se začíná příběh rozvíjet.

tojijsky-ghul-copy

Děj se zpočátku zabývá pitváním každého Kanekiho myšlenkového pochodu, což nutí čtenáře přemýšlet nad tím, co by dělal on sám na jeho místě. Postupně se tempo příběhu zrychluje, ubývá monologů a nastávají nečekané zvraty. A hlavně, vy najednou víte, co si Kaneki myslí, bez jediného slova, jen podle jeho výrazu. Co se však stane dál, netušíte.
Tokijský ghúl je první úspěšné dílo Ishidy Suie a ve srovnání s prvními vydáními dalších bestsellerů dnešní doby je třeba uznat, že si vede od počátku dobře.

Když zhlédnu aktuální, do češtiny ještě nepřeloženou produkci, vidím, že mistr Ishida za pět let ušel dlouhou cestu. Ale už v tomto komiksu je vidět osobitý styl mangy, náklonnost k tmavým až temným pozadím a silném důrazu na portrétaci emocí ve tváři postav, která i beze slov vyjadřuje jejich mentální stav. Autor skvěle zapadá do hororového žánru.
Tato groteskně melancholická cesta do psychologie ghúlů – lidí, kteří pojídají lidi – obsahující akční scény a silný gore, je příjemná záležitost na počtení. Dnes, pět let od prvního vydání, bych celou mangu a její aspekty jako příběh, kresbu a celkové vyznění hodnotil body 9/10.

 

Komiksy zakoupíte na stránách www.crew.cz.