Knižní série o Cassidy Blakeové je dokončena, v češtině zbývá vydat poslední díl

193

Americká autorka Victoria Schwabová, jež se zaměřuje na žánr young adult a fantasy, má za sebou několik úspěšných knižních sérií. Mezi její nejznámější díla lze zařadit romány Neobyčejní a Temnější tvář magie. V loňském a letošním roce v nakladatelství Slovart vyšly dvě knihy ze série o Cassidy Blakeové, Město duchů a Tunel kostí. Třetí díl Bridge of Souls vyšel v originále letos, a tak na svůj překlad teprve čeká. Naneštěstí lze ale děj knihy snadno předvídat…

Když v roce 2016 vyšla Temnější tvář magie, nechala jsem se k přečtení románu od pro mě doposud neznámé autorky zlákat anotací. A nelitovala jsem. Fantasy odehrávající se ve čtyřech paralelních Londýnech, jež se mezi sebou liší mírou magie, bylo jedno z nejlepších, které se mi kdy dostalo do ruky. O rok později vyšli v češtině i Neobyčejní (přestože v originále jde o ranější dílo), komiksově laděný román o superhrdinech. Nebo lépe řečeno o obyčejných lidech se superschopnostmi.

Nyní se na českém trhu pomalu kompletuje série o Cassidy Blaekové, která má s Neobyčejnými jedno společné – prožila klinickou smrt a od té chvíle není její život jako dřív. Může hovořit s duchy a také překračovat hranici mezisvěta, kde se to jimi jen hemží. Duchové jsou většinou připoutáni ke konkrétnímu místu a prožívají svou smrt stále dokola. Úkolem Cassidy je zbavit duchy jejich útrap a poslat je dál.

Lehce paradoxní je, že rodiče Cassidy jsou „duchologové“, tedy autoři knih s duchařskou tematikou. Ačkoli sami nikdy ducha doopravdy neviděli. Jejich knihy jsou natolik populární, že dostanou nabídku přetavit je v televizní pořad. Rodinu tak čeká road trip po nejstrašidelnějších místech světa. První dva díly se odehrávají v Evropě (Skotsko a Francie), ve třetím díle Cassidy s rodiči cestuje do New Orleans.

Město duchů, které nás uvádí do této série, čtenáře zavede do Edinburghu, kde o duchařské legendy není nouze. Cassidy se z množství duchů, kteří nenašli svůj odpočinek, brzy zamotá hlava a než se naděje, lítá v průšvihu. Nutno podotknout, že si o trable Cassidy sama kolikrát koleduje, když se vrhá do nebezpečí po hlavě. Ale nakonec vše dobře dopadne a Cassidy to odnese jen domácím vězením.

Je tak trochu škoda, že Tunel kostí je napsaný podle úplně stejné šablony. Liší se jen město (Paříž) a nepřítel, kterého Cassidy musí porazit. To dělá sérii nepříjemně předvídatelnou. Doufejme jen, že třetím dílem autorka tuto sérii opravdu ukončí podobně jako své ostatní. Protože sice má ještě velkou škálu možností, kam by Cassidy mohla vyslat a co by tam mohla zažít, ale jak se zdá, nápad se vyčerpal hned v první knize.

Dalším negativem je, že oběma knihám, jež vyšly v češtině, chybí určitá hloubka. Autorka klouže po povrchu a postavy jsou zploštělé a nedostatečně vykreslené. A to i při vědomí, že se jedná o žánr young adult, tedy literaturu pro mládež. Vzhledem k tomu, že se hranice cílové skupiny tohoto žánru neustále posouvá k vyššímu věku (nyní se uvádí až 13-25 let, dříve to bylo 13-18 let), nemusela se autorka držet tolik zpátky. Na druhou stranu je třeba uznat, že Město duchů i Tunel kostí jsou perfektní jednohubkou, nad níž nemusíte příliš uvažovat. Ideální literatura do vlaku (knihu zvládnete na trase Praha – Ostrava přečíst celou, vyzkoušeno osobně) nebo na pláž místo devadesátkových červených knihoven. Ostatně, doba dovolených se blíží.

KNIHA: MĚSTO DUCHŮ / TUNEL KOSTÍ

Autor: Victoria Schwabová
Překladatel: Elizabeth Kovačeva
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2020 / 2021
Počet stran: 296 / 312
Vazba: měkká
Cena: 299 Kč
www.slovart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
4
Práce s jazykem
4
Originalita
3
mesto-duchuOproti předchozím knihám Victorie Schwabové je série o Cassidy Blakeové spíše zklamáním. Podobně jako hlavní postavy v Neobyčejných prožije i Cassidy klinickou smrt, což její život od základů změní. Začne vidět duchy a stává se jejich lovcem. Či zachráncem, záleží na úhlu pohledu. Základ příběhu tedy není zrovna originální, navíc autorka svůj nápad vyčerpá hned v první knize. Druhý díl je sepsaný podle stejné šablony, čtenáře čeká jen jiné město a jiný nepřítel, kterého Cassidy musí porazit. Obě knihy jsou navíc napsané dost povrchně. Až příliš, i s vědomím, že jde o žánr young adult, kde nelze čekat hluboké psychologické rozbory a určité zjednodušení je na místě. Doufejme jen, že se autorka bude i v tomto případě držet hesla „tři a dost“ a stejně jako její ostatní série se také tato s třetím dílem chýlí ke konci.