Další z kosmetických hrdinů Niacinamid se hodí pro každého a na všechno. Od jeho koupě by vás nemělo odradit ani to, že jste si jeho název museli přečíst třikrát a stejně si jej nezapamatujete správně.

Niacinamid nebo též nikotinamid je forma vitamínu B, konkrétně vitamín B3. Naše tělo ho ale přirozeně neobsahuje. Nemusíte se bát názvu nikotin v pojmenování, niacinamid je totiž i volně prodejným doplňkem stravy. Můžete si na něm pochutnat v zelenině, mase nebo ořechách, sušeném ovoci i kávě a čaji. Je důležitý pro funkci srdce, trávicího traktu, svalů, nervů a v neposlední řadě pro zdravou pokožku.


Co niacinamid umí na pleti?

Když jsme říkali, že je vhodný opravdu pro každého, nelhali jsme. Nejčastěji se ve formě séra užívá k léčbě akné, kde mívá až kouzelné výsledky. Zároveň působí i protizánětlivě, což je v boji s akné velké významné plus, protože tak působí jako prevence vzniku dalších pupínků. Mastné pleti pomůže s redukcí kožního mazu a čistí póry. 

Že je vhodný pro mastnou pleť u něj ale neznamená, že by se nehodil pro tu suchou. Naopak, ozdravuje vnější vrstvu kůže a přispívá k tvorbě ceramidů, které jsou klíčovou složkou naší pokožky a její ochranné bariéry a zabraňují ztrátě hydratace.

Společně s ceramidy podporují i tvorbu kolagenu. Obojí jsou látky, které si v průběhu let pleť sama pomalu přestává vytvářet, a kvůli jejich nedostatku vznikají… ano, vrásky! K tomu niacinamid dokáže bojovat s hyperpigmentací, takže redukuje pigmentové skvrny a sjednocuje tón pleti, dokonce i zmírňuje začervenání při podráždění. 


Hlídejte si jen koncentraci

Suma sumárum jej potřebuje nejen mastná a aknózní pleť, ale i suchá a stárnoucí. Vzhledem k faktu, že stárneme všichni od narození, jej bude milovat opravdu každý. Nemusíte se jej bát kombinovat s jinými účinnými látkami. Pozor ale na koncentraci! Stačí do 5 procent a vaše pleť bude spokojená, vyšší je nejen zbytečná, ale také si můžete uškodit.

Koupí jednoho séra tedy rozhodně nic nezkazíte – podívejte se na internet, je ho všude plno, nebo si na papírek napište „niacinamid“ a doběhněte do nejbližší drogerie. Výhod má niacinamid spoustu, včetně často nízké pořizovací ceny.

Zdroj fotografií: www.depositphotos.com