Deset listopadových videoklipů, které nás v roce 2019 zaujaly

181

Vánoce jsou oficiálně tady a kromě jiného o tom svědčí i fakt, že se již objevují první vánoční klipy a písničky. Přesto si ale ještě držíme zbytky podzimní nálady spolu s hity, které se zimními radovánkami nemají nic společného. Následující klipy vás provedou počátky nových ér již zavedených umělců, donutí k zamyšlení nad současným světem nebo vás jen přenesou do dětství.

10Jen – 1989 (feat. Abde)

Další píseň, kterou si můžeme připomenou k 30. výročí sametové revoluce. Zpěvák Jen v klipu používá dobové záběry v kombinaci se střihy na mladé lidi a současnost. Zajímavým doplňujícím prvkem jsou další postavy v uniformách STB. Nové záběry skvěle doplňují ty staré a společně vytvořily působivé video. Hlavním motivem pro vytvoření písně a klipu bylo upozornit mladou generaci, aby na tuto událost nezapomínala a věděla, proč se slaví.

9Dua Lipa – Don’t Start Now

Nočním životem vás provede Dua Lipa se svým novým songem. Spolu obrazíte nejednu party, zatancujete si, ale nebudete se moci zbavit dojmu, že vás někdo sleduje. V novince Don’t Start Now si tvůrci hrají hodně se světlem a účinkem neonových barev ve tmě, což vždy vytváří pěkný dojem. Když se navíc přidá vhodně použité prostředí klubu, skvělý efekt je zaručený. Pro zpěvačku je zároveň singl předělem mezi minulostí a budoucností v její tvorbě.

8The 1975 – Frail State Of Mind

The 1975 dokáží vytvořit zajímavé kousky a přijdou pokaždé s něčím novým a neokoukaným. Tentokrát je to pohled na Mattyho Healyho v sukni, jak sám sebe natáčí a záběry se promítají za ním na plátně. Přestože klip nemá jasnou dějovou linku, dokáže zaujmout a udržet vaši pozornost. Je to i díky nečekaným obrazům s kousky textu, které se v klipu místy objeví. Opět i barevnost je neobvyklá spolu s interiérem. Britští umělci ví, jak i s minimem možností vytvořit zajímavý videoklip. Postačí jim jen jedna místnost, a přesto se stále máme na co dívat.

7Calin – Jizvy

Působivý černobílý klip vás zavede do podsvětí a mezi bojovníky. Záběry pokrývají boje a trénink neoficiálních fighterů, až máte pocit, jako byste tam ani nepatřili. Podmanivá hudba dotváří pochmurnou atmosféru a přenáší vás do tvrdého prostředí, kde bez ostrých loktů nepřežijete. Krásné jsou především detaily a portrétní prostřihy.

6Iggy Azalea, Alice Chater – Lola

Už jen barevnost klipu za hranou únosnosti vás může dostat do blázince stejně jako dvě hlavní hrdinky. Klip hraje snad každým možným pastelovým odstínem, který si můžete představit. I přes svou nesourodost do sebe ale zapadá a tvoří zajímavou mozaiku. Krásné a pestré kostýmy ladí s interiéry spolu s šíleným chováním hlavních hrdinek. Co bychom ale mohli čekat jiného od Iggy Azaley?

5MYDY – NUMBERS

Česká kapela Mydy Rabycad započala svým koncertem ve Foru Karlín a novým albem Numbers novou éru. Název zkrátili pouze na Mydy a přišli i s proměnou zvuku. Nejnovější klip k písni Numbers je první ukázkou, kam bude kapela směřovat. Kromě nového, vyspělejšího zvuku má i obsah videoklipu hlubší podtón. Zaobírá se problematikou digitalizace a virtuality našich životů a zda je to ta správná cesta, po které se vydat. Na to upozorňuje jeden z účastníků koncertu v klipu, který přes speciální brýle vidí život ostatních v číslech.

4FOALS – Like Lightning

Že by nový Forrest Gump? V novém animovaném klipu od Foals se našel, jen je to chlupatá příšera jménem George. Po zhlédnutí reportáže o zkáze naší planety uniká ze svého zajetí a běží planetu zachránit s kšiltovkou s nápisem „Make the world great again“. Podaří se mu zachránit svět od vyhynutí ledních medvědů, globálního oteplování nebo celkové závislosti lidstva na výdobytcích dnešní doby? Na to se musíte podívat sami. Krásně zpracovaný animovaný klip oku nejen lahodí, ale nutí i k zamyšlení.

3Panic! At The Disco – Into the Unknown (From „Frozen 2“)

Velká filmová událost letošního podzimu, a nejen pro děti možná i roku, dorazila do kin. Pokračování animovaného snímku Ledové království zaujalo už svým předchůdcem a mnohé hity se nám zaryly do paměti. Na hudbě k „dvojce“ se podílela i americká kapela Panic! At The Disco. V klipu se setkáváme se zpěvákem, který je zobrazen v boji se svým strachem stejně jako hlavní hrdinka Elza. Závěry z divadla doplňují ústřižky z filmu, takže by tento klip neměl vynechat žádný fanoušek.

2ROSA NOCTURNA – O lásce, o válce a o krvi 

Sladkobolný příběh o lásce, nerozhodnosti, zradě a válce si pro vás připravila brněnská symphonic metalová kapela ROSA NOCTURNA ve svém novém klipu. Příběh je zasazen do českého venkova napoleonské doby a spolu s hudbou tvoří na české poměry ojedinělý zážitek. Natáčení probíhalo na hradě Veveří, ve strážnickém skanzenu, v Rosické tvrzi a kapli Nejsvětější Trojice. Celkově videoklip působí až pohádkovým dojmem, jen ten tragický konec k ní má daleko. I přes delší stopáž je to zajímavá podívaná, především pro fanoušky metalu a české historie.

1John Lewis Christmas advert 2019: Edgar the Dragon stars in Christmas ad for John Lewis & Waitrose

Vánoce jsou už doslova za dveřmi, a proto přišel jako každý rok čas na vánoční reklamu Johna Lewise. Pro Brity je to velká událost a jejímu rozebrání je věnována část prostoru v médiích. Každoročně se ústřední písně ujme slavný interpret, letos volba padla na kapelu Bastille, kteří připravili cover skladby Can’t Fight This Feeling od REO Speedwagon. Podkreslují příběh draka Edgara, který nemá pod kontrolou chrlení ohně a cítí se kvůli tomu vyloučen z komunity. Nebyly by to ale Vánoce, kdyby vše nemělo dobrý konec. Přestože se nejedná o klasický hudební klip, neměl by v našem výběru chybět. Už jen kvůli tomu, jak chytne za srdce.