- Reklama -

Spodní prádlo v polovině dvacátého století nebylo obvykle nijak výjimečné. A pokud něco takového ženy měly, zůstávalo jim to většinu roku ukryto ve skříni. Koncem sedmdesátých let to ale změnila značka Victoria’s Secret, která v dalších letech nabrala mnohem širší význam.

Původ značky

V názvu značky si kromě populárních modelů nejspíš představíme spokojené zákaznice s legendární růžovo bílou taškou v ruce. Victoria’s Secret ale původně nevznikla kvůli nim. Roy Raymond otevřel svoji první prodejnu v roce 1977. Ta sloužila zejména mužům, aby se při koupi spodního prádla pro svoje partnerky cítili komfortně. Doposud totiž podobný obchod neexistoval a pánové si v prodejnách tohoto typu připadali jako nevítaní vetřelci.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

Po pěti letech Raymond svůj byznys prodal Lesliemu Wexnerovi za milion amerických dolarů. Nový majitel si postupně všiml, že značnou část zákazníků tvoří i přes původní záměr ženy, a viděl v tom velký potenciál. Zaměření a cílovou skupinu značky trochu poupravil a rozhodně neprohloupil. Dámy po celém světě se i dnes rády vrací do butiků Victoria’s Secret a nechávají se zde hýčkat luxusním zbožím.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

A proč zrovna jméno Victoria? Jedná se o viktoriánský styl, kterým se Raymond při tvorbě butiku inspiroval. Victoria však může zosobňovat značku samotnou a také její reprezentantky na přehlídkových molech.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

Vznik populární show

Známé přehlídky loni oslavily dvacáté třetí narozeniny. Z pouhé ukázky spodního prádla se postupem času stal celosvětový fenomén. Vše odstartovalo v srpnu 1995, kdy se jako první na molu v newyorském Plaza Hotelu prošla americká modelka a herečka Stephanie Seymour. O rok později se show konala na Valentýna, kdy je o spodní prádlo mnohem větší zájem.

Stephanie Seymour (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

V roce 1999 se událost, která stále více nabírala na popularitě, přemístila do Cipriani Wall Street, odkud se vysílal online přenos. Během milénia ji tvůrci přesunuli mimo New York – na květnový Cannes Film Festival jako součást galavečera Cinema Against AIDS 2000.

Z přehlídky spodního prádla se postupem času stávala „must-see show“. Diváci ji v roce 2001 mohli sledovat již kolem Vánoc na jedné z celonárodních televizí, ale kvůli strachu z případné nemravnosti bylo průsvitné prádlo na obrazovce rozmazané. Vystoupila tehdy například zpěvačka Mary J. Blige.

Magy J. Blige & Sting (Zdroj: Profimedia.cz)

V roce 2004 se prohlídka v televizi nevysílala. Místo toho přišlo turné „Angels Across America”, na kterém andílci navštívili New York, Miami, Las Vegas i Los Angeles. Dva roky poté se na molu poprvé ukázala sesterská značka PINK.

Andílci

Štíhlá postava, dlouhé vlasy, extravagantní sexy vzhled a křídla různých tvarů a velikostí. To je popis andílka kráčejícího po molu, jenž na všechny strany posílá vzdušné polibky. A to je také důvod, proč si lidé po celém světě značku zamilovali. Victoria’s Secret svou definicí andílků tvoří představu perfektní bytosti ženského pohlaví s dokonalou postavou, která vpluje na přehlídkové molo jako femme fatale, s odzbrojujícím úsměvem se projde po molu a po několik dalších týdnů (a možná i měsíců) nedá řadě mužů (a možná i žen) spát.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

Prvním oficiálním andílkem se v roce 1997 stala nizozemská modelka a zpěvačka Karen Mulder. Nicméně první pár křídel si oblékla Tyra Banks z Kalifornie. Letos se módní přehlídky, která byla 8. listopadu, zúčastnilo dvanáct andílků včetně Taylor Hill, Elsy Hosk, Jasmine Tookes nebo Adriany Limy, která v rámci show zároveň ukončila svoji „andílkovskou“ kariéru.

Adriana Lima (Zdroj: Profimedia.cz)

Kromě andílků, kteří mají se značkou sepsanou smlouvu a propagují ji i mimo show, se na přehlídce každý rok předvede i mnoho jiných známých modelek, které si tak budují ve světe modelingu větší prestiž a popularitu.

Tyra Banks (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

Po legendárním molu se prošly také české modelky jako Eva Herzigová, Hana Soukupová, Karolína Kurková a Daniela Peštová nebo Slovenka Michaela Kocianová. Peštová a Kurková byly svého času také Victoria’s Secret anděly.

Karolína Kurková (Zdroj: Profimedia.cz)

To nejzajímavější ze show

Přestože jde o proslulou módní přehlídku, ze které se díky hvězdnému hudebnímu doprovodu či online přenosu stala spíše televizní show, objevilo se zde několik trapných momentů. Ať už jde o pády na molu, jako se to například stalo v Šanghaji čínské modelce Ming Xi, nebo dokonce kráčení s jednou lodičkou, které podstoupila v roce 2006 právě Karolína Kurková.

Ming Xi (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

V souvislosti s přehlídkami Victoria’s Secret se také často hovoří o hudebních hvězdách, které zde vystupují. Mezi ty nejúspěšnější patří Justin Timberlike, Rihanna, Kanye West či Spice Girls.

A pokud jde o samotné kousky, které modelky předvádějí, jejich ceny se někdy pohybují v astronomických výškách. Třeba podprsenku s názvem „Red Hot Fantasy Bra“, již měla na sobě v roce 2000 Gisele Bündchen, má hodnotu 15 milionů amerických dolarů.

Gisele Bündchen (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

Trnem v oku odpůrců značky nejsou ale až tak drahé kousky jako obraz, který svými andílky vytváří. Její aktuálně klesající sledovanost souvisí s nucenou dokonalostí a nedostatečnou diverzitou, kterou modelky vytvářejí. Mluví za to kupříkladu kampaň #ImNoAngel.