„Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka,“ zní slova z textu písně od Voskovce a Wericha, jež mají bez pochyb nadčasovou platnost. Natož když se máte zúčastnit společenské události, na kterou byste měli zvolit vhodný dress code. Co ale jednotlivé pojmy znamenají a jak je správně uchopit? Pojďme na to postupně…

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

WHITE TIE

Jestliže dostanete pozvánku na událost, která vyžaduje „White tie“ oděv, očekávejte večírek na nejvyšší možné úrovni. Název je odvozen od mužských bílých motýlků a jde o vysoce elegantní a formální styl. Může být vyžadován k příležitosti honosných večírků či takzvaného „červeného koberce“, kde své róby předvádějí celebrity v rámci galavečerů (například Grammy, Oscar, Emmy a podobně). 

Ženy: Dlouhá večerní róba, dlouhé rukavičky k šatům s decentními ramínky nebo úplně bez nich, vlasy vyčesané nahoru, punčochy, lodičky na vysokém podpatku.

Muži: Černý frak, košile se stojatým límcem, bíla vesta a bílý motýlek, černé lakovky. (Kdysi sem patřil i černý cylindr, dnes už je ale pouze možným doplňkem.)

BLACK TIE

Svatby, různé druhy ocenění a jiné speciální události jsou většinou ve stylu „Black tie“, což znamená jenom o něco méně formální variantu svého „bratra v bílém“. 

Ženy: Dlouhé večerní šaty nebo šaty ke kolenům v tmavé, hnědé či neutrální barvě, punčochy, lodičky na vysokém podpatku.

Muži: Smoking, černý motýlek, bílá košile se stojatým nebo klasickým límcem, šerpa kolem pasu, černé lakovky.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com
Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Black tie má také trochu volnější varianty, kterými jsou Creative black tie a Black tie optional. V prvním případě lze experimentovat a do outfitu přidat výstřední prvky nebo barevné šaty. Při Black tie optional není smoking pravidlem, a může být vystřídán i za tmavý oblek s kravatou. U žen lze rovněž vybrat barevnější variantu šatů, mohou být i lehce odvážnější.

SEMI-FORMAL

Již z názvu vyplývá, že jde o kombinaci formálního stylu s uvolněností. Semi-formal můžete zvolit na méně formální akce (například některé svatby). Rozhodující je čas akce: večer můžete svůj model doplnit mnohem výraznějšími doplňky, kdežto přes den vsaďte na decentní, ale rozhodně ne usedlý styl. 

Ženy: Pouzdrové šaty, odlehčené dlouhé šaty, dlouhá sukně s topem, kostým či krátké černé šaty na večer a boty na podpatku, sandálky.

Muži: Business oblek v tmavých barvách (přes den ve světlejších), košile s kravatou nebo motýlkem, lze kombinovat více barev, a kožené boty.

Zdroj fotografie: www.unsplash.com
Zdroj fotografie: www.unsplash.com

COCKTAIL

Dostáváme se k častému a oblíbenému typu oblékání. V tomhle případě jde o firemní akce nebo večírky všeho druhu. Můžete se na ně obléknout podle své vůle a vkusu, ale mělo by stále jít o tmavší odstíny (což opět neplatí v dřívějších denních hodinách).

Ženy: Koktejlové šaty, kalhoty, overal, boty na podpatku, sandálky…

Muži: Oblek s kravatou nebo bez ní, méně formální košile, kalhoty a kožené boty.

Zdroj fotografie: www.pexels.com
Zdroj fotografie: www.pixabay.com

DRESSY CASUAL

Elegance ano, ale není potřeba to příliš přehánět. Zmiňovanému typu dress codu se také říká „Casual chic“, a nabádá vás, abyste ukázali svůj styl, ideálně doplněný neformálním prvkem. 

Ženy: Šaty, sukně, volnější kalhoty, halenka, volnější top, tričko, blejzr, sandálky nebo boty.

Muži: Sportovní sako, blejzr, jednobarevné volnější tričko, košile, polokošile, kravata není podmínkou, dlouhé kalhoty, mokasíny.

Zdroj fotografie: www.unsplash.com
Zdroj fotografie: www.pexels.com

BUSINESS FORMAL / BUSINESS CLASSIC

Pokud se na schůzku do práce nebo mimo ni máte obléknout v tomto stylu, měli byste mít na paměti, že se vše odvíjí od místa setkání a samotné příležitosti – pamatujte však, že džíny jsou tabu. Jde o profesionální dress code, který má jasná pravidla.

Ženy: Kalhotový nebo sukňový kostým neutrálních barev, přičemž nejkratší délka sukně by měla být asi dva centimetry nad koleny. Boty na podpatku v neutrálních barvách, punčochy a hodí se také košile nebo halenka.

Muži: Oblek černé nebo tmavé barvy s nevýraznou kravatou a košilí, lakované boty.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com
Zdroj fotografie: www.pixabay.com

BUSINESS CASUAL

Nenechte se zmást spojením slov business a casual (ležérní / neformální). Jde o uvolněnější oděv, který se i přesto hodí do pracovního prostředí. Je to dress code vhodný i na pohovory nebo firemní obědy, pokud není určeno jinak.

Ženy: Sukně ke kolenům nebo pouzdrové šaty, kalhoty, halenka, košile, uzavřená obuv.

Muži: Sako, méně formální košile nejčastěji bez kravaty, kalhoty, kožené nebo jiné decentní boty. Nic byste neměli pokazit barvami jako modrá, hnědá nebo béžová. A ani tady nezapomeňte na ponožky vhodné barvy.

Zdroj fotografie: www.unsplash.com
Zdroj fotografie: www.pexels.com

SMART CASUAL

Poslední variantou je Style casual, tedy úplná nebo téměř úplná neformálnost. Smart casual kombinuje eleganci s neformálním stylem a je bratrem stylu Come as You Are, pro který platí obdobná pravidla. Mohli bychom říct, že tenhle dress code se hodí primárně na neformální akce a dává tak prostor vlastnímu vkusu a stylu.

Ženy: Kalhoty, sukně, šaty, tričko, halenka, kardigan…

Muži: Sako, košile, polokošile, tričko, kalhoty…

Zdroj fotografie: www.pexels.com
Zdroj fotografie: www.pexels.com