- Reklama -

Fanoušci tvrdší hudby vyrážejí v létě spíše na festivaly a objíždějí nejrůznější venkovní akce. Přísun nové hudby je ovšem potřeba neustále, a tak se na pultech obchodů objevila i v horkých dnech spousta novinek. Co nás zaujalo tentokrát? Přinášíme vám tipy na nové desky letošního léta, které by vám neměly uniknout a které můžete poslouchat i během sychravých podzimních dnů. 

Tanith – In Another Time

Britsko–američtí Tanith jsou na hudební scéně novým příjemným zjevením, i když jejich tvorba zní, jako by vznikla v jiných dobách, na což přímo odkazuje i název jejich debutu. Ve své hudbě se inspirují zejména 70. a 80. léty, kdy zářily kapely Blue Öyster Cult nebo Lynyrd Skynyrd. Celá deska byla navíc nahrána analogově. Těšit se můžete na ženské i mužské vokály a zdvojené kytary. Pokud se chcete vrátit do starých dobrých časů, ale zároveň slyšet něco neohraného, Tanith jsou perfektní volbou.  

Motionless In White – Disguise

Americká hororová banda se brzy po vydání debutu Creatures (2010) dostala mezi špičku metalcorového žánru. V červnu vyšlo již páté album kapely Disguise, které sice obsahuje více elektro prvků, než jsou možná fanoušci zvyklí, ale úroveň všech předchozích nahrávek si drží stále. I v horkém letním dni vám bude běhat mráz po zádech. 

Turilli/Lione Rhapsody – Zero Gravity (Rebirth and Evolution)

V červenci vypustili své nové dílo do světa i italští hudební mágové Luca Turilli a Fabio Lione. I když jejich jména jsou s různými obměnami kapely Rhapsody of Fire spjata velmi blízce, Zero Gravity je debut zcela nového projektu. U power metalu Rhapsody samozřejmě zůstávají, takže si fanoušci můžou užít povzbuzující, silné melodie. Jedním z vrcholů je experimentální operní balada Amata Immortale zpívaná v italštině.  

Sabaton – The Great War

Sabaton zná v Česku snad každý, kdo někdy alespoň zavadil o metalovou hudbu. Popularita těchto Švédů roste neuvěřitelnou rychlostí s každým albem i s každým jednotlivým vystoupením. U nás a v Evropě hvězdami už dávno jsou, teď se dostávají na první místa žebříčků i v Americe. Na novince The Great War se nekoná žádné překvapení, Sabaton se drží všeho, co je charakterizuje a dělají to stále lépe a lépe. 

NorthTale – Welcome to Paradise

Letos nám vznikla i jedna power metalová supergroup. Každý ze členů NorthTale totiž prošel mnohými slavnými skupinami. Kytarista Bill Hudson hrál s UDO či s Dorou Pesch, mnoho koncertů odehrál s metalovým spektáklem Trans–Siberian Orchestra. Švédský zpěvák Christian Eriksson dříve zpíval v Twilight Force. Jejich debut Welcome to Paradise je čistokrevnou ukázkou power metalového žánru. Najdete tam sice všechna klišé, která power metal nabízí, ale to se dá NorthTale snadno odpustit. Deska vás totiž bude neskutečně bavit. 

Slipknot – We Are Not Your Kind

Zřejmě nejočekávanější novinka celého letošního roku. Metalový svět se po pěti letech od poslední studiovky dočkal nové hudby od jedné z nejpopulárnějších kapel světa. We Are Not Your Kind není nová Iowa (2001), ale je téměř stejně tak dobrá. Obsahuje sice více experimentů, ale pořád se jedná o proklatě dobrou desku, kterou všichni fanoušci od kapely čekali. Dokud budou lidé poslouchat Slipknot, metalový svět nikdy nezanikne.

Equilibrium – Renegades

Tři roky po vydání alba Armageddon (2016) pilovali a zdokonalovali svůj typický styl němečtí Equilibrium. K folkovým a melodickým prvkům hojně přidali i hrubý death metal, a tak vznikla opravdu originální a žánrově pestrá novinka, kterou můžeme již teď řadit mezi nejlepší desky roku 2019.

HammerFall – Dominion

Léto nám přineslo i pořádnou porci heavy metalu. Švédové HammerFall se vrátili znovu dobýt srdce svých fanoušků. Už po jedenácté a stále mají metalovému světu co předat. Dvanáct nových skladeb vás na konci léta nabije pořádnou porcí energie, i když tito pánové spolu hrají už celé čtvrtstoletí. 

A co nás čeká dál? 

Podzimní nadílka tvrdé hudby bude jako obvykle štědrá. Večery se budou pomalu prodlužovat a temnější hudba se jistě mnohým strefí do nálady. Metal ale není pouze o tvrdosti a temnotě, může vám i skvěle zvednout náladu a dodat energii během vyčerpávajících dnů. 

V babím létě stihne vydat desku finská Sonata Arctica či její krajané, helsinští upíři The 69 Eyes. Jedním z nejočekávanějších podzimních přírůstků bude bez pochyb novinka Korn, kterou nazvali The Nothing. Později na podzim chystají desku švédští Opeth či američtí glam metaloví baviči Steel Panther. Po třech letech se s novinkou Black Anima pochlubí i italská banda Lacuna Coil. Jako ukázku materiálu, který můžeme čekat, si připravila videoklip ke skvělé skladbě Layers of Time. Mnohé fanoušky potěší i vydání alba Walk the Sky od Alter Bridge, které si budeme moci poslechnout v polovině října.