Nejlepší videoklipy, které nás v květnu zaujaly – tentokrát stačí jen This Is America

658

V naší pravidelné rubrice, jejímž prostřednictvím vám nabízíme deset nejlepších hudebních videoklipů za uplynulý měsíc, uděláme tentokrát malou změnu. Místo deseti tipů vám dáme jen jeden (a pět jich doporučujeme „pod čarou“). Novinka This Is America od Donalda Glovera aka Childish Gambino ovládla na začátku května svým klipem celý svět. Jen v Americe zhlédlo během prvních pěti dnů video 65,3 milionů lidí. Mnozí tento počin oslavují jako skvělou protestní práci a nešetří chválou. Proč je ale klip k This Is America tak výjimečný? A co vlastně znamená?

Za každým krokem hledej symboliku

V klipu se nic neděje jen tak. Všechno má své místo a smysl. I proto klip musíte zhlédnout několikrát, abyste všechny detaily pochytili.

Prostředí

Vše se odehrává ve starém skladišti. Jestliže vám připomíná vězení a máte z něho stísněný pocit, jste na správné cestě. Zábradlí a lidé za ním vypadají jako v celách. I slova v textu k vězení směřují.

Oblečení

Kalhoty, které má Donald Glover po celou dobu na sobě, připomínají část uniformy americké Konfederace během občanské války za nezávislost. K tomu má na krku dva zlaté řetízky. Ty mohou představovat řetězy, kterými utlačovali jeho předky, a zároveň dnešní konzumní společnost.

Taneční pohyby a výrazy

Mnozí přirovnávají jeho pohyby a výrazy k postavičce Jima Crowa. Skrz tuto karikaturu zesměšňovali bílí autoři řeč černošských otroků. Poprvé postavičku použili v roce 1892 New York Times. Následně po postavě neoficiálně pojmenovali rasová segregační nařízení ve Spojených státech – Zákony Jima Crowa.

O taneční doprovod se postarali mladí lidé v uniformách. Pravděpodobně předvádí jihoafrický tanec gwara-gwara. Se stylizací do školních uniforem, které se nosí v Jižní Africe, odkazují na problém apartheidu, se kterými černošská komunita bojovala jak v Jižní Africe, tak i v USA.
Tanečníci mají i další důležitou roli. Odvádí pozornost od chaosu a násilí odehrávající se v pozadí. Tancem chrání i sami sebe.

Zbraně, zbraně a zase zbraně

Kolem nich se točí teď mnoho diskusí v Americe. I zde hrají důležitou roli. Tvůrci se nebáli otevřené vraždy přímo v klipu. Vždyť střelou do hlavy vše začíná. Následuje střelba do sboru. Ta má připomíná masakr v kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně z roku 2015. Při střelbě zemřelo devět lidí a jednalo se o zločin z nenávisti.

Po každé střelbě je zbraň zabalena s velkou péčí do červeného šátku. Symbolizuje to, jak si lidé v Americe cení více zbraní než lidského života.

Blíží se náš konec?

Jedna z nejzajímavějších částí se odehrává mimo naši hlavní pozornost. Všimněte si, jak přibližně kolem času 2:35 projíždí v pozadí zahalený jezdec na bílém koni. V Bibli černý jezdec na bílém koni symbolizuje apokalypsu. Mají snad autoři pocit, že se blíží konec Ameriky?

Strhující závěr

Po šluku trávy dojde na místo plných starých amerických aut. Podle některých tím chce Grover naznačit nedostatek pokroku a kroků vpřed. Další teorií je odkaz na smrt Philanda Castilla, kterého zastřelil policista v jeho autě při silniční kontrole.
V závěrečné scéně běží Grover potemnělým skladištěm s děsem v očích. Ze všech sil utíká před davem v závěsu. Procitl snad z kouzla Ameriky a snaží se utéct, dokud je ještě čas?

Co je vlastně poselstvím?

Černošská komunita má v klipu hlavní roli. Nejde ale jen o rasové otázky, ale i o dnešní dobu jako takovou. Tvůrci se snaží poukázat na to, jak média a zábavní průmysl odvádějí pozornost od důležitých témat. Jak si lidé vše natočí, ale nikdo není schopný jednat.
Už dlouho se neobjevil klip, který by měl tak silné poselství. Autoři se nebojí šokovat a být upřímní. To je prostě Amerika, jak ji vidí dnešní umělci.

 


 

Květnové klipy, které by ale přesto neměly uniknout vaší pozornosti:

Bastille – Quarter Past Midnight

Zpěvák Dan Smith si v klipu nechá ostříhat svůj legendární účes. Pro některé fanoušky katastrofa (sociální sítě byly zklamáním přeplněné), a pro někoho jen překvapení.

Florence and the Machine – Hunger

Její hlas je jako pohlazení a její hudba odlehčí každé duši. Prostě umělecké nebe.

Sam Smith – Pray ft. Logic

Sam zkrátka nikdy nezklame.

Anne-Marie – 2002

Proč si trochu nezavzpomínat na rok 2002 s Anne-Marie. Ještě když se na této písničce podílel Ed Sheeran.

Jungle – Happy Man

Happy Man je teď slyšet snad všude. Zase jedou písnička, která dobyla naše srdce a ještě k tomu má dobrý klip!