Moucha coby domácí mazlíček nevypadá na první pohled jako dobrý nápad. Vlastně ani na ten druhý. Jenže dvojice kamarádů Manu a Jean-Gab k ní přijdou vlastně náhodou. Najdou ji v kufru ukradeného auta. Ovšem pozor, tahle Moucha v kufru není žádný drobeček, takže její výcvik dá docela zabrat.

Schválně, kdo vás první napadne. Je to francouzská komedie a hlavní roli hrají dva chlapíci. Jeden vyšší, s delšími vlasy, trochu hřmotnější, možná malinko jednodušší, ale o to přímější. A pak je tu ještě jeden, menší, kudrnatý, který neustále přichází s nějakými pitomými nápady. Už víte? Ale pozor, doba kultovních komedií dvojice Gérard Depardieu a Pierre Richard už je dávno pryč. Oba už mají svůj věk. Ovšem ať už jste bláznivé Richardovy komedie považovali za naprostý konzumní odpad, nebo je – tak jako já – prostě milovali, jedno jim upřít nelze. Měly nápad, nebyly úplně hloupé a zachovávaly si těžko napodobitelný styl.

Právě na ten se po letech rozhodl tak trochu navázat francouzský režisér Quentin Dupieux. I když, označovat ho pouze za režiséra by skoro byla urážka. Jeho filmy, a pro Mouchu v kufru to platí téměř zcela, jsou v podstatě one-man-show. Dupieux je totiž také autorem scénáře, stál za kamerou a film si i sám sestříhal. Nutno také uznat, že v tomto případě to rozhodně nebylo na škodu, protože výsledkem je opravdu povedený film, u kterého se zasmějete. Samozřejmě, že přesně v duchu té nejlepší richardovské tradice. Tedy vás čeká směs humorných situací a historek, ale i trapných momentů, které vyloudí spíše lehce nakyslý úšklebek než široký úsměc. Ale to k tomu patří. A mimochodem, dvojice, o které byla řeč na začátku, je Grégoire Ludig jako Manu a David Marsais, který si zahrál Jeana-Gaba. Oba to zvládli na výbornou. Nesnažili se od svých „předloh“ opisovat, zůstali sví a s humorem dokázali parádně pracovat.

Co to bzučí vzadu?

Manu a Jean-Gab jsou kamarádi od dětství. Ani jeden z nich nepobral moc rozumu, o nadšení do práce nemluvě. Takže se živí spíše příležitostnými kšeftíky. Jeden takový se naskytne Manuovi. Jistý Michel Michel potřebuje převézt kufr jednomu ze svých zákazníků. Stačí mít auto, moc se nevyptávat a vidina slušné sumičky je nadosah. Což o to, nevyptávat se Manu zvládne, ale s tím auťákem je trochu potíž. Naštěstí na ulici jich stojí slušný výběr. Navíc jeden mercedes není ani zamčený. Takže první problém vyřešen, už jen vyzvednout kamaráda a hurá za kšeftem. Jenže nic není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Ze zadní strany auta se totiž po čase začnou ozývat hodně divné zvuky. Rychlý pohled do kufru znamená ale pro tyhle dva pořádné překvapení – je v něm moucha. Samozřejmě, že ne taková ta, co bzučí u vás v obýváku a otravuje. Tahle zabírá skoro celý kufr sedanu střední třídy, takže žádný drobeček.

Vybavil se vám teď osmdesátkový horor Moucha? Tak na něj rychle zapomeňte, Dominique, jak Jean-Gab mouchu pojmenuje, je na první pohled dobrák od kosti. Velikostí trošku nahání hrůzu, ale – jak se dost nehezky přesvědčí jeden malý psík o pár desítek minut později – vlastně jediné co ji opravdu zajímá, je žrádlo. Když jsme prozradili, že Dupieuxův snímek navazuje na tradici bláznivých komedií, asi je jasné, co bude následovat. Právě Jean-Gab totiž přijde s nápadem, že by se moucha dala vycvičit, aby pro dvojici kradla věci. Oni by tak seděli v závětří a jen si užívali. Ve světle tohoto nápadu se zdá balík peněz od Michela Michela jako zanedbatelná zbytečnost.

Jenže vycvičit mouchu, aby pro vás vyloupila banku, to není jen tak. Kromě toho, tihle dva popletové zvrzají, co mohou. Takže obytný přívěs, který jim má sloužit jako základna, záhy hoří jasným plamenem. A jim nezbývá, než i s Dominique na zadních sedadlech vyrazit na cestu. K tomu by v autě ovšem potřebovali benzín. Šťastná náhoda jim do cesty přihraje auto s Agnès (Adèle Exarchopoulosová), dívkou, která si z nějakého pochybného důvodu splete Manua se svým spolužákem z gymnázia. Pozvání strávit pár dní v bezpečí domu jejích rodičů, který sdílí s bratrem a další kamarádkou Cecile, zní lákavě. Jenže jak v domě schovat obrovskou mouchu, o které se přirozeně nikdo nesmí dozvědět?

Jasně, že si tím Dupieux otevírá prostor k řadě vtipných situací. Zároveň ale také směřuje k jednomu jedinému rozpačitému momentu. Kamarádka Cecile (India Hairová) totiž údajně po úrazu na lyžích není schopna ovládat svůj hlas, a tak na všechny křičí. Právě ona začne pátrat, co divného ti dva týpci skrývají, a neskončí to pro ni slavně. Ale aspoň se můžete ještě chvíli v kině bavit.

FILM: MOUCHA V KUFRU

Režie: Quentin Dupieux
Scénář: Quentin Dupieux
Střih: Quentin Dupieux
Kamera: Quentin Dupieux
Hudba: Metronomy
Zvuk: Guillaume Le Bras, Cyril Holtz
Účinkují: Grégoire Ludig, David Marsais, Adèle Exarchopoulosová, India Hairová, Roméo Elvis, Coralie Russierová, Bruno Lochet, Marius Colucci, Thomas Blanchard, Raphaël Quenard, Gaspard Augé, Philippe Dusseau, Olivier Blanc, Jean-Paul Solal, Dave Chapman
www.filmeurope.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
10
Hudba
9