NoFit State Circus založilo roku 1986 pět kamarádů, dnes má soubor asi 120 lidí. Žijí tradičně, tedy společně. Cirkus vnímají jako životní styl. Na Letní Letnou NoFit State Circus dorazil s představením Bianco, které má dnes českou premiéru. Show vznikla díky spolupráci uměleckého ředitele souboru, Toma Racka, a režisérky Firenzy Guidi, kteří společně tvoří od roku 2003. NoFit State Cirkus, se svým 35členným týmem pro představení Bianco, tvoří doposud nejnáročnější a největší projekt v historii Letní Letné.

No Fit

Bianco znamená v italštině bílý. Podle tvůrců jsou zde dvě roviny inspirace. Jedna z nich je intelektuální: „Když jsem začala pracovat na této show, nechala jsem se inspirovat knihou José Saramaga The Elephant´s Journey. Jedna z postav putuje se slonem z Lisabonu do Vídně. Jmenuje se Subhro, to znamená bílý. Subhro je chudý, špinavý a živoří na samém okraji společnosti. Myslím, že takoví lidé bývají moudří a mají velké srdce. A o tom je naše show,“ říká Firenza Guidi. Druhou rovinou inspirace je „tabula rasa“ – tedy čistota nepopsaného listu. Když píšeme příběh, začínáme vždy znovu na čisté stránce. Stejně je vystavěno i představení Bianco, každá scéna se mění, vše mění své místo, transformuje se a vytváří něco z ničeho.

Obvykle je bílá barva vnímána jako symbol čistoty. Show Bianco ale rozhodně čistá nebude. Přesně naopak, bude špinavá, upocená, fyzická. Protože cirkus je přesně takový. Navíc během představení diváci spořádaně nesedí, jsou v kontaktu s umělci – před nimi, za nimi. S tímto vědomím je představení utvářeno a režírováno. „Může se sice zdát, že některé věci jsou náhodné, a já miluji, když si to diváci myslí, ale tak to není. Vše je přísně secvičeno,“ vysvětluje Firenza Guidi. „Ale co nemůžeme zrežírovat, jsou diváci. Představení je kompletní až s diváky, ti tvoří ucelenou identitu show. A diváci jsou pokaždé jiní, takže ne, představení není improvizované, ale přesto má pokaždé jiného ducha,“ dodává Tom Rack.

No Fit

Umělci si vytváří velmi speciální vztah s diváky. Diváci jsou aktivně účastni a blízko umělcům. Mohou se rozhodnout, z jaké perspektivy budou příběh sledovat, a co budou sledovat – jestli celek, nebo si vyberou jednoho performera a toho budou následovat.
Vše probíhá tady a teď. Hudba není nahraná, ale produkovaná živě. Také nehledejte žádné stroje držící artisty na laně, starají se o to sami navzájem. Všichni dělají všechno, přímo před očima diváků, po celou dobu jsou na jevišti.

No Fit

Představení je tedy umělecky i technicky velmi náročné, performeři celé dvě hodiny zůstávají na jevišti. Jak již bylo řečeno, jedná se o nejvelkolepější projekt v historii festivalu Letní Letná, doufejme tedy, že show ještě dalece předčí veškerá očekávání.

 

No Fit State Circus - Bianco