Ty, které promlouvají, nyní samy promluvily prostřednictvím knihy Novinářky Lindy Bartošové

307

V českém prostředí je novinářka Linda Bartošová známá především jako jedna z čelních představitelek zpravodajského kanálu ČT24. Na jaře letošního roku však také této mladé dámě vyšla kniha s názvem Novinářky. Původně mělo jít o knihu o ní samotné, v níž by popisovala svoje kariérní zkušenosti a její výstup na pomyslný profesní vrchol. Jak se ale sama vyjádřila, na něco takového si připadala ještě příliš mladá, a tak se čtenář četbou knihy projde českou mediální scénou pohledem žen.

Kniha je tvořena devíti rozhovory mezi autorkou a desíti novinářkami (k nimž patří například Světlana Witowská, Petra Procházková, Apolena Rychlíková aj.) z různých mediálních scén. Objevují se zde představitelky jak z tisku či rozhlasu, tak z televizního prostředí a skrze Libuši Šmuclerovou se dokonce dostáváme do prostředí představenstva vydavatelství Czech News Center a.s.

Všechny novinářky zde popisují své zkušenosti, rekapitulují svůj profesní život. Zmiňují své úspěchy, ale i své pády. Upozorňují na možná úskalí a svízelné situace, které novinářskou profesi (nezbytně) provází. Petra Procházková například v knize popisuje odstrašující případy z války a zároveň svůj celoživotní souboj se svým strachem. Barbora Černošková popisuje život ženy v prostředí vysoce maskulinního sportovního zpravodajství. Apolena Rychlíková se vyjadřuje k otázkám genderové nerovnosti (nebo rovnosti?) v českých médiích. Z knihy však nepromlouvají jen jako emancipované, sebejisté a svým způsobem nedostižné ženy, tak jak je známe z obrazovky, nebo skrze jejich články, vidíme je najednou jako obyčejné ženy s podobnými starostmi, jako má každá z nás. 

Dozvídáme se o názorech na feminismus (nutno dodat, že je velice zajímavé, jak se jednotlivé názory na tuto problematiku až propastně liší), sociální kulturu a mezilidské vztahy, mateřství apod. Všechny rozhovory však nesou milý a hřejivý tón. Ukázán je však i negativní rys novinařiny, jako například vysoká rivalita, časová náročnost, či složitý osobní život apod.

Bartošová sama na sebe v knize příliš neupozorňuje, z knihy je patrné, že výpovědi respondentek příliš neformovala, nechala jejich myšlenky plynout. Jedno mají ale z její strany všechny rozhovory společné. Ptá se svých respondentek, na tipy, které by mladým začínajícím novinářkám, případně studentkám žurnalistiky „usnadnily“ jejich cestu v jejich kariérním životě. Ačkoliv se jednotlivé tipy samozřejmě odlišují, téměř všechny ženy se shodují, že je třeba nemít strach a být průbojný. A nabádají, že na cestě za „dobrou novinařinou“ je třeba mít nejen „ostré lokty“, ale také notnou dávku pokory a schopnost přijímat (konstruktivní) kritiku.  Tím vším však knihu není nutné vnímat jen jako návod, či dokonce mantru, jak se stát dobrou novinářkou/dobrým novinářem. Obsahuje zkušenosti a názory, které ve svém životě – ať už profesním či osobním – může zužitkovat každý z nás. Dle mého názoru je určena všem ženám (i mužům), které hledají své místo v životě a touží po nových podnětech k přemýšlení (a nutno podotknout, že o ty není nouze). A v neposlední řadě samozřejmě zobrazuje zajímavé fungování českého mediálního prostoru.

Autorka obálky Anežka Minaříková opatřila knihu růžovo-bílou siluetou růže. Kniha díky tomu vizuálně působí jemným a něžným dojmem, rozkrývá však přitom na svých stránkách obrazy silných a cílevědomých žen, ale ukazuje je i jako matky, kamarádky a boří jejich „nedostižnost“.  

LINDA BARTOŠOVÁ – NOVINÁŘKY

Nakladatel: CPress
Jazyk: čeština 
Počet stran: 248 
Vazba: pevná
Hmotnost: 635 g
Datum vydání: 16. 05. 2022
ISBN: 978-80-264-4090-1 
EAN: 9788026440901
www.cpress.cz


PŘEHLED RECENZE
Práce s jazykem
9
Originalita
10
Informační hodnota
10
linda-bartosova-novinarkyKniha v sobě nese nejen témata věnující se feminismu a postavení žen v české společnosti, je rovněž prodchnuta mnohdy až kuriózními zážitky z českého novinářského prostředí. To ji posouvá z poměrně obyčejně znějící škatulky „od žen, pro ženy“ do širokého diskurzu témat, které rezonují naší společností. Jedno je bezesporu jisté: ať jsou novináři ženy, nebo muži, vždycky mají jednu ze zásadních rolí při formování lidských názorů ve společnosti, a asi se všichni shodneme, že to je nejen zajímavé, ale přináší to v sobě i velikou občanskou zodpovědnost. A právě na všechny jejich pocity, co se k této zodpovědnosti vážou, je možné skrze Novinářky nahlédnout.