Novocirkusový soubor Losers Cirque Company se na pár měsíců usadil v zahradě pražského Anežského kláštera, kde vybudoval svou letní scénu. Kromě stálic z repertoáru jako Loser(s), Kolaps a Vzduchem mohou diváci zhlédnout také jubilejní desátou inscenaci Konkurz. Tu má, pod režisérským dohledem Petra Horníčka, na svědomí mladá krev souboru, tzv. Baby Losers. Že by do novinky promítli své dojmy a traumata z konkurzu do souboru? Pokud ano, tak snad jen částečně. Protože inscenace ukazuje, že vítězství nemusí být vždy výhrou.

Konkurz. Kdo z nás ho nezažil. Kdo z nás neprošel kolotočem otázek a třeba i nesmyslných úkolů, aby si na konci vyslechl známé „My se vám ozveme“. Příslib, který nikdo nemá v úmyslu dodržet a který je jedinou odměnou za podaný výkon. V novém projektu Losers Cirque Company nedávají akrobaté na odiv jen svou fyzickou zdatnost, ale reflektují také pocity a frustrace, které se během konkurzu mohou objevit.

Už při příchodu diváků do hlediště to na scéně žije. Kirill Yakovlev, který se stará o hudební doprovod představení, přechází po jevišti, pohrává si s tenisovým míčkem a s odměřeným, lehce pohrdavým výrazem sleduje příchozí. V tomhle davu se má ukrývat úspěšný účastník konkurzu?

Následně k sobě na pódium pozve skupinku lidí, které rozdává první úkoly. Navázat na úryvek písně nebo chytit míček najednou není tak snadné, jak by se mohlo zdát, a první adepti jdou z kola ven, respektive odchází zpět na svá místa v hledišti. Nakonec zůstane osm účastníků, ze kterých se vyklubou akrobaté. Skutečný konkurz může začít. Stejně jako první nesmělé pokusy o seznámení se s ostatními či naopak vyjádření vzájemné rivality.

Jakmile však zazní signál, je třeba se z toho postavit na hlavu. A vydržet, dokud další signál neurčí konec. Teprve poté je možné se vrátit k původním činnostem a akrobatickým kouskům. Losers Cirque Company ve skvých projektech klade důraz na párovou / týmovou a silovou akrobacii – nová inscenace není výjimkou. Divák sleduje lidské pyramidy, létání vzduchem, přemety a celou řadu dalších kousků, při nichž si artisté vystačí jen se svým vlastním tělem. Výjimkou je akrobacie na šálách, kterou předvede Ester Josefina Vandasová. Jednotlivá čísla jsou navíc s postupujícím představením stále náročnější, tak jako jednotlivá kola konkurzu.  

Jak už bylo naznačeno, inscenace není postavená pouze na akrobacii, ale také na emocích. Ze záznamu k divákům hovoří jednotliví účinkující a dávají na odiv své vnitřní myšlenky. Například Lukáš Borik komentuje nesmyslnost výběrových řízení a dodává, že práci dostal vždy přes známé, nikdy díky úspěchu na konkurzu. Petr Dlugiš se zase divákům svěří s tím, že každé vystoupení je pro něj velkým krokem z jeho komfortní zóny a dámská část se neváhá svěřit s vypjatými situacemi, jež končí pláčem.

Ale i přes veškerou snahu o hlubší vhled do mysli účastníků konkurzu je fyzická odolnost tím hlavním, oč tentokrát jde. Poslední úkol tak všechny performery přivede na samou hranici vyčerpání. Zbývají poslední dva kandidáti. Kdo z nich vyhraje? O tom svým potleskem rozhodnou diváci. A vítěz? Ten musí začít dřít dvakrát tolik, aby si své výsadní postavení udržel. O tohle tedy tak stál?

Inscenace Konkurz ukazuje, že nová generace akrobatů může na své učitele z původní sestavy úspěšně navázat a zároveň přijít i s vlastními inovacemi. Novinka je sice méně příběhová než například debutoví Loser(s) či poslední Heroes, přesto nepostrádá pro soubor typický humor. Publikum od samého začátku už podle názvu ví, jak se bude představení odvíjet a kam bude směřovat, o to víc se však hodí na letní divadelní scénu, kterou obecně definují nenáročné kusy. Tedy pro diváka, akrobaté se mnou ohledně nenáročnosti nejspíš nebudou souhlasit…

DIVADLO: KONKURZ

Režie: Petr Horníček
Scénář: Matěj Randár, Petr Horníček
Dramaturgie: Matěj Randár
Choreografie: Tomáš Pražák
Hudba: Kirill Yakovlev
Kostýmní výtvarník: Lucie Červíková
Scéna: Petr Horníček
Light design: Michael Bláha
Zvuk: Karel Mařík
Produkce: United Arts
Foto: Miloš Šálek
Účinkují: Tomáš Pražák, Sára Stoulilová, Ester Josefína Vandasová, Kirill Yakovlev, Petr Dlugoš, Adam Rameš, Lukáš Borik, Petr Dvořák, Jiří Bělka, Josefina Horníčková, Karolína Křížková
www.loserscirque.cz

PŘEHLED RECENZE
Režie
8
Zpracování
7
Výprava
7
Výkony
8